Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Estetyzacja ciała jako zjawisko kształtujące popyt na produkty i usługi branży kosmetycznej

  23.12.22
  Adex
  Estetyzacja ciała jako zjawisko kształtujące popyt na produkty i usługi branży kosmetycznej

  Zainteresowanie ciałem w socjologii i badaniach rynku pojawiło się w ostatnich latach wraz z rozwojem społeczeństwa konsumpcyjnego, reklamy oraz zjawiskiem przenikania wytworów i obrazów artystycznych do życia codziennego.

  Jak czynniki społeczne mogą wpływać na rozwój branży kosmetycznej?

  Analizując sytuację rynku kosmetycznego i jej perspektywy rozwoju, należy sięgnąć do podstaw socjologicznych kształtujących zapotrzebowanie na produkty i usługi, które są wytworami branży beauty.

  Współczesne społeczeństwa z rozwiniętymi strukturami gospodarczymi charakteryzują się znacznym stopniem zróżnicowania, również pod względem stylów życia. Przemysł kosmetyczny zatem funkcjonuje dwutorowo – z jednej strony zaspokaja bieżące potrzeby, z drugiej zaś kreuje nowe. W związku z rozwojem nowych trendów w zakresie stylu życia, na rynku powstają nowe usługi i produkty dające szerokie możliwości wyboru. Jedną z takich możliwości jest ingerowanie w wygląd zewnętrzny za pomocą nowoczesnych metod odmładzania i upiększania. W efekcie, współczesny konsument może nie tylko upodobnić się do kreowanego przez media ideału piękna, ale również dostosować swój wizerunek do pełnionej roli lub do pozycji społecznej, która stanowi przedmiot jego aspiracji. Można zatem wnioskować, że klienci rynku kosmetycznego korzystają z całej gamy produktów oraz usług oferowanych przez branżę beauty, celem zaspokojenia potrzeby estetyzacji swojego ciała.

  Szeroko pojęta dbałość o piękno ciała warunkowana jest różnymi czynnikami o podłożu społecznym i psychologicznym. W niniejszym artykule koncentrujemy się głównie na wybranych czynnikach społecznych, które pozostają nie bez znaczenia dla współczesnej branży kosmetycznej.

  Celem niniejszego artykułu jest weryfikacja tezy, że dbałość o ciało jest wywołana potrzebą osiągnięcia większego prestiżu społecznego, a to bezpośrednio przekłada się na rozwój przemysłu kosmetycznego.

  Z socjologicznego punktu widzenia, sukces branży kosmetycznej uwarunkowany jest czynnikami społeczno-kulturowymi takimi jak: aktualne trendy w zakresie stylów życia, rosnąca rola znaczenia wyglądu zewnętrznego w różnych sferach rzeczywistości społecznej, a także przemiany w zakresie systemów wartości.

  Badania na temat wyglądu zewnętrznego  

  Na podstawie analizy wyników badań empirycznych nad rolą wyglądu zewnętrznego i sposobami estetyzacji wyodrębniono trzy czynniki związane z prestiżem społecznym, którymi kierują się badani, dbając o swój wygląd zewnętrzny. Należą   do nich:

  • sława,
  • powodzenie życiowe  i zawodowe,
  • chęć  wywarcia pozytywnego wrażenia na innych.

  Pierwsze socjologiczne badania nad rynkiem beauty przyniosły następujące wnioski: 

  • przekonanie, że ideałem piękna są osoby o określonym wyglądzie (zwykle chodzi o ludzi ze świata filmu czy celebrytów), osobom badanym wyraźnie dbałość o wygląd kojarzy się ze sławą,
  • przekonanie, że piękny wygląd sprzyja osiąganiu sukcesów zawodowych i osobistych (z badań CEBOS wynika, że ponad połowa ankietowanych tak właśnie kojarzy estetyczny wygląd)
  • przekonanie, że wygląd zewnętrzny wywiera pozytywne wrażenie, daje poczucie podobania się innym oraz zapewnia aprobatę społeczną.   

  Badania CBOS ukazały szereg motywów skłaniających ludzi do dbania o wygląd zewnętrzny (ubranie, urodę, fryzurę, makijaż itp.), wśród których znalazły się: chęć poprawy własnego samopoczucia (72%), chęć podobania się innym (45%), wyrażenie sposobu na zdrowy styl życia (45%), chęć zwrócenia na siebie uwagi (24%) oraz podążanie  za modą (20%).

  W analizach GfK z 2016 roku aż 44% badanych przyznaje, że wygląd  zewnętrzny to jedna z istotnych wartości, jakie wyznają. Motywy dbania o wygląd różnicują się pod względem płci. Dla kobiet najbardziej istotne są: potrzeba dobrego samopoczucia (65%), chęć wywarcia dobrego wrażenia na spotkanych osobach (50%) oraz sposób na manifestacje własnej osobowości (48%). Mężczyźni dbałość o wygląd zewnętrzny uzasadniają: chęcią podobania się bliskiej osobie (46%), chęcią zrobienia dobrego wrażenia na kobietach atrakcyjnych oraz chęcią bycia dobrym przykładem dla potomstwa (42%). 

  Do najpopularniejszych sposobów estetyzacji wyglądu należą: korzystanie z zabiegów kosmetycznych (wśród kobiet wskaźnik ten osiąga 69%) oraz precyzyjne planowanie zakupu specjalistycznych kosmetyków (77%). Ponadto, współcześnie zmianie uległ również model dokonywania zakupów kosmetycznych, zyskały na znaczeniu kosmetyki o działaniu odmładzającym i kamuflującym niedoskonałości. Estetyzacja ciała to również wszelkie zabiegi zmniejszające widoczność blizn, przebarwień, znamion oraz innych cech ciała, które we współczesnej kulturze mogłyby zostać uznane za defekt w wyglądzie.

  Podsumowanie

  Niniejszy artykuł pokazuje, że dbanie o wygląd  zewnętrzny  pełni ważną rolę w życiu osobistym i zawodowym człowieka oraz wiąże się bez wątpienia z zaspokojeniem potrzeby prestiżu społecznego. Wyniki podkreślają, że konsumenci sięgają po formy estetyzacji ciała, które oferuje im rynek, a potrzeba bycia pięknym pobudza do konkretnych decyzji zakupowych. Popyt na kosmetyki rośnie w sposób naturalny, generowany jest kulturą, modą oraz wewnętrznymi potrzebami o wysokim poziomie istotności, takimi jak: samoakceptacja, prestiż społeczny, powodzenie w życiu osobistym i zawodowym. W perspektywie, produkcja kosmetyków będzie rosła proporcjonalnie do potrzeb konsumenckich.

  Zapraszamy do zapoznania się z ofertą z zakresu produkcji kontraktowej kosmetyków.   Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji