Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Coraz więcej projektów – jak motywować zespół do działania?

  25.08.23
  Adex
  Coraz więcej projektów – jak motywować zespół do działania?

  Branża kosmetyczna jest dziedziną szalenie dynamiczną, wymagającą ciągłej gotowości do działania.  Projekt pogania projekt, a wielowątkowość tematów stale obliguje nas do działania na pełnych obrotach. Choćby krótkotrwały spadek motywacji, chęci czy entuzjazmu skutkuje obniżeniem  jakości pracy całego zespołu. Rozpoczęcie każdego nowego projektu kosmetycznego w ramach produkcji kontraktowej jest zawsze dla nas bardzo ekscytujące, jednak z każdym wdrożeniem wiąże również wiele prozaicznych momentów jak przygotowywanie dokumentacji i specyfikacji, czasem wielokrotne testowane prototypów, pokonywanie drobnych problemów, może wówczas dojść do chwilowego spadku wiary i motywacji.

  Bardzo istotną kwestią w zespole jest utrzymanie pozytywnego nastawienia i skupienia na wyznaczonym celu niezależnie od etapu projektu. Jak zatem podejść do tematu pobudzania motywacji pracowników?

  Motywacja z definicji jest zagadnieniem wielopłaszczyznowym. Brzmienie tego terminu jest nieco inne w słownikach: socjologicznym, pedagogicznym i podręczniku do zarządzania, ale rdzeń pozostaje taki sam, i mówi, że motywacją nazwać możemy bodziec, który uruchamia energię potrzebną do podjęcia wysiłku w celu wykonania określonego zadania. Jest to więc stan gotowości, w którym “chce się nam  pracować”. 

  Motywacja do działania może mieć dwojaki charakter. Z jednej strony zatrudniony odnajduje motywację w miejscu pracy, która urzeczywistnia jego pragnienia, daje perspektywy oraz zaspokaja jego potrzeby, chęć do pracy wynika z wewnętrznej pasji i jest to rodzaj głosu wewnętrznego.

  Motywacja wewnętrzna

  Ten rodzaj bodźca uwidacznia się samoczynnie i powoduje, że ludzie zmierzają w określonym kierunku bądź postępują w ustalony sposób.

  Przyjmuje się, iż motywację wewnętrzną rozumiemy jako działanie pochodzące z pasji, zainteresowań oraz ambicji. Osoby mające silną motywację wewnętrzną same bez wysiłku osiągają wyznaczone cele, realizują zadania  i poszerzają własne horyzonty. Ponadto czerpią one satysfakcję z samego działania, które przeważnie jest związane z potrzebą pomysłowości, twórczego myślenia i zaangażowania.  Motywem działania może być przykładowo satysfakcja wewnętrzna czy pokonanie wyzwania, nawet jeśli działania będą mało interesujące lub nudne. 

  Motywacja wewnętrzna jest cechą inteligencji emocjonalnej, która polega na znajomości siebie, swoich myśli, motywów podejmowanych decyzji, umiejętności przewidywania konsekwencji i odpowiedzialności. Jest on siłą napędową zadań, które wykonujemy nie dlatego, że musimy, ale dlatego, że chcemy, ponieważ przynoszą satysfakcję, są rozwijające, ich wykonanie przynosi radość, pobudza nas lub uspokaja. Sami siebie za nie wynagradzamy, czując przyjemność z samego działania, niezależną od gratyfikacji zewnętrznej. Nagrodą jest tu wewnętrzna satysfakcja.

  Bywa jednak, że projektów przybywa i w pracy dzieje się wiele rzeczy na raz co pochlania energię i skupienie pracowników, może dojść do spadku motywacji wewnętrznej lub nawet do prokrastynacji czyli odkładania zadań na później, zwlekania, opieszałości itd., wówczas narzędzia motywacji zewnętrznej znajdują swoje zastosowanie.

  Motywacja zewnętrzna 

  Pracodawca może pomóc znacząco podnieść poziom zmotywowania pracowników, istnieje kilka niezawodnych metod na wykrzesanie z pracowników entuzjazmu do pracy – mówimy oczywiście o „zdrowej sytuacji” czyli o spadku motywacji wewnętrznej a nie o klasycznym lenistwie czy uchylaniu się od obowiązków.

  • Spraw, by miejsce pracy było przyjazne

  Jeśli współpracownicy się lubią, od razu lepiej pracują. Dobrze też, żeby zespół był dobrze zintegrowany. Można to zrobić za pomocą spotkań czy wyjazdów po pracy lub chociażby podczas wspólnie spędzonych przerw i zamawianiu wspólnie posiłków. Przyjazna firma produkująca kosmetyki to także samo miejsce pracy. Biuro czy budynek musi być lubiany przez pracowników i prezentować się estetycznie. Tak niewielkie zmiany, jak przemalowanie ścian, mogą poprawić nastrój pracowników.

  • Rozmawiaj i bądź otwarty na swoich ludzi

  Motywowanie pracowników to także uświadomienie im, że mają na coś wpływ oraz, że są ważnym elementem całej firmy, czy projektu. Dlatego należy rozmawiać z pracownikami, pytać ich o zdanie i pomysły.

  • Pomóż rozwijać nowe umiejętności

  Nowe umiejętności i wiedza to coś, co chce zdobyć każdy ambitny pracownik. Dlatego powinieneś zapewniać pracownikowi narzędzia do rozwoju. Może to być też zaprenumerowanie branżowego czasopisma czy wykupienie dostępu do jakiegoś portalu o danej tematyce, kursy i szkolenia.

  • Często chwal swoich pracowników

  To, co motywuje pracowników, to także pochwały. Jednak nie tylko po zakończeniu danego projektu. Ważne jest, żeby czuli się doceniani cały czas. Według badań przeprowadzonych kilka lat temu, aż 50% pracowników jest gotowych zmienić prace tylko dlatego, żeby zostać docenionym. Dlatego warto robić to często.

  • Zaoferuj elastyczność wykonywania obowiązków

  Zastanów się, czy na pewno konieczne jest, by każdy z pracowników przychodził do biura. Być może część osób może pracować z domu. Jest to obecnie coraz powszechniejsze rozwiązanie cieszące się popularnością i chętnie wybierane wśród pracowników. Możesz pozwolić na przykład komuś na 3 dni pracy w domu, a 2 normalnie z biura, jeśli ważne jest zachowanie kontaktu osobistego i spójności całego zespołu. Elastyczne godziny pracy to także jeden ze sposobów na motywowanie pracownika. To, że ktoś będzie pracował 8 godzin, nie znaczy, że zawsze musi być w pracy w tym samych godzinach. Jeśli ktoś woli dłużej pospać, ma trening, czy musi porozwozić dzieci do szkoły, to warto mu na to pozwolić. Niektóre firmy pozawalają przychodzić swoim pracownikom do pracy między 6 a 10, byle tylko wypracowali oni regulaminowe 8 godzin.

  • Dbaj o dobrą komunikację

  Przy realizacji projektu kosmetycznego komunikacja wszystkich działów ze sobą jest niezbędna dla osiągnięcia celu, wszyscy muszą być w temacie, jednak podstawą tej komunikacji zawsze powinien być wzajemny szacunek. Ta zasada dotyczy zarówno marek kosmetycznych, jak i podmiotów zajmujących się produkcją kontraktową. Musisz też jasno przedstawić swoje oczekiwania względem pracownika i zadań, jakie ma wykonać. Mimo że Tobie się wydaje, że jako manager komunikowanie z pracownikami masz opanowane perfekcyjnie, w rzeczywistości może być zupełnie inaczej. Dlatego warto zapytać i porozmawiać z pracownikiem czy na pewno wszystko zrozumiał i wie, czego od niego oczekujesz. 

  • Zwiększaj zakres odpowiedzialności u ambitnych

  Jeśli widzisz, że jakiś pracownik jest wyjątkowo ambitny, warto to wykorzystać w dobrym tego słowa znaczeniu. Poprzez podnoszenie kwalifikacji przez szkolenia połączone ze zwiększonym zakresem odpowiedzialności i obowiązków sprawisz, że ta osoba będzie widziała swoją przyszłość w firmie. 

  • Oferuj nagrody

  Jak skutecznie motywować pracowników w branży kosmetycznej? Sprawdzą się tutaj różnego rodzaju nagrody materialne i finansowe. Mogą to być zarówno uznaniowe premie miesięczne i kwartalne, jak i premie za zakończoną sukcesem realizacje projektu z obszaru kosmetyków. Jako nagrody dla pracowników mogą też służyć vouchery czy bony na zakupy, czy rozrywkę lub dodatkowy dzień wolny. Nagradzanie pracownika umacnia też jego więź z firmą, który czując się doceniony i usatysfakcjonowany, nie będzie szukał innego pracodawcy. Nagrody i premie to elementy systemu motywacyjnego, który musisz mieć zawsze na uwadze. Bądź jednak ostrożny w kwestii tej metody – wariant kija i marchewki czasem może przynieść niepożądane skutki lub może być rozwiązaniem krótkoterminowym.

  Szczególną uwagę na negatywne skutki nagród i kar zwraca profesor Andrzej Blikle w swoich wykładach o zarządzaniu „turkusowym”- czyli takim, gdzie najwyższą motywację do pracy ma pracownik do którego przełożony ma zaufanie, daje mu przestrzeń do działania i brania odpowiedzialności za swoje decyzje, ponadto pracownik ma możliwość wykorzystania w swojej pracy przyrodzonych mu talentów i predyspozycji.

  Podsumowanie

  Jak wynika z powyższego artykułu motywacja w zespole bywa zmienna co może rzutować na jakość pracy. Chęć pracowników do działania można jednak podsycać bardzo prostymi i etycznymi metodami. Najskuteczniejsze i trwałe rozwiązanie to pobudzanie naturalnych potrzeb pracowników do bycia docenionym, potrzebnym, zaangażowanym, innymi słowy pobudzanie wewnętrznej, niekiedy ukrytej pasji do pracy.

  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji