Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Identyfikacja wizualna marki

  16.08.22
  Adex
  Identyfikacja wizualna marki

  Sektor kosmetyczny obfituje w rozmaite  marki, które cechują się różnego rodzaju rozpoznawalnością czy strategią rynkową. Konkurencyjność w branży warunkuje nieustający rozwój, podsyca powstawanie nowych, koncepcyjnie interesujących marek. Pojemność rynku okazuje się być wciąż niewyczerpana, a siła nabywcza Konsumenta pomimo perturbacji gospodarczych wciąż wysoka, a zatem z pewnością w sektorze znajdzie się przestrzeń dla Twojej marki kosmetycznej. Jednak, aby nowy brand stał się rozpoznawalny, dobrze kojarzony i zajął wyróżniającą pozycję na rynku, należy uwzględnić kilka uniwersalnych praw dotyczących budowania marki.

  Wyróżniająca nazwa

  Badania nad ludzką pamięcią dowodzą, że umysł człowieka najlepiej zapamiętuje to co unikalne, zmysłowe, twórcze i niepospolite. Właśnie taka powinna być nazwa Twojej marki. Świat jest pełen nazw i logotypów, dlatego też wykreowanie oryginalnej marki jest niezwykle interesującym wyzwaniem. Zrób to pamiętając o następujących aspektach:

  • Nie stosuj monogramów typu: ETI, APC, DMM- nie zawierają one w sobie żadnego komunikatu, żadnego ciepła czy ludzkich cech. Na taki zabieg mogły sobie pozwolić takie potęgi  jak IBM czy BBC. Firmy działające w kosmetyce swym nazewnictwem powinny odnosić się do ducha branży i nieść jakąś obietnicę związaną z pięknem lub zdrowiem.
  • Nie rób sobie żartów z własnej nazwy. Jeśli chcesz rozśmieszyć klienta, nie wykorzystuj do tego własnego brandu. Dla przykładu: nazwa KOSMO-tyki z wizerunkiem małego kosmity mogą rozbawić Klienta, co nie znaczy, że sprowokują do zakupu. 
  • Nie komplikuj, nazwa powinna być czytelna, treściwa i krótka.
  • Nie naśladuj konkurencji. Kopiując, nie spełnisz warunku unikalności.
  • Zbadaj rynek, nie tylko krajowy ale również zagraniczny. Być może nazwę, którą wymyśliłeś już ktoś wykorzystał lub posiada łudząco podobną.

  Zawartość nazwy – Test na „ilość informacji w 1 cm”

  Harry Beckwith w swojej książce „Sprzedawanie niewidzialnego” dowodzi, że to właśnie nazwa oraz logotyp wywiera pierwsze wrażenie podczas zetknięcia się z nową firmą. Autor twierdzi, ze wartość dobrej nazwy można zmierzyć, badając stosunek ilości zawartych informacji do jej długości. Nazwa firmy kosmetycznej powinna błyskawicznie przekazać komunikat i w jednej chwili zostać zidentyfikowana. Przykładem marki, której nazwa ma doskonały stosunek informacji w niej zawartych do długości jest np. DERMOLAB. Taką nazwę firmy kosmetycznej ludzka świadomość szybko identyfikuje jako coś naukowego, analitycznego, labolatoryjnego, a co za tym idzie- skutecznego i prawdziwego. 

  Magazyn „Forbes” opublikował ranking 200 najlepszych polskich marek. Na liście znalazły się najlepsze nazwy firm kosmetycznych: Ziaja, Luksja, Eveline, AA, Bambino, Lirene, Kolastyna, Biały Jeleń, LaRive, Inglot, Bielenda, Joanna i Soraya. Jak możemy łatwo zauważyć, nazwy te są krótkie i unikalne.

  Wybierając nazwę podążaj za ludzką tendencją do skojarzeń. Zrób to tak, aby Klient szybko i trafnie Cię zidentyfikował.

  Identyfikacja marki a kanały dystrybucji

  Budując wizualne aspekty marki uwzględnij jedno z najważniejszych narzędzi konkurowania na rynku czyli kanały dystrybucji. Jeśli chcesz pozycjonować swoją sprzedaż na rynku aptecznym, zbadaj czym cechuje się ten kanał. Nazwa brandu Easy Pesy pisana różowym fontem może nie zyskać aprobaty, ale np. wyżej wymieniony DERMOLAB już owszem.

  Miejsce sprzedaży dla wschodzących marek jest bardzo istotne, albowiem nowe, jeszcze nierozpoznawalne marki niosą ze sobą charakterystyczną obietnicę – obietnice sklepu. Sklep pozycjonując produkt „nowomarkowy” niejako obiecuje, że produkt będzie działał jak należy i sklep w ten sposób go firmuje. 

  Nowe marki nabywają swojej siły dzięki szanującym się, uznanym punktom sprzedaży.

  Identyfikacja marki w segmencie docelowym 

  Jeśli przeprowadziłeś już klasyczną segmentację rynku o zmiennych geograficzno-demograficznych i udało Ci się określić, że Twoim odbiorcą będzie np. „młoda kobieta z klasy średniej mieszkająca w dużym mieście” to masz już podstawę do nadania cech swojej marce, które to będą dobrze odbierane przez taką grupę docelową. Zachęcamy Cię również do przeprowadzenia segmentacji szczegółowej, oddolnej czyli takiej, która uwzględnia motywy psychograficzne i behawioralne. W przypadku tej segmentacji Klienci są grupowani na podstawie osobistych przekonań, wyznawanych wartości, zainteresowań i motywacji. Warto dokładnie zbadać charakter i potrzeby Twojego targetu. Innymi słowy inaczej nacechowuje się markę skierowaną do nastolatków (pokolenia alfa) poszukujących ciekawostek kosmetycznych w Internecie i mediach społecznościowych, a inaczej do dojrzałych, świadomych, zamożnych kobiet, które po kosmetyki udają się do markowych drogerii.

  Poznaj swój target i nadaj swojej marce identyfikację stosowną do segmentu.

  Gwarancja Marki

  Marka w przemyśle kosmetycznym  jest czymś więcej niż tylko symbolem. W oczach opinii publicznej jest gwarancją. Jest obietnicą, że produkt, który niesie ze sobą dana marka, spełni wymagania i swoją funkcje.

  W procesie budowania marki należy pamiętać, że Klient nie będzie kupował samego tylko produktu, lecz korzyść wynikającą z jego użytkowania. Marka ma zagwarantować, że Klient uniknie frustracji i niedogodności wynikających z nieprawidłowo działającego produktu. W tym właśnie miejscu należy podkreślić kluczowe znaczenie partnera, który będzie z Tobą współtworzył produkt. My jako producent kontraktowy kosmetyków i wyrobów medycznych wiemy, że najwyższa jakość naszej produkcji staje się jednocześnie gwarantem jakości produktu, a  to dla firm powierzających nam konfekcjonowanie swoich wyrobów jest najistotniejszym fundamentem marki. Kiedy producent gwarantuje wysoką i powtarzalną jakość, to produkt spełnia swoją obietnicę. Zlecaj produkcję swoich kosmetyków tylko najlepszym, rzetelnym producentom, najwięcej zyska na tym Twoja marka.

   

  Marki żyją tak długo, jak długo ich produkty spełniają obietnicę.

  Jak wynika z powyższego artykułu stworzenie silnej, rozpoznawalnej marki kosmetycznej jest zadaniem bardzo inspirującym, ale również złożonym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i wesprzeć się naszą wiedzą, zaglądaj na naszego bloga lub skontaktuj się z nami bezpośrednio. My, jako producent kosmetyków pod marką Klienta mamy już niemałe doświadczenie w brandingu. Spod naszych skrzydeł wyszło wiele doskonale prosperujących marek. 

  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji