Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Bakuchiol – „witamina” młodości

  29.07.22
  Adex
  Bakuchiol – „witamina” młodości

  To, że bakuchiol jest roślinnym zamiennikiem retinolu można uznać za truizm. Po kilku latach istnienia na rynku kosmetycznym tego modnego składnika aktywnego, wszyscy już to wiedzą. W artykule postaramy się przedstawić fakty na temat tej rośliny o dobroczynnych właściwościach. 

  Postęp polega na tym, że szukamy coraz lepszych rozwiązań we wszystkich dziedzinach życia – lepszych, znaczy skuteczniejszych, tańszych, zdrowszych i bardziej ekologicznych. Również laboratoria kosmetyczne koncentrują siły na tym zadaniu. W dobie ogromnej popularności kosmetyków naturalnych, roślinnych, wegańskich, bada są tysiące składników roślinnych, często znanych od wieków, stosowanych przez ludzkość od początku cywilizacji na różne dolegliwości i choroby. I tak między innymi zauważono, że popularne zioło stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej, pochodzące z rośliny Psoralea corylifolia (powszechna nazwa: babuchi), jest funkcjonalnym analogiem retinolu. Co to znaczy? Otóż cząsteczka bakuchiolu nie mając strukturalnego podobieństwa do retinoidów, może działać jako funkcjonalny analog retinolu poprzez podobieństwo wpływu na ekspresję genów, prowadzącą do poprawy fotouszkodzeń skóry. 

  Jak efektywne i wielokierunkowe działanie dla naszej skóry mają retinoidy, wie każdy. Niwelują oznaki starzenia się skóry poprzez wygładzenie zmarszczek dzięki stymulacji syntezy kolagenu i elastyny, rozjaśniają przebarwienia, mają działanie przeciwzapalne, tak istotne przy walce ze zmianami trądzikowymi. Wykazują także działanie antyoksydacyjne – walczą w wolnymi rodnikami. Każdy też wie, że w trakcie terapii retinoidami należy uważać na słońce ze względu na jego fototoksyczność, oraz, że należy się liczyć z możliwymi skutkami ubocznymi takimi jak zaczerwienienie, podrażnienie, swędzenie czy łuszczenie się skóry. 

  W 2017 roku w Klinice Dermatologii na Uniwersytecie Kalifornijskim przeprowadzono następujące badanie: przez 12 tygodni, dwa razy dziennie, dwie grupy probantów stosowały krem z 0,5% bakuchiolu i 0,5% retinolu. Przeprowadzone badanie było randomizowane, czyli probanci otrzymali kremy w sposób przypadkowy i podwójnie zaślepiony – czyli zarówno badacz, jak i probanci nie wiedzieli, co testują. Do porównania efektów wykorzystano fotografie w dużej rozdzielczości, ocenę dermatologiczną oraz przeprowadzano badanie ankietowe wśród probantów. Rezultaty były następujące: zarówno bakuchiol, jak i retinol znacząco zmniejszyły powierzchnię zmarszczek oraz rozjaśniły przebarwienia, nie udało się zaobserwować, czy któryś z preparatów był bardziej skuteczny. Probanci stosujący retinol zgłosili ponadto problem z łuszczeniem się skóry. Pozwala to wysnuć wniosek, że działanie bakuchiolu jest porównywalne z działaniem retinolu w walce ze starzeniem się skóry, dodatkowo bakuchiol jest lepiej tolerowany i nie wywołuje skutków ubocznych.

  Od tego czasu bakuchiol, jedno z najnowszych odkryć w pielęgnacji przeciwzmarszczkowej i przeciwtrądzikowej, robi zawrotną karierę w dziedzinie kosmetologii, a warto zaznaczyć, że na rynku mamy olbrzymią gamę produktów z tym składnikiem. 

  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji