Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Jakie są różnice między kosmetykiem o działaniu antybakteryjnym a preparatem biobójczym?

  11.06.20
  Adex
  Jakie są różnice między kosmetykiem o działaniu antybakteryjnym a preparatem biobójczym?

  Działanie antybakteryjne i dezynfekujące mogą wykazywać zarówno kosmetyki, jak i produkty biobójcze, które są środkami do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu. Jednak pomiędzy tymi dwoma kategoriami produktów istnieją znaczne różnice, o których powinien wiedzieć każdy konsument, by móc świadomie dokonać zakupu. 

  Wytyczne i obostrzenia prawne dla kosmetyków wykazujących działanie antybakteryjne

  Zgodnie z definicją produkt kosmetyczny to taki, który jest przeznaczony do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego, którego wyłącznym, lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu. Drugorzędnym działaniem kosmetyków może być działanie antybakteryjne lub redukujące liczbę mikroorganizmów. Mimo, iż produkty kosmetyczne często posiadają badania potwierdzające skuteczność działania antybakteryjnego, to nie może być ono komunikowane na etykiecie jako główna funkcja wyrobu. W kosmetykach dozwolone jest informowanie o właściwościach antybakteryjnych produktu, co oznacza hamowanie wzrostu bakterii czy też redukcję ich liczby. Jednak będzie to wtórne działanie kosmetyku – sięgając po dany produkt w sklepie na etykiecie lub w materiałach reklamowych przywita nas komunikat, dotyczący pielęgnacji, oczyszczania czy zachowania higieny, który jest zgodny z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. 

  Produkty biobójcze – specjalna klasyfikacja produktu

  Produkty biobójcze to między innymi środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu o działaniu bakteriobójczym, wirusobójczym, grzybobójczym i odkażającym. W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną i uproszczonymi procedurami rejestracji na rynku pojawiło się wiele wątpliwej jakości produktów biobójczych. Wysokiej jakości preparaty są poddawane specjalistycznym badaniom potwierdzającym skuteczność biobójczą zgodnie z metodologią opisaną w określonych normach. Badania takie, w zależności od spektrum działania produktu, muszą być zgodne z normami europejskimi takimi jak np. : EN 13727, EN 1500, EN 13624 czy EN 14476. Często w przypadku produktów biobójczych istnieją szczegółowe zalecenia dotyczące sposobu użycia np. dłuższe pozostawienie preparatu na skórze. Ponadto w porównaniu do kosmetyków produkty biobójcze (środki do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu) na terenie Polski są dopuszczane do obrotu przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Produkty biobójcze służą do dezynfekcji rąk lub odkażania, a kosmetyki przeznaczone są do pielęgnacji i codziennej higieny. 

  Te dwie grupy produktów różnią się zatem przeznaczeniem, sposobem użycia, deklarowanym działaniem, dokumentacją oraz procedurami rejestracyjnymi. Ponadto na opakowaniu produktu biobójczego znajdziemy numer pozwolenia a także informację o wykorzystanej substancji czynnej, natomiast w przypadku kosmetyków listę składników poprzedzoną słowem “Ingredients”. W naszym portfolio produktów znajdziecie Państwo zarówno linię kosmetyków wykazujących działanie antybakteryjne oraz produkty biobójcze Anti-Bacter, które cechują się najwyższą jakością, potwierdzonymi badaniami i coraz większym uznaniem konsumentów. 

   

  Jakie są różnice między kosmetykiem o działaniu antybakteryjnym a preparatem biobójczym?

  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji