Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Kosmetyki na rynku dóbr luksusowych. Znaczenie w branży, perspektywy rozwoju.

  28.10.22
  Adex
  Kosmetyki na rynku dóbr luksusowych. Znaczenie w branży, perspektywy rozwoju.

  DOBRO LUKSUSOWE definiujemy jako każde dobro (w tym także usługę) opatrzone marką powszechnie uznawaną za luksusową na danym rynku lub takie, które ze względu na swoją specyfikę (unikalność, wysoką cenę) nabiera luksusowego charakteru. W artykule analizujemy rynek luksusowych kosmetyków oraz perfum w kontekście gospodarczym i produkcyjnym. 

  Nominalna wartość dóbr luksusowych jest zwykle niewspółmierna do ich  funkcjonalnej wartości użytkowej.

  Odnosząc się do istoty dóbr luksusowych, w tym kosmetyków o takim statusie, można powołać się na słowa założyciela firmy Revlon – Charlesa Revsona, który powiedział „W naszych fabrykach produkujemy perfumy, ale w sklepach sprzedajemy nadzieję  na szczęście”. Nabywając dobra chcemy być szczęśliwi, np. w Stanach Zjednoczonych dążenie do szczęścia jest tak istotne, że „prawo do szczęścia” zapisano w Deklaracji Niepodległości obok niezbywalnego prawa do życia. Podążając torem psychologii ludzkich potrzeb dowiadujemy się, że konsumenci chcą kupować coś więcej niż tylko produkty o określonych funkcjach. Kosmetyki luksusowe mają również bliżej nieokreśloną wartość emocjonalną, z którą nabywcy są gotowi słono zapłacić. 

  Potencjalni nabywcy dóbr luksusowych

  Stale powiększa się grono konsumentów dóbr luksusowych, czyli przede wszystkim zamożnych osób, o zarobkach brutto przekraczających 50 tys. zł miesięcznie. W 2020 roku było ich 77 tys., czyli o 11,6% więcej niż rok wcześniej, a 149 tys. mieszkańców Polski można było zaliczyć do grupy HNWI, czyli osób, których wartość posiadanego majątku netto przekracza milion dolarów. Wydatki konsumentów na produkty i usługi luksusowe (w tym wyroby kosmetyczne) w 2021 roku okazały się wyższe niż przed pandemią.

  Dla firm produkujących i sprzedających kosmetyki luksusowe kluczową grupą potencjalnych konsumentów są osoby zamożne i bogate, których dochody brutto przekraczają odpowiednio 20 tys. zł i 50 tys. zł. 

  Kategoria luksusowych kosmetyków i perfum odnotowała w 2021 roku wzrost wartości o 8,1% względem poprzedniego roku. Swoją pozycję najwyraźniej umocnił segment ekskluzywnych perfum, który w 2021 roku odpowiadał za ponad 54% wartości tej kategorii dóbr luksusowych. Szacowana wartość rynku luksusowych kosmetyków wynosi 1,1 mld zł.

  Udział poszczególnych kategorii w rynku luksusowych kosmetyków i perfum:

  • Perfumy 54,3 %
  • Kosmetyki do pielęgnacji ciała 18,3 %
  • Kosmetyki kolorowe 13.7 %
  • Pozostałe 13,7 %

  Szacuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat luksusowe perfumy wciąż pozostaną niekwestionowanym liderem w segmencie kosmetyków luksusowych.  W tym samym okresie wyraźnie będzie rosła wartość kategorii kosmetyków do pielęgnacji ciała (średnio o 6,6% r/r), a jej udział w segmencie może powiększyć się z obecnych 18,3% do 22,5%.

  Europejskie rynki kosmetyków luksusowych o największej wartości reprezentuje niezmiennie Wielka Brytania oraz Francja.

  Prognoza dla rynku kosmetyków luksusowych na 2023 r.

  Rynek kosmetyczny, a w szczególności rynek kosmetyków luksusowych i premium jest rynkiem z bardzo dobrymi prognozami na wzrosty. Wciąż świetnie radzą sobie marki, które aktywnie działają w e-commerce. I nadal można zauważyć potencjał do rozwoju w tym kanale. Ponadto internet i nowe technologie mocno zmieniają obraz współczesnego luksusu – mamy tego pełną świadomość jako producent kosmetyków na zlecenie. Czasy pandemii nauczyły dużą część konsumentów kupować on-line i ta nauka stała się codziennym doświadczeniem. Dzisiaj dla konsumenta, któremu zależy na doskonałej ofercie, coraz częściej ważniejsza jest wygoda kontaktu za pośrednictwem smartfona. Dla nas jest to także zobowiązanie, aby niezmiennie w każdym punkcie zetknięcia konsumenta z marką, poczynając od komunikacji, przez obsługę, po zastosowane składniki, reprezentować najwyższą jakość. W świecie powszechnie funkcjonującego marketingu rekomendacji online jest to szczególnie istotne. Ponadto pandemia Covid-19, postępujący kryzys gospodarczy wraz z wysoką inflacją pokazały, że rynek kosmetyków luksusowych jest odporny na czynniki tego typu, gdyż dotyczy on targetu konsumenckiego o stabilnej zasobności portfela.

  Wyzwania dla producentów i dystrybutorów kosmetyków luksusowych 

  Jak wynika z raportu Global Powers of Luxury Goods 2021, na rynku kosmetyków prestiżowych dominują zasadniczo dwa obszary, w których następuje nieunikniony rozwój. Są to: postępująca digitalizacja oraz wdrażanie zrównoważonego rozwoju do celów strategicznych.

  Świat mody i powiązany z nim obszar kosmetyków luksusowych przechodzi gruntowne zmiany. Skok w świat cyfrowy nastąpił szybciej niż się spodziewano, a celem firm jest teraz udoskonalenie rozwiązań już wdrożonych i opracowanie nowych rozwiązań internetowych. To zwiększone tempo oznacza całkowite przemyślenie procesów produkcyjnych i, co najważniejsze, znalezienie nowych sposobów tworzenia produktów.

  My również jako producent kosmetyków na zlecenie z segmentu „luxury” rozwijamy swoją wiedzę o potrzebach naszych odbiorców jak również trendach w których się obecnie poruszają. Rynek kosmetyków luksusowych jest wymagający, ale my z dużą przyjemnością realizujemy nawet najbardziej ambitne projekty naszych Klientów.

  Podsumowanie

  Jak wynika, z powyższego artykułu, luksusowe wyroby kosmetyczne, wykazują niesłabnący potencjał do rozwoju, a siła nabywcza konsumentów w tym targecie nie osłabła pomimo różnych zahamowań gospodarczych.

  E-commerce oraz filozofia zrównoważonego rozwoju (trendy proekolologiczne) są jasno określonym kierunkiem rozwoju.  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji