Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Otul skórę ceramidami

  27.01.23
  Adex
  Otul skórę ceramidami

  Jeśli Twoja skóra jest sucha jak pustynia, bez względu na to jakimi środkami ją potraktujesz lub też jej wrażliwość sprawia, że zawsze źle się zachowuje, może być to spowodowane brakiem w pielęgnacji składników obecnych w naszej skórze naturalnie: ceramidów. 

  Skóra jako cenny płaszcz organizmu 

  Skóra jako największy i jeden z najważniejszych narządów, stanowi interfejs między ludzkim ciałem a środowiskiem. Działa więc jako bariera w regulowaniu tego, „co wchodzi do środka”. Jej budowa i pełnione funkcje są niezwykle złożone. W zależności od obszaru ciała, który pokrywa jej grubość waha się od 0,5 do 4 mm – najcieńsza jest na powiekach, natomiast najgrubsza na podeszwach stóp. Skóra składa się z trzech głównych warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej, z których każda pełni rolę ochronną.

  Niezwykłą złożonością charakteryzuje się naskórek – najbardziej zewnętrzna warstwa skóry. Jego warstwa rogowa (stratum corneum) zbudowana jest ze spłaszczonych martwych komórek korneocytów, które są otoczone macierzą lipidową. Dodatkowo pokryty jest warstwą hydrolipidową, zwaną płaszczem hydrolipidowym, którego wodna część nadaje skórze lekko kwaśne pH – idealne środowisko dla rozwoju przyjaznych skórze mikroorganizmów (znanych jako flora skórna) i niszczenia szkodliwych mikroorganizmów. W skład lipidów wchodzą: ceramidy (40 – 50%), cholesterol (20 – 25%) oraz wolne kwasy tłuszczowe (10 – 15%). Z uwagi na budowę i pełnione funkcje naskórek często porównywany jest do muru, składającego się z cegieł i zaprawy. Według tej koncepcji, po raz pierwszy opisanej przez Petera Eliasa w 1983 roku hydrofilowe korneocyty są cegłami, a wysoce hydrofobowe lipidy zaprawą, spoiwem wiążącym, zapewniającym spójność struktury i jej właściwości ochronne przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, uszkodzeniami mechanicznymi i utratą wody.

  Dlaczego ceramidy są ważne?

  Ceramidy, bo na nich skupię się szczególnie, stanowią liczną grupę związków lipidowych w naskórku. Jako integralny składnik bariery naskórkowej, odgrywają kluczową rolę w redukcji transepidermalnej utraty wody (TEWL), regulują proliferację i różnicowanie keratynocytów oraz modulują odpowiedzi immunologiczne.

  Strukturalnie ceramid to sfingozyna połączona za pomocą wiązania amidowego z kwasem tłuszczowym. Istnieją trzy główne szlaki ich syntezy, którą mogą przebiegać w różnych organellach. W ludzkiej warstwie rogowej naskórka wyróżniono 9 podklas ceramidów, które różnią się długością łańcucha węglowego, ale także typem zasady azotowej. Oznacza się je kolejno cyframi arabskimi. Na szczególną uwagę zasługuje ceramid 1, który w swojej budowie zawiera kwas linolowy. W przypadku jego niedoboru w skórze, zostaje on zastąpiony kwasem oleinowym, co obniża znacznie zdolności barierowe warstwy rogowej.

  Ciekawostka: Sfingozyna, z której zbudowany jest ceramid została po raz pierwszy opisana przez biochemika Johanna Ludwiga Wilhelma Thudichum. Dla upamiętnienia tajemniczości jej budowy badacz nadał jej nazwę odwołującą się do mitycznego Sfinksa.

  Ceramidy w kosmetykach

  Jak już zostało to wyżej wspomniane ceramidy występują w ludzkiej skórze naturalnie. Niestety ich zawartość nie jest stała. Na ich zmniejszenie mają wpływ: wiek, stres oksydacyjny, szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, zmiany hormonalne czy też nieodpowiednia pielęgnacja. Niedobór ceramidów w skórze ma ścisły związek z występowaniem łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry (AZS). Powyższe czynniki powodują, że w naskórku tworzącym dotąd szczelny mur pojawiają się luki umożliwiające przedostanie się do organizmu alergenów i innych czynników zewnętrznych. Objawia się to większą podatnością skóry na podrażnienia, nadmierną wrażliwością i suchością skóry, rozwojem stanów zapalnych, utratą zdrowego kolorytu oraz elastyczności. Aby zapewnić integralność cementu międzykomórkowego i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie bariery skórnej kluczowe jest stosowanie pielęgnacji opartej na kosmetykach z ceramidami. Rozwój nauki i technik badawczych pozwolił na produkcję ceramidów identycznych z tymi, które znajdują się w naszej skórze: ceramidu 1 (EOP), ceramidu 3 (NP) oraz ceramidu 6-II (AP). Ceramidy, które są wykorzystywane w kosmetykach  pozyskuje się również z roślin (ze zbóż, ryżu czy soi), mówimy wtedy o fitoceramidach. Dużą popularnością cieszą się pseudeceramidy, czyli syntetyczne odpowiedniki naturalnych ceramidów. W ostatnich latach ceramidy uznawane są za prawdziwych bohaterów kosmetyków. Dzięki nim skóra osiąga odpowiednią równowagę – jest elastyczna, gładka, napięta i nawilżona. My również wykorzystujemy ceramidy w produkcji kosmetyków na zlecenie. 

  Podsumowanie

  Skóra zajmuje prawie 2m2 powierzchni naszego ciała i stanowi jedną szóstą jego masy. Jest jak „lustro”, które pokazuje różnorakie zaburzenia zachodzące w organizmie. Ceramidy jako ważny element bariery naskórkowej są niezbędne, by skóra jako maszyna wielozadaniowa pełniła wiele funkcji, odpowiadających za utrzymanie naszego dobrego samopoczucia.  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji