Sucha skóra to szczególne wyzwanie pielęgnacyjne, które wymaga wieloaspektowego działania. Łuszczący się i przesuszony naskórek, dyskomfort oraz brak nawilżenia sprawiają, że niezbędne jest zastosowanie produktów na bazie składników aktywnych, mogących ukoić i nawodnić spragnioną troski cerę. Jakie składniki stanowią najlepsze remedium na odwodnioną skórę? Poniżej kilka propozycji.
To naturalnie występujący w naszym organizmie polisacharyd. Kwas hialuronowy (HA) dzięki właściwościom filmotwórczym i wiążącym wodę wspiera procesy odpowiadające za równowagę hydro-lipidową warstwy rogowej skóry. Kwas hialuronowy wraz z kolagenem zapewnia młody wygląd skóry, usprawnia transport składników aktywnych niezbędnych do funkcjonowania skóry – pomaga im wniknąć w głębsze warstwy. Jego dobroczynne właściwości czynią go cenną bazą dla wielu kosmetyków.
Nie posiada właściwości penetrowania przez naskórek przez co nie może prowadzić do odbudowy naturalnego kolagenu. Natomiast doskonale sprawdza się jednak jako składnik wzmacniający barierę ochronną skóry – działa na powierzchni skóry ograniczając transepidermalną utratę wody poprzez tworzenie hydrofilowego filmu, a także chroniąc skórę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. W kosmetologii stosuje się kolagen pochodzenia zwierzęcego bądź roślinnego, rzadziej syntetyczny.
Gliceryna to najlepsze wsparcie odwodnionej i suchej skóry. Jej właściwości ochronne i wygładzające pozwalają na uzyskanie delikatnej powłoki na skórze, zapewniając jej ochronę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych oraz utratą wilgoci. To także substancja wspierająca elastyczność, wygładzenie i zapewniająca niezwykły komfort skórze. Ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu pełni rolę promotora przenikania – ułatwia w ten sposób transport innych substancji w głąb skóry.
Masło shea, znane również pod pojęciem masło karite to bogactwo kwasów tłuszczowych o silnym działaniu nawilżającym, ochronnym i leczniczym. Obfitość witamin A i E pozwala zadbać dzięki niemu o gładkość i odbudowę warstwy lipidowej skóry, czego efektem jest niezwykła miękkość i elastyczność.
Pantenol to składnik wspomagający prawidłowe funkcjonowanie i odbudowę skóry. Dobrze wnika w naskórek i włosy (pozostaje w spoiwie pomiędzy włóknami-fibrylami) gdzie ulega przemianie do aktywnej biologicznie witaminy B5. Nadaje skórze uczucie gładkości, a włosom połysk. Znajdujemy całe spektrum działań pantenolu – m.in. łagodzi, redukuje podrażnienia, zmniejsza stany zapalne, regeneruje i zapewnia odpowiedni stopień nawodnienia skóry. Dzięki niemu cera sucha zyskuje gładkość, komfort i doskonałe nawilżenie.
Ten naturalny składnik lipidów skóry działa jak naturalna bariera wodno-lipidowa chroniąca przed utratą wody z naskórka, wspierając jednocześnie proces jej wchłaniania do głębszych warstw. Dzięki nim skóra staje się doskonale nawilżona, chroniona i szybciej się regeneruje. Ceramidy dostarczane w kremie lub żelu mają na celu uzupełnić nasze ceramidy naturalne, których wraz z upływem lat jest w organizmie coraz mniej. Chronią również włosy przed utratą wody, nawilżają je, nadają im elastyczność, połysk i sprężystość oraz zapobiegają rozdwajaniu się końcówek.
Mocznik jest kolejnym składnikiem wspierającym nawilżenie naszej cery. Zmiękcza warstwę rogową skóry, pozwala redukować suchość skóry, łagodząc podrażnienia. To dzięki niemu skóra utrzymuje optymalną ilość wody w głębszych warstwach. Jest to składnik szczególnie polecany dla nadmiernie przesuszonej skóry całego ciała, jak również w pielęgnacji zrogowaciałej skóry łokci i stóp. Działanie mocznika jest ściśle związane z jego stężeniem. Niższe stężenia (poniżej 10%) wiążą się z efektem nawilżającym. Przy wyższym stężeniu (powyżej 10%) wywiera działanie zmiękczające i keratolityczne. Można spotkać produkty zawierające nawet 40-50% mocznika, które dedykowane są zrogowaciałym obszarom pięt, kolan czy łokci.
Algi morskie z kolei są istną bombą dobroczynnych składników mineralnych i witamin, które dogłębnie odżywiając suchą skórę, czyniąc ją nawilżoną i jędrną. Algi wspomagają również mikrokrążenie. Stosowanie kosmetyków z algami pozwala wesprzeć regenerację skóry, zapobiega podrażnieniom, zwiększa elastyczność czy też pomaga zadbać o odpowiednią ochronę, a to jedynie przykłady ich niezwykłych właściwości.
Oprócz właściwości regenerujących, kojących, przeciwzapalnych wykazuje ona silne działanie nawilżające. Łagodzi zaczerwienienia, zmniejsza pieczenie oraz świąd skóry. Dzięki temu, że pobudza podziały komórkowe i wzrost komórek, doskonale radzi sobie z regeneracją uszkodzonego naskórka. Zmiękcza i wygładza skórę, chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a także wykazuje działanie przeciwutleniające.
Osobom z cerą suchą często towarzyszy brak komfortu w postaci uczucia „ściągnięcia” oraz „suchych skórek”, dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiedni poziom nawilżenia. Pielęgnacja cery suchej nie jest łatwa, ale jeśli wiemy jakich składników odpowiedzialnych za nawilżenie powinniśmy szukać w produkcie – problem staje się mniejszy.