GMP to skrót od Good Manufacturing Practice, co w tłumaczeniu przekłada się na Dobrą Praktykę Wytwarzania. System ten dotyczy jakości wyrobów, sposobu ich wytwarzania i dystrybucji. Zasady określone w nim wpływają na funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Dowiedzmy się, w jaki sposób GMP przekłada się na procesy produkcyjne kosmetyków.
Warto zadać sobie pytanie: co to jest GMP i jakie ma znaczenie w przemyśle kosmetycznym? Zasady tego systemu zostały określone w normie PN-EN ISO 22716:2009. W dokumencie znajdują się zapisy dotyczące zarządzania pracownikami, wymaganiami dotyczącymi kontroli jakości, analizy laboratoryjnej, pomieszczeń produkcyjnych, higieny wytwarzania, planowania, rodzajów zastosowanych opakowań czy gospodarowaniem odpadami.
W jaki sposób system GMP jest istotny dla przemysłu kosmetycznego? Stosowanie się do jego zasad wpływa na dopuszczenie produktu do wyrobu, a także na standaryzację jakości. W efekcie za każdym razem klient może oczekiwać tej samej konsystencji i składu kremu, makijażu czy perfum. Uzyskanie certyfikatu GMP jest możliwe dopiero po pomyślnym przejściu audytu przez wyznaczoną firmę. W ramach kontroli sprawdzane są między innymi obszary takie jak:
Dlatego wielu inwestorów chcących zająć się produkcją kosmetyków pod marką własną, decyduje się na współpracę z firmami takimi jak Adex, które mają zaplecze i doświadczenie przy wyrobie zgodnie z GMP.
Jakie obszary dokładnie porusza norma PN-EN ISO 22716:2009? Oto najważniejsze elementy tego dokumentu:
Te wszystkie aspekty GMP przyczyniają się do uzyskania wysokiej jakości przy produkcji kosmetyków i wystandaryzowania właściwości gotowego wyrobu.
Dla wielu podmiotów wyzwaniem przy wdrożeniu GMP będzie niezbędny nakład finansowy na dostosowanie pomieszczeń, maszyn, przeszkolenie pracowników czy opracowanie i wdrożenie procedur. Natomiast nie jest możliwe wprowadzenie kosmetyku do obrotu bez zastosowania się do wymagań zawartych w normie PN-EN ISO 22716:2009. Korzyści z wdrożenia GMP to zapewnienie odpowiedniej jakości i standardu przy każdorazowej produkcji kosmetyków. To również uniknięcie zanieczyszczenia gotowego wyrobu, a co za tym idzie wprowadzenie procedur pozytywnie wpływających na efektywność przedsiębiorstwa. Dla wielu inwestorów korzystnym rozwiązaniem jest produkcja kontraktowa kosmetyków. Dzięki współpracy z firmą spełniającą wymagania systemu GMP możliwe jest uzyskanie wysokiej jakości wyrobu, bez czasochłonnego wdrażania zmian i długiej certyfikacji.