Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Nowej Wsi, ul. Olsztyńska 1, 14-200 Iława, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  AI – szanse i zagrożenia automatyzacji w zakładach produkcyjnych przemysłu kosmetycznego 

  08.03.24
  Adex
  AI – szanse i zagrożenia automatyzacji w zakładach produkcyjnych przemysłu kosmetycznego 

  Czy wiesz, że sztuczna inteligencja to nie tylko Chat GPT, który może pomóc w znajdowaniu informacji czy pisaniu wypracowań? AI od wielu lat jest ważnym ogniwem automatyzacji produkcji. Jak AI zmieniło przemysł kosmetyczny i jakie są szanse i zagrożenia związane z rozwojem sztucznej inteligencji?

  Sztuczna inteligencja w przemyśle kosmetycznym

  Automatyzacja produkcji z udziałem AI ma miejsce już od wielu lat. Szczególnie dobrze widać to w branży kosmetycznej. AI bierze czynny udział w procesie produkcji wyrobów kosmetycznych, lecz jej znaczenie rośnie w segmencie aplikacji skierowanych do konsumentów. Wykorzystanie algorytmów i modeli matematycznych znajduje zastosowanie w aplikacjach stworzonych pod kątem użytkownika. AI umożliwia dobór produktu dopasowanego do indywidualnych preferencji – może analizować czynniki tj. unikalne potrzeby skóry, rodzaj cery, zdjęcia skóry konsumenta w celu zrozumienia unikatowych cech, alergeny, indywidualne preferencje i dzięki temu oferować konsumentom dedykowane produkty szybciej i taniej niż w sklepach stacjonarnych, a to wszystko z poziomu smartfona.  Sztuczna inteligencja w aplikacji marki kosmetycznej może na bazie zebranych informacji opracować unikalną formułę kosmetyczną, dopasowaną do złożonych potrzeb czy wskazań medycznych klienta. AI będzie coraz częściej korzystać ze zdjęć konsumenta, oferując w pełni spersonalizowane produkty takie jak serum do twarzy, kremy, peelingi, balsamy.

  Sztuczna inteligencja przyniesie korzyści dla konsumentów, jak i marek kosmetycznych czy podmiotów zajmujących się produkcją kontraktową. Przyczyni się do personalizacji, która jest najbardziej poszukiwaną wartością w kosmetyce. AI zoptymalizuje obszar badań i rozwoju, co będzie miało korzystny wpływ na przyspieszenie odkrywania nowych składników i opracowanie innowacyjnych formuł kosmetycznych. AI usprawni również przebieg procesów produkcyjnych, przyczyniając się do ich optymalizacji. Aby AI mogło w pełni przekształcić i zmienić oblicze branży kosmetycznej firmy muszą wdrożyć technologię, muszą powstać odpowiednie regulacje prawne. Konsumenci będą musieli też przekonać się do tej technologii i chcieć z niej szeroko korzystać. Jeszcze wiele wyzwań stoi przed wszystkimi uczestnikami procesu.

  Szanse wynikające z automatyzacji AI w produkcji kosmetyków i private label

  AI ma wiele korzyści. Automatyzacja poprawi skuteczność i efektywność procesów produkcji. Skróci to i zoptymalizuje procesy oraz zredukuje problem absencji pracowników, ponieważ coraz więcej prac zostanie zautomatyzowanych. Procesy produkcyjne staną się bezpieczniejsze. Wpłynie to także na jakość produktów kosmetycznych oraz higieny produkcyjnej. AI na linii produkcyjnej ograniczy przypadkowość, do której mogło dochodzić w efekcie nieprzestrzegania standardów produkcyjnych. Teraz uda się to wykluczyć, bo produkcja będzie w pełni zautomatyzowana, co ograniczy liczbę błędów. AI poprawi warunki pracy pracowników w zakładach i zapewni im wyższe bezpieczeństwo. AI to nowy segment, który stanie się okazją do tworzenia inwestycji dla firm, nowych specjalizacji i branż.

  Zagrożenia – AI w przemyśle kosmetycznym

  Pierwszym zagrożeniem związanym z AI jest widmo przerw w dostawie prądu. Okresowe lub stałe braki w emisji energii elektrycznej sparaliżowały by technologię AI, prowadząc do kosztownych przestojów, zatrzymania produkcji. Jednak to zagrożenie dziś jest mało prawdopodobne, ale wraz z rozwojem przemysłu sztucznej inteligencji w branży kosmetycznej należałoby wprowadzić rozwiązania ochronne. Inwestycja w system agregatów prądotwórczych to pierwszy krok do rozwiązania tego problemu i dobry sposób zabezpieczenia się na przyszłość.

  Drugie zagrożenie wieszczyli już wielcy pisarze science fiction czy reżyserzy gatunku znani ze srebrnego ekranu. Chodzi tutaj o utratę kontroli ludzi nad technologią sztucznej inteligencji. Skutkiem miałoby być samodzielne tworzenie systemów i algorytmów przez AI, których człowiek nie będzie mógł zatrzymać. W tej wizji AI prześcignie pod względem myśli człowieka, co może doprowadzić do różnych, także czarnych scenariuszy. Na poparcie tej tezy można przytoczyć fakt, że większość studentów ma problemy z zadaniami, z którymi z łatwością radzi sobie sztuczna inteligencja. Idąc tym tropem, duże nadzieje należy pokładać w wysoko jakościowym systemie edukacji, który wykształci przyszłych pracowników z wiedzą umożliwiającą im pracę z zaawansowanymi systemami AI. Niektóre firmy z branży kosmetycznej już starają się sprostać tym wyzwaniom, kształcąc pracowników w laboratoriach czy działach R&D. Powstają też specjalne zespoły zajmujące się AI.

  Automatyzacja i robotyzacja ograniczają rolę pracownika w przyszłości. Ludzie mogą tracić miejsca pracy. Rzeczywiście jest to realne zagrożenie. Coraz większy zakres zadań będzie przejmowany przez aplikacje czy roboty. Jednak z drugiej strony, ktoś będzie musiał zarządzać maszynami i zajmować się ich programowaniem, co będzie okazją do tworzenia nowych stanowisk.