Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Bezpieczne lato – składniki aktywne a promieniowanie UV

  03.05.24
  Adex
  Bezpieczne lato – składniki aktywne a promieniowanie UV

  Sezon wakacyjny przynosi ze sobą możliwość cieszenia się promieniami słońca na świeżym powietrzu, jednakże podczas ekspozycji na słońce narażamy również naszą skórę na szkodliwe promieniowanie UV. Wobec tego, w celu zachowania odpowiedniej ochrony naszej skóry podczas letnich miesięcy, istnieje konieczność dostosowania swojej pielęgnacji i zawartej w niej składników aktywnych. Zaleca się bowiem ostrożność w stosowaniu niektórych składników aktywnych w sezonie letnim, szczególnie w przypadku eksponowania skóry na działanie promieniowania UV. Jakie alternatywne składniki można stosować w letnich produktach pielęgnacyjnych, aby zapewnić skórze kompleksową ochronę i pielęgnację? W niniejszym artykule odkryjemy wspólnie, jak możemy cieszyć się bezpiecznym i zdrowym latem, wykorzystując potencjał składników aktywnych oraz skuteczne strategie ochrony przed promieniowaniem UV.

  Fototoksyczność a fotouczulenie

  Terminy fototoksyczność i fotouczulenie odnoszą się do reakcji skóry na promieniowanie UV, jednak różnią się nieco znaczeniem. Reakcje fototoksyczne i fotoalergiczne są klasyfikowane jako fotodermatozy egzogenne, które występują w wyniku oddziaływania określonych czynników zewnętrznych. Fototoksyczność występuje częściej niż fotoalergia. Substancja fototoksyczna absorbuje bowiem promieniowanie, co prowadzi do wytworzenia toksycznych substancji uszkadzających komórki i wywołuje reakcję zapalną. Substancje te mogą być bezpieczne w użyciu, gdy skóra nie jest wystawiona na promieniowanie UV. Objawy fototoksyczne mogą wystąpić zaraz po kontakcie z substancją lub pojawić się do kilku godzin po ekspozycji. Zjawisko to obserwuje się u każdego, kto był wystawiony na dany czynnik w połączeniu z promieniowaniem.

  Natomiast fotouczulenie/fotoalergia występuje rzadziej, odnosi się do zwiększonej wrażliwości skóry na promieniowanie UV po zastosowaniu niektórych substancji zawartych w kosmetykach. Oznacza to, że składniki te mogą sprawić, że skóra stanie się bardziej wrażliwa i podatna na uszkodzenia przy ekspozycji słonecznej, nawet przy normalnym stosowaniu produktu kosmetycznego. Objawy zazwyczaj występują po upływie 24-48 godzin od ekspozycji na substancję, chociaż czasami mogą się pojawić nawet po kilku tygodniach od kolejnego kontaktu. To zjawisko występuje jedynie u osób, które posiadają predyspozycje do jego wystąpienia.

  Mechanizm wywoływania reakcji fototoksycznej różni się od mechanizmu reakcji fotoalergicznej. Po nałożeniu kosmetyku zawierającego określone składniki na skórę, promieniowanie UV może prowadzić do aktywacji lub zmiany struktury tych substancji. W wyniku tej interakcji mogą powstać reaktywne związki chemiczne, które są toksyczne dla skóry (fototoksyczność) lub mogą prowadzić do reakcji alergicznych (fotouczulenie). W wyniku tych mechanizmów mogą powstać podrażnienia, zaczerwienienie, a nawet przebarwienia. Proces powstawania przebarwień i podrażnień skórnych jest złożony i zależy od wielu czynników. Niektóre substancje penetrując w głąb warstwy rogowej i usuwając martwe komórki naskórka prowadzą tym samym do ujawnienia nowej, bardziej delikatnej warstwy skóry, co zwiększa jej nadwrażliwość na promieniowanie. Dodatkowo, związki powodujące złuszczanie naskórka, mogą prowadzić do chwilowego osłabienia bariery ochronnej skóry, co również czyni ją bardziej podatną na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV. Na skutek tych reakcji, ekspozycja na promieniowanie może prowadzić do nadmiernego aktywowania melanocytów – komórek odpowiedzialnych za produkcję melaniny, barwnika skóry, natomiast nadmierna produkcja melaniny powoduje powstawanie przebarwień skórnych, np.: plamy słoneczne, piegi.

  Jakie składniki należy ograniczyć w pielęgnacji skóry w sezonie letnim?

  W okresie letnim warto unikać korzystania z bardziej agresywnych technik złuszczania skóry, na przykład peelingów mechanicznych. Zwłaszcza w przypadku skóry, która już jest pod wpływem stresu związanego z intensywnym działaniem słońca. W miejsce tego, warto kłaść większy nacisk na łagodniejsze podejścia, np. wybierając peelingi enzymatyczne, które są delikatniejsze dla skóry i rzadziej powodują podrażnienia.

  Kwasy nie są bezpośrednio uznawane za substancje fototoksyczne. Niemniej jednak, ze względu na ich działanie złuszczające i potencjalnie drażniące, istnieje ryzyko zwiększonej reaktywności skóry na promieniowanie słoneczne, co w konsekwencji może prowadzić do większego ryzyka uszkodzeń skóry spowodowanych przez słońce. W sezonie letnim zatem lepiej ograniczyć stosowanie szczególnie kwasów: glikolowego, mlekowego czy pirogronowego lub wybrać produkty zawierające niższe stężenia tych kwasów, jeśli chcemy nadal korzystać z ich właściwości złuszczających. Dzięki temu możemy uniknąć potencjalnych reakcji skórnych, takich jak podrażnienia, zaczerwienienia czy przebarwienia.

  Poza kwasami, retinol również wymaga szczególnej uwagi w okresie letnim. Nie jest zalecane rozpoczynanie stosowania retinolu w tym okresie ze względu na czas, jaki potrzebuje skóra na przyzwyczajenie się do tego składnika. Jest to okres, podczas którego skóra może reagować poprzez podrażnienie, zaczerwienienie i przesuszenie. Warto więc unikać wprowadzania retinolu do pielęgnacji w okresie letnim, a zaczekać na jesienne miesiące. Jeśli jednak regularnie korzystamy z retinolu i nasza skóra przeszła już okres adaptacji, najnowsze badania sugerują, że możemy rozważyć jego stosowanie także latem, choć z pewnymi ograniczeniami. W okresie intensywnego nasłonecznienia warto ograniczyć dawkę retinolu lub stosować go rzadziej, aby zmniejszyć ryzyko nadwrażliwości skóry na promieniowanie UV. Istnieje wiele badań związanych z wszechstronnym działaniem retinolu. W jednym z nich zbadano wpływ stosowania kremu zawierającego 0,1% retinolu na tolerancję skóry na promieniowanie UV na 28 ochotnikach. Jedna grupa ochotników stosowała krem z retinolem, a druga grupa otrzymywała placebo. Wyniki badania wykazały, że stosowanie 0,1% retinolu przez 21 dni spowodowało zwiększoną nadwrażliwość skóry na promieniowanie UV w porównaniu do grupy placebo. Zatem retinol już w stężeniu 0,1% może prowadzić do zwiększonej reaktywności skóry na ekspozycje słoneczną.

  Jak osiągnąć efekt złuszczania skóry w sezonie letnim?

  Regularne złuszczanie naskórka jest istotnym elementem właściwej pielęgnacji skóry. Regularne złuszczanie pobudza procesy regeneracji, kontroluje produkcję sebum i pomaga w redukcji przebarwień, a także wyrównuje koloryt. Dodatkowo, poprawia jędrność skóry i elastyczność, redukuje widoczność zmarszczek oraz zwiększa grubość skóry właściwej, jednocześnie zmniejszając warstwę rogową. W rezultacie regularnego złuszczania skóra odzyskuje naturalny blask, a pozostałe składniki zawarte w produktach pielęgnacyjnych mogą lepiej się wchłaniać i działać bardziej efektywnie. Aby osiągnąć efekt złuszczania skóry w sezonie letnim, można skorzystać z delikatnych metod złuszczania, które nie podrażniają skóry i nie zwiększają jej wrażliwości na promieniowanie UV.

  W ciepłych miesiącach letnich, dobrym wyborem będą peelingi enzymatyczne, zawierające np. papainę (enzym z papai) oraz bromelainę (enzym z ananasa), które wykazują działanie proteolityczne, co oznacza, że pomagają rozkładać białka w naskórku, ułatwiając jego złuszczanie. Są delikatne dla skóry i nadają się nawet do stosowania na skórze wrażliwej.

  W sezonie letnim nie musimy również rezygnować ze stosowania kwasów, warto jednak wybrać te łagodniejsze, w niższych stężeniach, które nie zwiększają wrażliwości skóry na promieniowanie UV. W tym celu dobrze sprawdzi się m.in: kwas migdałowy, który jest stosunkowo łagodny, nawilża, poprawia jedność skóry, reguluje odnowę komórkową, usuwając martwe komórki naskórka, dzięki temu skóra staje się gładka i uzyskuje równomierny koloryt. Kwas azelainowy – ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, co czyni go dobrym wyborem dla osób z trądzikiem i przebarwieniami, odpowiedni dla skory wrażliwej, redukuje rumień, jest stosunkowo łagodny dla skóry i można go stosować przez cały rok. Kwas laktobionowy to rodzaj polihydroksykwasu (PHA), który wykazuje właściwości złuszczające, nawilżające i przeciwutleniające, łagodniejszy niż inne kwasy, odpowiedni dla wrażliwej skóry oraz dla osób o skórze skłonnej do podrażnień, działa delikatnie, jednocześnie nawilżając i redukując przebarwienia. Warto również zwrócić uwagę na kwas ferulowy, który nie posiada właściwości złuszczających, to skuteczny przeciwutleniacz, który dodatkowo wykazuje działanie rozjaśniające skórę i również można go stosować przez cały rok.

  Istotną rolę w naszej pielęgnacji odgrywa również kwas salicylowy. Jest to kwas, który także może być stosowany latem. Szczególnie polecany dla osób ze skórą skłonną do trądziku i niedoskonałości, ponieważ wykazuje działanie przeciwzapalne i seboregulujące. W jednym z przeprowadzonych badań na grupie 24 ochotników obserwowano bowiem reakcję skóry na promieniowanie UV po nałożeniu preparatu kosmetycznego z 10% kwasu glikolowego i preparatu kosmetycznego z 2% kwasu salicylowego. Badanie trwało 4 dni: ochotnicy zostali poddani ekspozycji na promieniowanie UV przez 3 dni, a następnie oceniano skutki tej ekspozycji przez kolejne 24 godziny. W przeciwieństwie do kwasu glikolowego, kwas salicylowy nie wywołał większej nadwrażliwości skóry na promieniowanie UV, co potwierdza jego stosunkowo łagodny charakter i brak negatywnego wpływu na reakcję skóry na słońce.

  Warto jednakże pamiętać o kilku istotnych kwestiach, związanych ze stosowaniem produktów złuszczających:

  • istotne jest zwrócenie uwagi na stężenie substancji złuszczajacych w produkcie, te o niższym stężeniu są łagodniejsze dla skóry i mniej prawdopodobne, że spowodują nadmierną wrażliwość na promieniowanie UV;
  • bez względu na sezon, regularne stosowanie kwasów czy enzymów wymaga rozwagi, należy unikać nadmiernego stosowania tych produktów;
  • regularne stosowanie produktów nawilżających nie tylko utrzymuje naturalną barierę ochronną skóry, ale także pomaga w zachowaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia, w rezultacie skóra jest mniej podatna na nadmierne złuszczanie się i wszelkie podrażnienia, szczególnie, gdy jest wystawiona na działanie promieni UV;
  • niezależnie jaki produkt kosmetyczny wybierzemy, istotnym aspektem, szczególnie w okresie letnim, jest konieczność korzystania z efektywnej ochrony przeciwsłonecznej, która jest kluczowym elementem pielęgnacji.

  W okresie letnim z powodzeniem można stosować również takie składniki aktywne jak: witamina C, kwas hialuronowy, peptydy czy niacynamid. Pomimo powszechnego przekonania, że niektóre z tych składników mogą być bardziej odpowiednie dla zimowej pielęgnacji, prawda jest taka, że mogą być one również korzystne dla skóry nawet w gorące dni. Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który nie tylko pomaga w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV, ale także wspiera produkcję kolagenu, poprawiając jędrność i elastyczność skóry. Kwas hialuronowy to glikozaminoglikan, składnik, który doskonale nawilża, jego unikalna zdolność do wiązania wody sprawia, że może zatrzymywać ogromne ilości wilgoci w naskórku. Peptydy natomiast mogą przyczynić się do poprawy elastyczności skóry i zmniejszenia widoczności zmarszczek. Z kolei niacynamid, znany również jako witamina B3, posiada działanie przeciwzapalne i reguluje wydzielanie sebum, co jest szczególnie korzystne dla osób z trądzikiem lub nadmiernie przetłuszczającą się skórą. Warto kontynuować stosowanie tych składników także w okresie letnim, aby utrzymać promienną, nawilżoną, zregenerowaną i elastyczną skórę przez cały rok.

  Podsumowanie

  Stosując produkty zawierające składniki zwiększające wrażliwość naszej skóry, należy zachować ostrożność, aby minimalizować ryzyko reakcji skórnych spowodowanych przez promieniowanie UV. Rodzaje stosowanych składników aktywnych latem powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji pielęgnacyjnych każdego z nas. Warto również pamiętać, że ochrona przed szkodliwym działaniem promieniowania UV to kluczowy element pielęgnacji skóry w okresie letnim, niezależnie od stosowanych kosmetyków. Pamiętajmy o regularnym nakładaniu kremów z filtrem UV i unikaniu ekspozycji na słońce w najgorętszych godzinach dnia. Dzięki temu możemy cieszyć się bezpiecznym i zdrowym latem, zachowując piękną i dobrze pielęgnowaną skórę.

  Jesteśmy firmą zajmującą się produkcją kontraktową kosmetyków i wyrobów medycznych. Zapraszamy do kontaktu! 

  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji