Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  BRANDING A MARKA WŁASNA

  10.05.24
  Adex
  BRANDING A MARKA WŁASNA

  Marka własna (prywatna) to produkt kosmetyczny, który jest stworzony przez kontraktora na zlecenie innego podmiotu. W branży private label produkuje się perfumy, produkty kosmetyczne tj. kremy do rąk, serum, szampony etc. Okazuje się, że w dobie popularności marek własnych, jednym z głównych wyróżników produktów jest branding. Co się na niego składa i jak go stworzyć, żeby skutecznie wypromować produkt w drogerii lub aptece?

  Jakie znaczenie ma branding w branży kosmetycznej?

  Marki własne w branży kosmetycznej mogą być rodzajowe, będące imitacją innych produktów, premium i innowacyjne. Marki rodzajowe to proste i niezróżnicowane marki, imitacje są tańszą alternatywą dla ich wiodących odpowiedników. Marki premium cechują się najwyższą jakością i wyższą ceną, natomiast marki innowacyjne mają za zadanie przekazywać konsumentom wartość dodaną i cechują się wysoką jakością. W branży kosmetycznej coraz częściej stawia się na marki własne premium i innowacyjne.

  Duża konkurencyjność marek własnych w branży kosmetycznej sprawia, że branding staje się równie ważny, co skład produktu. Pozwala on na kreację unikatowej tożsamości marki, a tylko takich produktów poszukują konsumenci. Skuteczny branding buduje zaufanie konsumenta do marki, co zapewnia jego lojalność. Logo, opakowanie czy materiały reklamowe tworzą emocjonalną więź konsumenta z marką, wywołując określone uczucia. Silny branding jest podstawą do podwyższenia ceny produktu.

  Jakie elementy brandingu powinna posiadać silna marka osobista w branży kosmetycznej?

  Koncept

  Silny branding produktu marki własnej w branży kosmetycznej zaczyna się od konceptu. Jest to pomysł na identyfikację wizualną (nazwę produktu, logo, opakowanie, materiały reklamowe etc.), który powinien być dopasowany do grupy docelowej (przy określeniu targetu ważne są parametry tj. wiek, płeć, zainteresowania, miejsce zamieszkania). Koncept dopasowany do danej grupy np. osób 30+ mieszkających w dużych miastach pozwoli nam kreację atrakcyjnego produktu, po który klienci będą chcieli sięgać. Warto pokusić się o analizę SWOT, która pozwoli określić cechy produktu i umiejscowić go w pełnej ofercie firmy – istotna jest spójność nowego produktu z innymi wyrobami.

  Tożsamość marki 

  Na tożsamość składa się misja marki, wartości i jej osobowość. Jak już określimy te parametry powinniśmy stworzyć storytelling naszej marki, który będzie przemawiać do konsumentów. Dzięki niemu konsumenci będą mogli się z nią utożsamić. Tożsamość marki ma duży wpływ na produkt, nie można go tworzyć w oderwaniu od niej. Tożsamość ma również niebagatelny wpływ na logo.

  Logo i identyfikacja wizualna 

  Logo, czyli znak firmowy marki własnej powinien współgrać z osobowością marki. Najlepiej wybrać 3 kolory i unikatową typografię. Logo to główny element brandingu – pamiętajmy, że często jest pierwszą płaszczyzną kontaktu marki z konsumentem. Jeżeli będzie estetyczne, minimalistyczne i czytelne, z dużą prawdopodobnością zapadnie w pamięci konsumenta. Logo powinno być dopasowane do rodzaju produktu, nazwy oraz grupy docelowej, do której skierowany jest produkt. Poza logotypem należy zadbać o pozostałe elementy identyfikacji wizualnej tj.opakowanie, ulotki, stronę internetową, materiały POS. Wszystkie elementy powinny być spójne pod względem designu, kolorystyki, typografii.

  Opakowanie produktu marki własnej

  Opakowanie często decyduje o zakupie, dlatego należy poświęcić sporo pracy na projektowanie. Powinno wyróżniać się na tle innym marek własnych z segmentu. Obecnie stawia się na wysoką estetykę, minimalizm, funkcjonalność. Obecne trendy inspirują do tworzenia opakowań zgodnych z zasadami Zrównoważonego Rozwoju. Coraz częściej spotyka się opakowania z materiałów zrównoważonych i recyklingowanych.

  Odpowiednia komunikacja z klientami 

  Zadbaj o odpowiednią komunikację – określ jej ton, styl oraz wartości, jakimi będziesz się dzielić z konsumentami. Marka własna kremu może komunikować naturalność składników czy konkretną korzyść prozdrowotną np. likwidację zmarszczek czy też nawilżenie skóry. Mgiełka do ciała może być remedium na odświeżenie skóry czy produktem, który pozwoli na złapanie wytchnienia podczas ciężkiego dnia.

  Po ustaleniu zasad komunikacji prowadź ją konsekwentnie we wszystkich mediach, czyli miejscach styczności z klientami. Może to być strona internetowa, kampania reklamowa online w sieci Adsense czy Google Ads tudzież, bilbordy czy materiały POS w drogerii.

  W mediach społecznościowych angażuj się w interakcję z klientami i odpowiadaj na komentarze czy pytania. Ważną częścią promocji produktów marek własnych w branży kosmetycznej jest marketing cyfrowy – szczególnie wymierne efekty może przynieść content marketing, kampanie reklamowe online oraz na portalach społecznościowych tj. Facebook i Instagram.

  Wciągająca historia marki 

  Nie wystarczy stworzyć dobry branding. Za marką powinna stać wciągająca historia, która będzie komunikowana we wszystkich elementach brandingu. Stwórz historię powstania produktu, podziel się historią pracowników czy stwórz brand hero, którego historia będzie zgodna z tożsamością marki. Stworzona historia będzie w nieinwazyjny sposób promować produkt marki własnej we wszystkich kanałach. I będzie lepiej działać od standardowego przekazu marketingowego. Co ważne, autentyczna opowieść tworzy emocjonalne połączenie z konsumentami i wzmacnia lojalność wobec marki.

  Monitoring działań brandingowych 

  Po stworzeniu wszystkich elementów brandingu, warto analizować dane i śledzić opinie klientów. Dane z marketingu cyfrowego zapewniają takie narzędzia jak Google Analytics. Opinie klientów można pozyskać na drodze badań fokusowych. Dane zilustrują nam opinię i zachowania konsumenckie, do których powinniśmy dostosować strategię działań. Należy śledzić trendy branżowe i być gotowym na ewolucję marki – trendy konsumenckie i branżowe przecież stale ewoluują.

  Chcesz stworzyć markę własną w branży kosmetycznej z silnym brandingiem? Skontaktuj się z nami – jesteśmy firmą zajmującą się produkcją kontraktową kosmetyków i wyrobów medycznych. 

  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji