Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Czym różni się dermokosmetyk od kosmetyku?

  23.09.22
  Adex
  Czym różni się dermokosmetyk od kosmetyku?

  Ilość produktów, jakie oferuje nam rynek kosmetyczny jest ogromna. Postęp naukowy i technologiczny oraz coraz większa świadomość konsumentów sprawiły, że rola kosmetyków ewoluuje. Obecnie obok wiodących prym kosmetyków naturalnych bardzo ważnym trendem są dermokosmetyki. Czy przedrostek dermo stojący przed bardziej znanym słowem: kosmetyk, stanowi jedynie slogan marketingowy?

  Czym jest dermokosmetyk?

  Wiedza i doświadczenie z zakresu kosmetologii silnie łączą się z dziedziną dermatologii i medycyny. Jako pierwsi właściwości zdrowotne kosmetyków dostrzegli Egipcjanie. Ich rytuały piękna były połączeniem intensywnej pielęgnacji z działaniem leczniczym, oparte wyłącznie na naturalnych składnikach. Rozwój wiedzy na temat fizjologii skóry normalnej i zmienionej chorobowo oraz odkrywanie nowych technik badawczych, jak i składników aktywnych sprawiły, że rozróżnienie między kosmetykiem a farmaceutykiem stało się wyraźniejsze. Pierwsze wzmianki w literaturze naukowej z terminem dermokosmetyku zostały użyte w 1990 roku przez Eugenio Sellésa z wydziału farmacji hiszpańskiego uniwersytetu w Alcalá de Henares. Do dziś nie ma standardowej definicji dermokosmetyku, najczęściej definiuje się go jako specjalny kosmetyk, który przeznaczony jest samodzielnie lub jako uzupełnienie leczenia farmakologicznego w dolegliwościach skórnych takich jak trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry oraz różnych zaburzeniach dotyczących kondycji włosów i paznokci. Dermokosmetyki często nazywane są „aptecznymi kosmetykami”, ponieważ gdy pojawiły się na rynku, tylko tam można było je kupić. Historycznie ich rynek jest bardziej rozwinięty w Europie Zachodniej, zwłaszcza we Francji, gdzie z resztę powstała pierwsza w Europie firma dermokosmetyczna – Pierre Fabre, do dziś specjalizująca się w produkcji specjalistycznych marek.

  (Dermo)kosmetyk od strony prawnej

  Ze względu na fakt, że dermokosmetyki wspierają pielęgnację skóry objętą jakimś schorzeniem, nierzadko spotyka się przekonanie, że produkty te są lepsze, bezpieczniejsze. Jednak w obecnym porządku prawnym nie istnieje pojęcie dermokosmetyk. Prawo polskie definiuje jedynie kosmetyk oraz produkt leczniczy. Zakres i właściwości obu tych produktów definiuje inna ustawa. Zgodnie z Rozporządzeniem nr 1223/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady produkt kosmetyczny oznacza „każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona , utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała”.

  Z kolei produkt leczniczy to „każda substancja lub mieszanina substancji, przedstawiana jako posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób, lub podawana w celu postawienia diagnozy, lub w celu przywrócenia, poprawienia, lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne”. Zarówno więc krem z drogerii jak i dermokosmetyk kupiony w aptece są obwarowane tymi samymi regulacjami prawnymi. 

  Co wyróżnia dermokosmetyk od kosmetyku?

  Forma „podania” obu produktów jest taka sama. Możemy je spotkać w postaci kremu, szamponu, żelu pod prysznic, serum, itp. Różnica tkwi we wnętrzu. Dermokosmetyk opracowywany jest we współpracy z dermatologami i toksykologami, a ich inspiracją często są względy medyczne. Używane surowce są najwyższej jakości, a ich wybór dokonuje się w oparciu o wyniki badań naukowych. Niemniejszy nacisk kładzie się na wybór opakowania, który ma zapewnić bezpieczeństwo produktu oraz sprawdzać się w codziennym użytkowaniu. Większość dermokosmetyków nie zawiera substancji zapachowych, barwników, często mogą mieć również maksymalnie ograniczoną ilość składników. Wiele z nich powstaje na bazie wód termalnych pochodzących z czystych biologicznie terenów o unikalnych właściwościach. Ostatnim, niezbędnym krokiem ich wytwarzania jest potwierdzenie tolerancji poprzez przeprowadzane testy kliniczne na skórze najwrażliwszej: skłonnej do alergii, reaktywnej i atopowej. Reklama produktów kosmetycznych i dermokosmetyków objęta jest tym samym rozporządzeniem Komisji Europejskiej 655/2013, która określa wspólne podstawy dla obu produktów w zakresie odpowiedzialnego marketingu w Europie.

  Podsumowanie

  Ostanie dekady pokazują, że uwaga konsumentów przesunęła się z podstawowych koncepcji piękna estetycznego na szerszą ideę zdrowia skóry, która jest największym i jednym z najważniejszych narządów naszego organizmu. Jej zdrowie oraz dobra kondycja to główny cel dermo(kosmetyków). Zakorzenione w podejściu medycznym dermokosmetyki stanowią bardzo ważną część terapeutycznego arsenału dermatologów, jednak co warto jeszcze raz podkreślić, nie mają one działania leczniczego, chroni je ta sama litera prawa co kosmetyki, a ich jakość jest wynikiem jedynie sumienności i uczciwości producenta.

  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji