Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Kosmetyczne właściwości miodu

  19.09.22
  Adex
  Kosmetyczne właściwości miodu

  Miód to naturalny produkt wytwarzany przez pszczoły, które są jednymi z najważniejszych zwierząt na naszej planecie. Pszczoły miodne w ciągu swojego życia odwiedzają miliony kwiatów, a zebrany przez nie nektar przekształcają w płynne złoto – miód. Pszczoły produkują miód od 150 mln lat i są to jedyne owady, których wytworzoną dla siebie żywność jada człowiek. Poza walorami smakowymi i prozdrowotnymi miód posiada doskonałe właściwości pielęgnacyjne. Już w starożytności Kleopatra dodawała go do swych słynnych kąpieli w mleku oraz wykorzystywała miód jako składnik mazideł, masek i kremów.  

  Czym właściwie jest miód ? 

  Drogocenne właściwości miodu wynikają z jego składu. Miód jest nasyconym roztworem wodnym inwertowanego cukru, który zawiera złożoną mieszaninę innych węglowodanów oraz składników takich jak: enzymy, aminokwasy, kwasy organiczne, minerały, woski, pyłki, substancje aromatyczne. Największy udział w miodzie mają cukry fruktoza (około 38%) oraz glukoza (31%). Ilość sacharozy jest zmienna i zależy od stopnia dojrzałości. Poza wymienionymi węglowodanami w miodzie zidentyfikować można ponad 20 innych oligosacharydów, których udział zależy od roślin, z których został sporządzony. 

  Miód – właściwości kosmetyczne

  Ze względu na wysoką zawartość cukrów miód posiada doskonałe właściwości nawilżające i odżywcze, dlatego często wykorzystywany jest w kremach do twarzy i balsamach do ciała. Jakie znamy pozostałe kosmetyczne właściwości miodu? Miód jest środkiem łagodzącym podrażnienia, dzięki czemu nadaje się do recepturowania produktów dla skóry wrażliwej i kosmetyków dla dzieci. Badania In vivo potwierdziły przeciwdrobnoustrojowe właściwości miodu, dlatego jest on wykorzystywany także w produktach przeznaczonych do walki z infekcjami skóry np. z trądzikiem. Kosmetyki z miodem  zmniejszają ryzyko powstawania bliznowców i przyspieszają gojenie się ran. Obecnie trwają prace badawcze nad wyizolowaniem z miodu α-hydroksykwasów (AHA) metodą ekstrakcji. Kwasy AHA stosuje się w kremach do skóry i środkach nawilżających ze względu na ich działanie złuszczające. Liczne składniki odżywcze zawarte w miodzie mają korzystny wpływ na cerę, przyczyniając się do jej regeneracji, wygładzenia i poprawy wyglądu. W miodzie znajdują się niezbędne składniki do wytwarzania i sukcesywnego uwalniania niewielkich ilości nadtlenku wodoru. Nadtlenek wodoru jest wytwarzany w miodzie za sprawą enzymu – oksydazy glukozowej i jest jednym z najbardziej popularnych składników do wybielania lub rozjaśniania włosów. Dzięki temu miód może być wykorzystywany w produktach do rozjaśniania włosów.

  Kosmetyczne właściwości miodu stanowią także doskonałą bazę do produkcji kosmetyków DIY. Miód można wykorzystać jako bazę do maseczek do twarzy, włosów czy peelingów do ust. Również salony kosmetyczne oferują zabiegi z wykorzystaniem miodu. Są to np. relaksacyjne masaże, które nawilżają, wygładzają i poprawiają ogólną kondycję skóry. 

  Należy nadmienić, że osoby uczulone na miód nie powinny stosować kosmetyków z miodem. Ostrożność należy zachować również w przypadku alergii na pyłki i pszczoły. Przed zastosowaniem czystego miodu na większy obszar ciała ważne jest przetestowanie go na mniejszej części ciała np. na przedramieniu. 

  Podsumowanie

  Czy warto zatem stosować miód? Oczywiście, że tak i to nie tylko w kuchni w sezonie jesienno-zimowym. Miód zawarty w kosmetykach to bogactwo składników odżywczych, które zadbają o zachowanie dobrej kondycji skóry oraz pomogą utrzymać zdrowy i promienny wygląd przez cały rok. 

  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji