Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Ekologiczne opakowania i etykiety w przemyśle kosmetycznym: jak się przystosować do zrównoważonej przyszłości.

  31.07.23
  Adex
  Ekologiczne opakowania i etykiety w przemyśle kosmetycznym: jak się przystosować do zrównoważonej przyszłości.

  Według raportu Global Data z 2021 roku aż 71% konsumentów uważa, że wpływ produktów na środowisko jest ważnym czynnikiem w podejmowaniu decyzji zakupowych. Jak marki kosmetyczne i firmy zajmujące się produkcją kontraktową kosmetyków mogą wyjść naprzeciw tym trendom? Jak przemysł kosmetyczny może przystosować się do zrównoważonej przyszłości? 

  Poznajmy cechy ekologicznych opakowań kosmetyków 

  Ekologiczne opakowania kosmetyków to takie, które zostały zaprojektowane z myślą o minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko. Powinny spełniać 3 ważne aspekty: zminimalizować generowanie odpadów, ograniczyć zużycie surowców naturalnych i zredukować emisję CO2 do atmosfery. Powinny być wykonane z materiałów nadających się do recyklingu lub materiałów recyklingowanych, odnawialnych źródeł lub spełniających kryteria biodegradowalności. Opakowania kosmetyków powinny powstawać na drodze ekologicznego procesu produkcji, cechującego się niskim zużyciem wody, prądu, w procesie energooszczędnym, gdzie emituje się jak najmniej zanieczyszczeń. Wykorzystywane farby powinny być ekologiczne, a produkcja kontraktowa kosmetyków oparta o odnawialne źródła energii. Marka powinna dążyć do obiegu zamkniętego – czyli wszystkie elementy opakowania powinny być przystosowane do ponownego wykorzystania. Firma powinna być odpowiedzialna za cały cykl życia produktu, wszystkie materiały recyklingowane, a na etykiecie powinna znajdować się komunikacja o sposobie wyrzucenia opakowania. Jako firma z segmentu private label wprowadzamy wszystkie te elementy do produkcji kosmetyków dla naszych klientów.

  Rodzaje ekologicznych opakowań kosmetyków 

  Świadomość konsumentów w zakresie ekologii rośnie, dlatego firmy kosmetyczne powinny potrafić nadążyć nad galopującym tempem zmian. Poznajmy popularne rodzaje opakowań w stylu „eko”.

  „Materiały odchudzone” to ukłon w stronę ekologii, polegający na zmniejszeniu masy opakowania. Czy wiesz, że redukcja opakowania o 10% pozwala zachować funkcjonalność kosmetyku przy jednoczesnym ograniczeniu emisji CO2, oszczędności wody podczas produkcji i zmniejszeniu zużycia surowców? „Mniej znaczy więcej” w kontekście redukcji masy opakowania jest zabiegiem wpisującym się w trend Less-Waste.

  Drugim rodzajem ekologicznych opakowań kosmetyków są materiały pochodzące z recyklingu. Ponowne wykorzystanie materiałów tj. pudełka z tektury z recyklingu czy butelki PET wpływa na znaczne zmniejszenie ilości odpadów i ograniczenie zużycia surowców naturalnych.

  Kolejnym, zbliżonym do poprzedniego rodzajem opakowań kosmetyków, są materiały wspierające recykling. Są to materiały ułatwiające i optymalizujące recykling, a jednym z wyznaczników, czy dany produkt wspiera recykling jest certyfikat Recyclass.

  Producenci i firmy z segmentu private label coraz częściej sięgają po materiały ze źródeł odnawialnych tj. kukurydza, fusy z kawy, trzcina cukrowa, co jest zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju. Aby jednak robić to rzetelnie, należy upewnić się, czy składniki posiadają stosowne certyfikaty. Dobrą praktyką jest wykorzystywanie w produkcji tylko tych składników, które pochodzą z upraw o niskim wpływie na środowisko.

  Materiały biodegradowalne to takie, które ulegają rozkładowi na proste związki nieorganiczne. W procesie biodegradacji biorą udział czynniki naturalne (światło słoneczne, woda, tlen, bakterie, grzyby, glony). Innymi słowy, są to materiały, które rozkładają się w ziemi, a co za tym idzie są przyjazne dla środowiska naturalnego. Przykładem materiału biodegradowalnego jest PLA (polilaktyd kwasu mlekowego), który przyczynia się do redukcji odpadów.

  Praktyczne wskazówki dla producentów kosmetyków – zrównoważony rozwój 

  Jak wdrożyć w swojej firmie zasady zrównoważonego rozwoju w zakresie opakowań i etykiet? Wybierz materiał przydatny do recyklingu, który będzie jednocześnie funkcjonalny i przyjazny dla środowiska. Sięgaj po materiały dostępne o dobrych właściwościach ekologicznych. W ślad za wdrażaniem zrównoważonego rozwoju powinna iść komunikacja. Poinformuj odbiorców na etykiecie oraz w kanałach online i offline, iż opakowania i etykiety wykonane są z recyklingowanych materiałów oraz przedstaw zasady proekologiczności Twojej marki. Opisz, w jaki sposób angażujesz się w ochronę środowiska poprzez ekologiczne etykiety. Sformułuj jasny i prosty przekaz, który będzie zrozumiały dla klientów, podnosząc poziom zaufania do marki.

  Zadbaj o posiadanie certyfikatów i standardów tj. Recyclass, PEFC, FSC. Zwiększa to zaufanie klientów do marki, podnosząc jej wartość. Sam certyfikat to dopiero początek – należy zadbać o to, aby wykorzystane w produkcji opakowań i etykiet materiały spełniały wymogi tych certyfikatów. Należy zweryfikować materiały pod kątem międzynarodowych przepisów regulujących ekologiczność opakowań.

  Nie tylko działania Twojej marki mają znaczenie. Wybieraj rozważnie dostawców, którzy również wyznają zasady zrównoważonego rozwoju. Współpraca z takimi dostawcami wzmocni Twój wizerunek i przyczyni się do wsparcia środowiska naturalnego. Śledź trendy w zakresie opakowań, będąc na bieżąco z innowacjami. Ich znajomość i wiedza w zakresie nowych materiałów pozwoli Ci zoptymalizować procesy produkcyjne. Ważna jest edukacja pracowników i partnerów biznesowych w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju. Przeprowadzaj regularne szkolenia na temat wdrażania zasad Zielonego Ładu czy też biodegradowalności opakowań. Te zasady dotyczą zarówno małych i dużych firm kosmetycznych, jak i podmiotów zajmujących się produkcją kontraktową kosmetyków. 

  Warto zadbać o ekologiczne pakowanie wysyłek – filarem tych działań może stać się wprowadzenie taśm papierowych z klejem aktywowanym wodą. Ich ekologiczność polega na tym, że mogą być mielone razem z kartonem, co usprawnia recykling. Wprowadź także biodegradowalne lub pozyskiwane z odnawialnych źródeł wypełniacze – mogą lepiej chronić kosmetyki podczas transportu, a ponadto są mniejsze, co redukuje emisję gazów cieplarnianych.

  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji