Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Enzymy stosowane w kosmetykach

  17.11.22
  Adex
  Enzymy stosowane w kosmetykach

  Enzymy to substancje, katalizatory, które ułatwiają i przyśpieszają przebieg reakcji chemicznych, ale nie zużywają się w ich trakcie. Większość z nich złożona jest z części białkowej (apoenzymu) oraz części niebiałkowej (koenzymu), choć istnieją również enzymy zbudowane tylko z samego białka. W zależności od typu enzymy mogą uczestniczyć w reakcjach rozkładu, syntezy (łączenia) dwóch związków czy też innych przemianach zachodzących w cząsteczkach. Dowiedzmy się, jaką rolę pełnią enzymy w kosmetykach. 

  Właściwości enzymów 

  Enzymy uczestniczą w różnych procesach zachodzących w naszym organizmie. Z ich udziałem odbywa się np. trawienie, przemiany energetyczne oraz odpowiedź immunologiczna organizmu. Dzięki zróżnicowanym właściwościom wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu np. spożywczym przy produkcji pieczywa, detergentowym (znajdziemy je w wielu powszechnie stosowanych środkach piorących) czy farmaceutycznym. Również producenci kosmetyków wykorzystują ich szczególne właściwości, aby tworzyć produkty, które skutecznie pielęgnują i poprawiają wygląd skóry. Najpopularniejszymi enzymami w kosmetykach są proteazy (należące do hydrolaz), które ułatwiają złuszczanie zrogowaciałego naskórka.

  Peelingi enzymatyczne – co to takiego? 

  Zewnętrzna warstwa naszego naskórka jest stale odnawiana dzięki podziałom komórkowym. Proces ten z wiekiem niestety spowalnia, co negatywnie wpływa na kondycję naszej skóry. Dzięki zastosowaniu peelingów możemy usunąć martwe, zrogowaciałe komórki z powierzchni skóry i ułatwić proces odnowy skóry. Możemy zrobić to stosując peelingi mechaniczne, kwasowe lub używając peelingów enzymatycznych. Działanie tych ostatnich oparte jest na aktywności proteolitycznej enzymów, które rozkładają białka znajdujące się w warstwie rogowej naskórka i ułatwiają ich złuszczanie. Peelingi enzymatyczne są w szczególności polecane do cery wrażliwej i naczynkowej, gdyż pozwalają odświeżyć skórę bez podrażnień wywołanych mechanicznym tarciem.

  W dostępnych na naszym rynku peelingach enzymatycznych znajdziemy najczęściej enzymy pozyskiwane z roślin np. papainę z papai, bromelainę z ananasa czy ficynę z figi. Działają złuszczająco, wygładzają i oczyszczają skórę oraz wspomagają rozjaśnianie przebarwień. W kosmetykach wykorzystywane są także ekstrakty z roślin, które zawierają naturalnie występujące w nich enzymy np. wyciągi z dyni, mango, kiwi. Oprócz łagodnego działania złuszczającego posiadają dobroczynne właściwości związane z zawartością pozostałych substancji pielęgnujących. Wśród surowców kosmetycznych znajdziemy również enzymy z dyni, granatu czy papai, które zostały poddane fermentacji. Dzięki temu procesowi uzyskano surowce o zwiększonej aktywności enzymatycznej i stabilności w kosmetyku. 

  Enzymy i ekstrakty o działaniu keratolitycznym stosuje się przede wszystkim w peelingach enzymatycznych do skóry twarzy lub skalpu. Czasem, w niewielkich ilościach, dodawane są do innych produktów np. toników, kremów na noc, gdzie podczas codziennej pielęgnacji wspierają odnowę naszej skóry, poprawiają jej wygląd i kondycję. Stosujemy je także w usłudze produkcji kontraktowej, która staje się coraz bardziej popularna w Polsce. 

  Enzymy a ochrona skóry przed wolnymi rodnikami

  Inną grupą enzymów wykorzystywaną w kosmetykach są enzymy wykazujące aktywność antyoksydacyjną. Wolne rodniki w skórze powstają naturalnie w wyniku metabolizmu komórkowego, ale również w wyniku działania zewnętrznych czynników środowiskowych, zwłaszcza promieniowania UV czy dymu tytoniowego. Ich nadmiar przyczynia się do przyspieszenia procesów starzenia się skóry. W celu ograniczenia negatywnych skutków działania wolnych rodników nasz organizm wykorzystuje m.in. naturalnie występujące enzymy wykazujące aktywność antyoksydacyjną np. dysmutazę ponadtlenkową i katalazę. Enzymy te, otrzymane biotechnologicznie, wykorzystywane są również w kosmetyce, aby wesprzeć ochronę skóry przed wolnymi rodnikami. Stosuje się je głównie w preparatach mających opóźnić oznaki starzenia się skóry oraz pielęgnujących cerę narażoną na szkodliwe warunki zewnętrzne. 

  Dysmutaza ponadtlenkowa (SOD) jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów – pomaga usuwać nadmiar wolnych rodników, dzięki czemu ogranicza uszkodzenia komórek naskórka wywołane stresem oksydacyjnym. Spowalnia powstawanie zmarszczek i plam starczych, a także pomaga w łagodzeniu podrażnień. 

  Czy enzymy mogą chronić skórę przed fotostarzeniem?

  Ochrona organizmu przed fotostarzeniem i innymi negatywnymi skutkami promieniowania UV jest bardzo istotnym zagadnieniem, stąd cały czas trwają prace nad innowacyjnymi formami fotoprotekcji. Jednym z nowych rozwiązań w tym zakresie jest zastosowanie w produkcji kontraktowej kosmetyków enzymów, które mają zdolność do naprawy uszkodzonego przez UV DNA komórek np. fotoliazy i endonukleazy. Naturalnie występują one w organizmach wielu zwierząt, roślin i bakterii (fotoliaza izolowana jest z sinicy Anacistis nidulans, a endonukleaza otrzymywana jest z bakterii Micrococcus luteus), chroniąc je przed promieniowaniem ultrafioletowym. Chcąc wykorzystać je w kosmetykach zamknięto enzymy w fosfolipidowe otoczki (liposomy), tak aby mogły przedostać się przez warstwę rogową naskórka i wspomagać regenerację skóry. Składniki te pomagają również łagodzić podrażnienia i chronić włókna kolagenowe. Dzięki tym właściwościom skóra szybciej się odbudowuje i zachowuje większą sprężystość. Wydaje się, że są idealnym uzupełnieniem do kosmetyków chroniących przed promieniowaniem słonecznym. 

  Podsumowanie

  Enzymy to grupa związków, która znajduje coraz szersze zastosowanie w kosmetykach. Oprócz tych powszechnie znanych i stosowanych w peelingach enzymatycznych surowców coraz częściej pojawiają się na rynku enzymy naprawcze DNA, których zastosowanie w kosmetykach anti-age niejednokrotnie jest przedmiotem zgłoszeń patentowych i wynalazków. Ciągły rozwój nauki, która z powodzeniem czerpie inspiracje ze świata organizmów żywych, pozwala na tworzenie produktów spełniających coraz większe oczekiwania konsumentów.

  Jeśli są Państwo zainteresowani produkcją kontraktową kosmetyków, zapraszamy do kontaktu. 

  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji