Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Skinimalizm

  14.11.22
  Adex
  Skinimalizm

  Jest to jeden z najtrudniejszych do sklasyfikowania trendów pielęgnacji w 2022 roku. Potwierdzeniem tej tezy jest niska liczba wyszukiwań hasła „skinimalizm” w wyszukiwarce Google oraz stosunkowa mała dostępność źródeł naukowych na ten temat. Mimo to, coraz więcej konsumentów na całym świecie chce wdrażać zasady filozofii pielęgnacji o azjatyckich korzeniach. O jakim trendzie mowa?

  Skinimalizm – na czym polega?

  Jest to trend, który trudno zamknąć w sztywne ramy, mimo to możemy wyróżnić parę cech charakterystycznych. Skinimalizm zakłada minimalizm i umiar w stosowaniu kosmetyków pielęgnacyjnych. Głównym postulatem trendu jest koncentracja na jakości produktów kosmetycznych. W praktyce oznacza to wybieranie kosmetyków o przebadanym składzie, które będą miały pozytywny wpływ na zdrowie skóry. W licznych publikacjach w social media możemy przeczytać, że skinimalizm to także świadomość w obrębie składników kosmetycznych, a co za tym idzie czytanie etykiet i sięganie po produkty o prostym składzie.

  Kolejny postulat – „mniej znaczy więcej” mówi, że stosowanie zbyt dużej ilość kosmetyków może mieć negatywne konsekwencje dla skóry (np. podrażnienia, alergie). Skinimalizm w praktyce oznacza minimalizm w makijażu i rezygnację z kosmetyków, które jeszcze parę lat temu były obowiązkowym wyposażeniem każdej kosmetyczki: podkładów, tuszy do rzęs, szminek. Jest to nie tylko trend, ale filozofia, która wyznaje zasadę, iż piękno jest synonimem naturalności.

  Skinimalizm to trend mający pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Inną zasadą tego stale rozwijającego się zjawiska społecznego jest konieczność poznania swojej skóry i odpowiedni dobór produktów dopasowanych do cery. Osoby z cerą wrażliwą lub tendencją do podrażnień czy alergii, powinny korzystać z konsultacji u dermatologa, aby pomógł im w zakresie określenia rodzaju cery i dobrania odpowiednich produktów kosmetycznych.

  Przeczytaj więcej na temat usług, jakie świadczymy jako producent kosmetyków na zlecenie.

  Przyczyny powstania skinimalizmu u konsumentów (czynniki determinujące) 

  Skinimalizm nie wziął się znikąd – na jego powstanie miał wpływ szereg czynników. Pierwszym czynnikiem determinującym powstanie skinimalizmu były dwa silnie rozwijające się trendy kosmetyczne pochodzące z Azji: 

  • Clean Beauty 
  • Mochi Skin

  Clean Beauty – to trend kosmetyczny, który choć powstał w Azji, rozprzestrzenił się na całym świecie. Jest to koncepcja „czystego piękna”, która polega na dążeniu do naturalności. Efektem tego jest zwiększenie świadomości w zakresie składu i pochodzenia surowców kosmetyków. Clean Beauty w wydaniu firm kosmetycznych wiąże się z wdrażaniem bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju, co w praktyce oznacza pozyskiwanie surowców w etyczny sposób, z poszanowaniem praw człowieka oraz środowiska. 

  Drugim trendem, którego nazwa pochodzi od japońskich ciasteczek przypominających wyglądem skórę, jest mochi skin. Jest to filozofia pielęgnacji skóry, która mówi, że cera powinna być naturalna i poddana skutecznej pielęgnacji, bo tylko wtedy jest prawdziwym synonimem piękna. W praktyce mochi skin hołduje produktom nawilżającym i oczyszczającym, sprzeciwiając się stosowaniu tzw. „kolorowych kosmetyków”. 

  Jakie są inne przyczyny skinimalizmu – jednego z najpopularniejszych trendów kosmetycznych 2022? Niebagatelny wpływ na zrodzenie się skinimalizmu miał COVID-19. Izolacja konsumentów w domach, zamknięcie salonów urody, rozkwit pracy zdalnej w wielu segmentach spowodowały, że odbiorcy zmienili podejście do pielęgnacji ciała. Mocne makijaże odeszły do lamusa, a kobiety postawiły na naturalny wygląd, zmniejszając przy tym liczbę stosowanych kosmetyków. Warto dodać, że w I kwartale pandemii (2020 r.) produkcja szminek spadła o 40%, co było reakcją na zmiany w konsumpcji kosmetyków. 

  Przyczyny skinimalizmu były także ekonomiczne – konsumenci ograniczyli zakup kosmetyków z powodów finansowych. Wdrożenie filozofii skinimalizmu miało także inne pozytywne strony dla konsumentów – znacznie uprościło codzienną rutynę. Innym czynnikiem determinującym skinimalizm była świadomość, iż zbyt duża liczba kosmetyków może negatywnie wpłynąć na cerę.

  Rozpowszechnienie pracy zdalnej w 2022 roku w wielu branżach nadal oddziałuje na ekspansję i wzrost znaczenia skinimalizmu. Niebagatelną rolę odgrywa troska o ekologię i rosnąca świadomość odbiorców w tym zakresie. Efekt cieplarniany, „wyspy plastiku” czy zanieczyszczenie powietrza, to tylko niektóre niepokojące objawy nadchodzącej katastrofy klimatycznej. Coraz większe rzesze ludzi na całym świecie dostrzegają ten problem, dlatego podłożem skinimalizmu jest troska o ekologię. My jako odpowiedzialny producent kosmetyków na zlecenie, także nie możemy przejść obok tego zjawiska obojętnie. 

  Podsumowanie

  Skinimalizm to ogólnoświatowy trend w pielęgnacji skóry, na którego powstanie złożyło się szereg czynników (trendy clean beauty, mochi Skin), pandemia COVID-19, troska o środowisko naturalne i chęć lub potrzeba ograniczenia konsumpcjonizmu. Skinimalizm polega na zmniejszeniu liczby stosowanych kosmetyków, koncentruje się na ich składzie i pochodzeniu surowców oraz stawia na naturalne piękno konsumentek. 

  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji