Przyjrzyjmy się globalnym trendom i nowościom w branży perfumeryjnej w kontekście modnych nut zapachowych i ich korelacji z pozycjonowaniem marki przez producentów perfum.
Perfumy we współczesnym świecie nie są już tylko ważnym elementem wyposażenia kosmetyczki konsumentów. Stały się istotnym ogniwem popkultury, głównie dzięki globalnym kampaniom reklamowym, firmowanym twarzami znanych aktorów czy gwiazd mody. Badania pokazują, że perfumy mogą także przyczyniać się do poprawy nastroju konsumentów, ponieważ mają moc sugestywną. W końcu użycie ulubionych perfum może dodać nam pewności siebie przed ważnym spotkaniem biznesowym czy codziennym wyjściem do pracy. Wiele marek perfumeryjnych wprowadza produkty na rynek, które mają poprawić nastrój konsumentów, a ich pozycjonowanie (branding, szata graficzna, komunikacja na etykietach i w przekazie reklamowym) ma wywoływać określone emocje i zachowania.
Niektóre modne produkty perfumeryjne mają nawiązywać do energii. Przykładem jest pewna marka perfum, która stworzyła limitowaną edycję, wykorzystując nutę mrożonego jabłka. W komunikacji marketingowej (plakaty) nawiązuje do świata morskiego.
W tym segmencie perfum powstał produkt kultowej, francuskiej marki, która wykorzystała nuty zapachowe, które orzeźwiają i pobudzają, zapewniając konsumentowi równowagę pomiędzy tym, co delikatne i energetyczne. W wodzie toaletowej poza nutami głowy, kryją się cynamon i szałwia muszkatołowa (nuty serca). Kompozycję uzupełniają: paczula, drzewa kaszmirowe (nuty bazy).
W ostatnich miesiącach wiele marek zajmujących się produkcją perfum postawiło na nawiązanie do sportu, w tym boksu. Przykładem są produkty skierowane do mężczyzn (wody toaletowe). Jedna z czołowych, światowych marek wykorzystała w promocji modela przebranego za boksera, który trzyma na jednej z dłoni flakon perfum.
Inna marka komunikowała, że ich zmysłowy zapach ma siłę przebicia (metafora intensywności zapachu) jak „bokserski cios”. Nuty zapachowe perfum występujące w tym produkcie to: szałwia muszkatołowa i mandarynka (nuty głowy), karmel i fasolka tonka (nuty serca). Kompozycję uzupełnia Wetyweria (nuta bazy).
Nawiązywanie do optymizmu w projektach opakowań i flakonów oraz nutach zapachowych to trend, który dominuje w 2022 roku. Projekty opakowań czy wizualizacji reklamowych obfitują w skojarzenia ze słońcem i energią. Przykładem jest produkt perfumeryjny, który nawiązuje flakonem do kształtu jabłka. Na jednym z plakatów możemy zaobserwować flakon stojący na plażowym leżaku. Ma to wyrażać celebrację życia, optymizm i pozytywną energię. W nutach górnych produktu znalazły się: mandarynka, bergamotka, Chantilly, Gardenia (nuty serca), nuty bazy – wanilia i cedr.
Czołowa, japońska marka postanowiła w jednej z linii swoich perfum, wykorzystać opowieść (storytelling). Komunikacja marki odwołuje się do tradycyjnej herbaciarni, w której dorastał założyciel i którą się zainspirował podczas kreacji nowego zapachu. Herbaciarnię wypełniało tysiące zapachów, które odtworzył twórca. Efektem tej sentymentalnej podróży stało się stworzenie zapachu produktu perfumeryjnego opartego o nuty zapachowe na bazie ryżu waniliowego, czarnej porzeczki czy azuki.
Produkcja wyrobów perfumeryjnych to istotny filar naszej działalności. Produkujemy je dla różnych odbiorców w kraju i za granicą, mamy w tym zakresie duże doświadczenie. Nasi technolodzy odnoszą spore sukcesy w opracowywaniu produktów perfumeryjnych szczególnie w markach własnych Klientów. Nasze autorskie produkty także cieszą się dużym uznaniem rynkowym. Wykwalifikowany zespół R&D zajmuje się produkcją perfum na zlecenie, które funkcjonują w różnych popularnych aktualnie nurtach. W razie zainteresowania – prosimy o kontakt.
Zapraszamy niebawem na II część artykułu, w której będziemy analizować trendy w produkcji perfum pod kątem składników i zrównoważonego rozwoju.