Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Higiena jamy ustnej – pasty do zębów cz. 1

  03.11.23
  Adex
  Higiena jamy ustnej – pasty do zębów cz. 1

  Piękny uśmiech to podstawa, dlatego pasty do zębów mają kluczowe znaczenie w codziennej higienie jamy ustnej. Systematyczna pielęgnacja jamy ustnej zapewnia utrzymanie odpowiedniego jej stanu. Składniki znajdujące się w pastach do zębów wspomagają efekt oczyszczający mechanicznego usuwania wszelkich osadów. Według wielu badań właściwa higiena jamy ustnej przyczynia się nie tylko do dobrej kondycji jamy ustnej, ale również może wpływać na cały nasz organizm. Obecnie na rynku znajduje się szeroki wybór past do zębów, dzięki czemu możemy wybrać pastę na miarę własnych potrzeb. Produkty do higieny jamy ustnej są tworzone przez podmioty zajmujące się produkcją kontraktową kosmetyków i wyrobów medycznych. 

  Funkcja i działanie pasty do zębów

  Podstawowym produktem do higieny jamy ustnej jest pasta do zębów, która może występować w postaci klasycznej pasty, żelu bądź rzadziej proszku czy kapsułek. W zależności od rodzaju charakteryzuje się mniej bądź bardziej abrazyjną formułą. Pasty do zębów zawierają różne kolory oraz smaki. Pasta obejmuje grupę wielu składników o właściwościach wspierających higienę jamy ustnej. Chociaż ostatnie lata stanowiły intensywny rozwój produktów kosmetycznych typu oral care i obecnie na rynku znajdziemy cały przekrój tego typu produktów, podstawowymi funkcjami wszystkich past do zębów jest:

  • oczyszczanie zębów i jamy ustnej z wszelkich zanieczyszczeń;
  • zapobieganie powstawania i odkładania się osadu nazębnego, płytki nazębnej – biofilmu i kamienia nazębnego;
  • zapewnienie świeżego oddechu;
  • ochrona przeciw próchnicy;
  • pomoc w utrzymaniu naturalnej bieli zębów;

  Regularnie dbając o higienę jamy ustnej przy pomocy pasty do zębów ograniczamy rozwój bakterii w jamie ustnej, minimalizując powstawanie biofilmu. Biofilm to nalot, utworzony przez bytujące w jamie ustnej skupisko bakterii, które otoczone są warstwą substancji organicznych i nieorganicznych. Występuje u każdego, pokrywa zarówno zęby, dziąsła jak i język. Ten biofilm to tzw. płytka bakteryjna/nazębna. Wytwarza się w wyniku warstwowego wzrostu drobnoustrojów, które przylegają do siebie nawzajem. Tworzące tą strukturę bakterie metabolizują cukry, dostarczane wraz z pożywieniem, co w konsekwencji prowadzi do powstania kwasów negatywnie wpływających na szkliwo. Co więcej, przy braku sukcesywnego usuwania płytki nazębnej przekształca się ona w kamień nazębny na skutek pochłaniania związków mineralnych zawartych w  ślinie, ulegając przy tym zwapnieniu. Powstały kamień nazębny jest dużo trudniejszy do usunięcia niż płytka nazębna. Codzienna higiena jamy ustnej z wykorzystaniem pasty co zębów pozwala również usuwać osad nazębny. Osad nazębny to nic innego jak przebarwienia na powierzchni zębów pochodzenia zewnętrznego, które powstają w wyniku odkładania się barwników pokarmowych na szkliwie np.: z powodu częstego picia kawy lub herbaty.

  Higiena jamy ustnej za pomocą pasty do zębów pozwala również zachować na dłużej naturalną biel naszych zębów. Choć obecnie konsumenci dążą do jak najwyższej bieli zębów i estetycznego uśmiechu, należy pamiętać, że na naturalną biel naszych zębów mają głównie wpływ uwarunkowania genetyczne (za odcień odpowiada kolor zębiny i otaczające ją szkliwo), a także  tryb życia. Ponadto, w dużym stopniu, gromadząca się płytka nazębna, wszelkie osady tudzież kamień nazębny, znajdujące się na powierzchni zębów, przy nieprawidłowej i nieregularnej higienie  jamy ustnej, sprawiają, że zęby tracą blask i zmieniają swój odcień na ciemniejszy. Dzięki systematycznej higienie usuwamy bowiem wszelkie zanieczyszczenia i osady z powierzchni zębów, pomagając zachować tym samym naturalną biel naszych zębów i piękny uśmiech. Pasty do zębów oprócz substancji ściernych/polerujących, które odpowiadają za mechaniczne usuwanie osadów i płytki nazębnej, często wzbogacone są również o dodatkowe składniki wybielające, np.: węgiel aktywny, nadtlenki, enzymy.

  Kolejną podstawową funkcją pasty do zębów jest zapewnienie świeżego oddechu z jamy ustnej. Za nieprzyjemny zapach odpowiedzialne są związki uwalniane w procesie przemian metabolicznych, przede wszystkim lotne związki siarki produkowane przez bakterie – głównie  Gram – ujemne. Nieprzyjemny zapach spowodowany może być np.: nieprawidłową dietą bądź w większości przypadków nieodpowiednią higieną jamy ustnej. Pasty do zębów dzięki zawartości w nich substancji ściernych, substancji myjących, wyciągów i ekstraktów roślinnych, olejków eterycznych oraz aromatów i innych składników aktywnych mogą skutecznie pomóc w usuwaniu, ograniczaniu bądź neutralizowaniu nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej, zapewniając jednocześnie świeży oddech. Jednym z najczęściej wykorzystywanych składników w tym celu są np. związki cynku, który skutecznie neutralizują związki siarki.

  Pasta do zębów stosowana jest również w celu zapobiegania rozwoju próchnicy, która wywołana jest przez kwasy, które jak już wspomniano, są produktem metabolizmu bakterii znajdujących się w płytce nazębnej. Najpopularniejszymi składnikami w produktach higieny jamy ustnej w profilaktyce próchnicy są związki fluoru. Fluor w pastach może występować jako: fluorek sodu, monofluorofosforan sodu, fluorek cyny lub aminofluorek. Fluorek sodu w jamie ustnej łatwo ulega dysocjacji do aktywnej formy (F-), będąc dobrze przyswajalnym przez szkliwo. Maksymalne dopuszczalne stężenie fluoru w produktach kosmetycznych na rynku Unii Europejskiej wynosi 0,15% – 1500 ppm, w pastach dla dzieci natomiast zaleca się około 600 ppm. Aktywność związków fluoru opiera się na: osłabieniu demineralizacji szkliwa, sprzyjaniu procesom remineralizacji oraz hamowaniu metabolizmu bakterii płytki nazębnej. Fluor wbudowywuje się w strukturę szkliwa, które zbudowane jest z hydroksyapatytu chroniącego zęby przed czynnikami zewnętrznymi. Podczas reakcji jony wodorotlenowe zostają zastąpione przez jony fluorkowe w kryształach hydroksyapatytu:

  Higiena jamy ustnej – pasty do zębów cz. 1

  W wyniku tej reakcji wymiany powstaje fluoroapatyt, który posiada większą odporność na działanie kwasów (słabiej rozpuszcza się w kwasach) i wyższą stabilność krystaliczną. Struktura krystaliczna szkliwa traci swoją stabilność w wyniku kwaśnego pH w jamie ustnej oraz zależna jest od stężeń jonów wapnionych i fosforanowych zawartych w ślinie. Równowaga kwasowo-zasadowa w jamie ustnej stale się zmienia, przy spadku pH do 4,5 – 5,5 rozpoczyna się proces uszkodzenia struktury krystalicznej szkliwa (demineralizacja), gdzie jony wapniowe i fosforanowe przechodzą do środowiska zewnętrznego. Ważnym mechanizmem działania fluoru jest zatem remineralizacja szkliwa, która polega na ułatwieniu wprowadzenia utraconych minerałów do warstwy szkliwa i naprawy uszkodzeń, które nastąpiły na skutek działania kwasów. Dodatkowo, fluor blokuje enzym bakteryjny, enolazę, w wyniku czego dochodzi do zaburzeń przemiany cukrów i wytwarzania kwasów odpowiedzialnych za demineralizacje.

  Ciekawą alternatywą dla fluoru jest zastosowanie hydroksyapatytu (INCI: Hydroxyapatite) w pastach do zębów, który jak już wspomniano, stanowi główny budulec szkliwa – regeneruje je, wzmacnia zęby i działa remineralizująco. Inną alternatywą jest natomiast glicerofosforan wapnia (INCI: Calcium Glycerophosphate). Jak potwierdzają badania, składnik ten już w bardzo niskich stężeniach istotnie wpływa na remineralizację szkliwa, jest źródłem wapnia i fosforu, wykazuje działanie buforujące, dzięki czemu neutralizuje kwaśny odczyn w jamie ustnej, chroniąc zęby przed  działaniem kwasów oraz przeciwdziała powstawaniu płytki nazębnej.

  Podsumowanie

  Dlatego właśnie higiena jamy ustnej jest niezwykle istotna. Usuwając przede wszystkim w sposób mechaniczny z powierzchni zębów oraz dziąseł wszelkich osadów i zanieczyszczeń, produkty do higieny jamy ustnej (oral care) zapewniają świeży oddech oraz długotrwałą ochronę przed odkładaniem się kamienia nazębnego, utratą naturalnej bieli zębów i wzmacniają szkliwo.

  Chcesz zlecić produkcję kosmetyku? Dowiedz się więcej na temat usługi produkcji kontraktowej w Adex Cosmetics&Pharma lub skontaktuj się z nami.

  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji