Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Jak zaprojektować opakowanie kosmetyczne?

  02.09.22
  Adex
  Jak zaprojektować opakowanie kosmetyczne?

  Projektowanie opakowania leży u podstaw całego procesu wdrażania nowych pozycji kosmetycznych na rynek. W artykule spojrzymy na tworzenie opakowań w kosmetyce z szerszej perspektywy. 

  „Opakowanie ma zabezpieczać to co sprzedaje i sprzedawać to co zabezpiecza”, tak istotę opakowalnictwa opisuje wielki ekspert w tej dziedzinie J.H. Briston w swojej publikacji „Packaging Management”. Branża kosmetyczna wciąż doskonali się w dziedzinie projektowania opakowań, ponieważ właśnie opakowanie stanowi integralny element marketingu, jest wizualnym środkiem komunikatywnym  i wizytówką producenta.

  Poprzez opakowanie można podnieść wartość marki w oczach klientów, nadać jej konkretny wizerunek czy tożsamość, a tym samym wyróżnić spośród masy podobnych produktów. Wizerunek marki decyduje z kolei o sile więzi emocjonalnej łączącej ją z nabywcą, a tym samym o jego lojalności.

  Dla producenta najistotniejsze są trzy aspekty związane z opakowaniem produktu:

  1. Opakowanie ma być zaprojektowane tak, aby w szybki sposób zmotywować Klienta do zakupu 

  W kontekście marketingowych funkcji wyróżniamy: kolorystykę, formę i grafikę. 

  Kolorystyka to bardzo istotny aspekt – to w pierwszej kolejności widzi ludzkie oko. Projekt graficzny, w tym zestawienie barw, powinien przykuwać wzrok, dawać dobre skojarzenia. Badania marketingowe w dziedzinie opakowań dowodzą, że poszczególne kolory przynoszą określone skojarzenia. Jeśli chcemy podkreślić prestiż marki i uwydatnić elegancję, możemy zastosować takie kolory jak złoto, srebro, granat, czerń – przykładem może być kolorystyka stosowana przez firmę Chanel, Louis Vuitton. Oto jak tzw. psychologia koloru definiuje ludzkie skojarzenia kolorystyczne:

  RÓŻOWY- kobiecość, delikatność, 

  CZERWONY- miłość, szczęście, pobudzenie, 

  POMARAŃCZOWY- radość, śmiech, towarzyskość, 

  ŻÓŁTY- szczęście, energia, zabawa, 

  ZIELONY- natura, spokój, ukojenie, 

  TURKUSOWY- innowacyjność, świeżość, nowość, 

  NIEBIESKI- energia, łagodność, czystość, 

  SZARY- jakość, ponadczasowość, profesjonalizm,

  CZARNY- elegancja, prestiż, dystans, kosztowność

  BIAŁY- czystość, równowaga

  Forma/kształt

  Kształtem opakowania też można „złapać” uwagę Klienta. Zainteresowanie wzbudzają formy odmienne od tych klasycznych. Szczególne znaczenie oryginalnych form opakowań kosmetyków obserwujemy w sektorze perfumeryjnym. Doskonałym przykładem bestselleru w perfumiarstwie jest Good Girl domu mody Carolina Herrera, gdzie perfumy maja kształt damskiej szpilki. Produkt jest rozpoznawany na całym świecie, nie tylko z powodu oryginalnego zapachu, ale przede wszystkim za sprawą wyjątkowo szykownego opakowania.

  Doskonałym przykładem nieszablonowego opakowania jest szampon i odżywka z olejem z awokado w kształcie tego właśnie owocu. Produkty z bambusem w kształcie łodygi bambusowej.

  Grafika 

  Nieszablonowe rozwiązania graficzne takie jak: design opakowania, zdecydowanie zwiększają jego atrakcyjność, a tym samym jego szanse powodzenia rynkowego. Aby wyjść naprzeciw wymaganiom Klientów, staraj się wykorzystywać nowoczesne rozwiązania technologii drukarskich: hot i cold stamping, strukturalne formy lakieru, czy sitodruk. Aby tworzyć nietuzinkowy, pożądany przez nabywców design opakowania, poznawaj trendy i podążaj za innowacjami. Jeśli współpracujesz z producentem Private Label, będziesz polegał na jego doświadczeniu i szerokich możliwościach.

  1. Opakowanie kosmetyczne musi posiadać szereg cech stanowiących o jego finalnej  jakości 

  Funkcjonalność

  W produkcji kosmetyków wyróżniamy takie opakowania jak: słoiczki, tuby, butelki, opakowania airless i inne. Konsumenci doceniają typ opakowań za możliwość łatwego dostępu, który ogranicza straty kosmetyku. Dopasuj rodzaj opakowania do konsystencji produktu, rodzaju aplikacji. Weź pod uwagę czy będzie on stał w kabinie prysznicowej czy może to typowy kosmetyk wkładany do damskiej torebki.

  Klienci oczekują łatwej i przyjemnej aplikacji oraz tego żeby kosmetyk nie marnował się i można go było wykorzystać do końca. Pod tym kątem bacznie obserwuj rynek, korzystaj z doświadczenia producentów kontraktowych.

  Bezpieczeństwo 

  Bardzo istotną funkcją opakowania jest zapewnianie bezpieczeństwa produktu zarówno  podczas transportu, jak i finalnemu konsumentowi, w trakcie jego użytkowania. Opakowanie musi być szczelnie zamknięte oraz trwałe. 

  Wartość ekologiczna

  W zdecydowanej większości opakowania kosmetyczne wykonane są z tworzyw sztucznych – w tym właśnie miejscu pojawia się aspekt ekologii i zrównoważonego rozwoju. Troska o środowisko to nie tylko moda, ale i konieczność. Wyzwaniem naszych czasów jest walka o czyste środowisko. Potrzeba tu zarówno rozwiązań systemowych, jak też zmian postaw konsumenckich, by świat nie tonął w plastikowych odpadach. Wszystkich kosmetyków nie sposób zapakować w szkło lub papier. Opakowania plastikowe wciąż będą dominowały, jednak należy podkreślić, że europejski rynek szeroko rozwija asortyment opakowań z monomateriałów do recyklingu w myśl powziętej strategii CSR (o strategii CSR wkrótce przeczytacie więcej na naszym blogu). Zatem jeśli tylko to możliwe, wybieraj opakowanie przyjazne środowisku.

  Rzetelna informacja 

  Jednym z kluczowych celów jest dostarczenie nabywcy rzetelnej, fachowej i zrozumiałej informacji o produkcie (jego cechach, właściwościach, atrybutach) w kontekście dokonania wyboru produktu i podjęcia decyzji o zakupie.

  Zgodnie z artykułem 19. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczącego produktów kosmetycznych, na rynek wprowadzone mogą być tylko produkty kosmetyczne, które są prawidłowo oznakowane. Informacje na opakowaniach kosmetyków (zakodowane w postaci znaków językowych i graficznych) muszą być czytelne, nieusuwalne i widoczne dla konsumenta. Niewątpliwie powinieneś poznać tę dyrektywę, lub jeśli zdecydujesz się na współpracę z producentem kontraktowym, będziesz polegał na wiedzy technologów, którzy te przepisy mają „w małym palcu”.

  1. Koszt opakowania ma być zoptymalizowany do tego stopnia, aby nie utrudniać producentowi wprowadzenia produktu na rynek po konkurencyjnej cenie.

  Opakowanie częstokroć stanowi znaczną, niekiedy wręcz lwią część kosztów produktu kosmetycznego. Należy zatem dołożyć wszelkich starań, aby optymalizować ten koszt, utrzymując stosowną marżę na produkcie w czasach trudnej koniunktury. Nasze doświadczenie jako producenta kosmetyków private label pokazuje, jak istotne bywają negocjacje z dostawcami opakowań, czy też poszukiwanie opakowań u producentów zagranicznych oraz stałe monitorowanie lokalnego rynku.

  Podsumowanie

  Jak wynika z powyższego artykułu, ogrom i różnorodność produktów kosmetycznych w drogeriach , perfumeriach i hipermarketach sprawiły, że projektując nowy produkt skupiamy swoje wysiłki na tym, co ma największe szanse na przyciągnięcie uwagi klienta i zachęcenia  go do zakupu – opakowanie. Sam produkt dla potencjalnego Klienta nie ma znaczenia. Dopiero, gdy staje się odpowiedzią na jego problemy, potrzeby i pragnienia, nabiera wartości w jego oczach. Zatem podstawowym zadaniem opakowania jest działanie na emocje kupującego w ten sposób, by pobudzić go do świadomego lub podświadomego wyboru produktu spośród innych oferowanych przez konkurencje. Nieoceniona może się okazać współpraca z producentem kontraktowym, który ma już bogate portfolio produktów kosmetycznych wprowadzonych na rynek. Widzimy to na przykładzie naszych Klientów, którzy powierzając nam swoją produkcję, unikają ryzyka popełniania błędu wynikającego z niedostatecznego doświadczenia czy nieznajomości przepisów.

  W powyższym artykule przedstawiliśmy najważniejsze zasady projektowania opakowań kosmetycznych, dzieląc się naszą wieloletnią wiedzą i doświadczeniem w sektorze private label. Polecamy również inne nasze artykuły dotyczące opakowań.

  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji