Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Kobieca higiena intymna

  06.01.23
  Adex
  Kobieca higiena intymna

  Przed napisaniem artykułu o preparatach do higieny intymnej postanowiłam sprawdzić, co na ten temat mówią „Internety”. I szczerze mówiąc, trochę się przestraszyłam. W kilku artykułach pierwsze zdania głosiły, że zbyt częste mycie jest szkodliwe, albo, że najlepsza jest czysta woda i nic więcej… Zapachniało, można by rzec… średniowieczem. Wbrew pozorom nie chodzi jednak o średniowiecze, a czasy nowożytne, ponieważ historia brudu kołem się toczy. W starożytności i średniowieczu dbano o higienę, powszechne były łaźnie publiczne, a dopiero po epidemii dżumy (XVI wiek) wprowadzono modę na nie-mycie się… Im dłużej tym lepiej, tym cnotliwiej i tym zdrowiej. Również naukowcy przez długie lata po macoszemu traktowali kobiecą higienę intymną – zauważyć można znikomą liczbę opracowań medycznych dotyczących wpływu higieny intymnej na zewnętrzne narządy płciowe kobiet.

  Fakty na temat kobiecej higieny intymnej 

  Zewnętrznym narządem płciowym kobiet jest srom. Srom jest pierwszą linią obrony narządów płciowych przed infekcjami. Zanieczyszczenia często gromadzą się w fałdach sromowych a zwiększona wilgotność, pocenie się, miesiączka i wahania hormonalne wpływają na wzrost mikroorganizmów oraz równowagę gatunkową zewnętrznych narządów płciowych, co może skutkować nieprzyjemnym zapachem oraz zakażeniami pochwy i sromu. Takie zakażenia i związane z nimi objawy są jedną z głównych przyczyn wizyt kobiet u ginekologa, z czego najczęściej diagnozuje się zakażenia bakteryjne (około 50%) a następnie zakażenia grzybicze.

  Interesujące jest to, jak kształtuje się pH sromu i pochwy w zależności od wieku kobiety. PH sromu jest mniej więcej stałe dla kobiet w każdym wieku i wynosi od 3,5 do 4,70. PH pochwy waha się w zależności od wieku. Do czasu pierwszej miesiączki wskaźnik kwasowości pochwy wynosi 7,00, w wieku rozrodczym od 3,80 do 4,40, w okresie menopauzy u kobiet bez zastępczej terapii hormonalnej 6,50 do 7,00, w okresie menopauzy dla kobiet stosujących zastępczą terapię hormonalną 4,50 do 5,00. Skóra okolic intymnych różni się od skóry w innych miejscach poziomem nawilżenia, przepuszczalnością, podatnością na podrażnienia oraz na reakcje z czynnikami zewnętrznymi. Obszar ten ze względu na zwiększone nawilżenie, okluzję i nierogowaciejący przedsionek sromu jest prawdopodobniej bardziej przepuszczalny niż skóra zrogowaciała. Skóra narządów płciowych jest cienka oraz zawiera duże mieszki włosowe. Ta wyjątkowość wymaga specjalnych preparatów do utrzymania jej w dobrej kondycji.

  Jak kobiety dbają o higienę intymną? 

  Dbałość o higienę intymną stanowi złożoną kwestię związaną z osobistymi preferencjami, normami kulturowymi, religią oraz edukacją czy nawykami wyuczonymi w dzieciństwie. Rutynowe mycie zewnętrznych narządów płciowych jest konieczne aby zapobiegać gromadzeniu się wydzieliny z pochwy, potu, moczu i zanieczyszczenia kałem oraz, aby przeciwdziałać nieprzyjemnemu zapachowi. Na całym świecie kobiety używają różnych produktów w ramach codziennej higieny. Na przestrzeni ostatnich lat zauważyć można wzrost produkcji preparatów do higieny intymnej kobiet, czyniąc to zagadnienie coraz bardziej powszechnym, a opiekę zdrowotna coraz bardziej profesjonalną. Jednak niektóre substancje mogą zaburzać pH w okolicy sromu i pochwy, co wpływa na skład mikroflory potrzebnej do ochrony przed infekcją. Należy pamiętać, że płyny do higieny intymnej nie służą do leczenia infekcji a jedynie do mycia.

  Jak powinien wyglądać dobór preparatu do higieny intymnej?

  Mając na uwadze powyższe informacje, należy zaznaczyć, że najważniejsze parametry w kwestii doboru preparatu do higieny intymnej to dbałość o prawidłowe nawilżenie, odpowiednie pH i właściwą mikroflorę. Takie produkty powinny być specjalnie przebadane i przetestowane na okolicach intymnych, najlepiej pod opieką lekarza ginekologa, aby upewnić się, ze nie powodują podrażnień i uczuleń. Najlepiej, aby zawierały delikatne detergenty i były hipoalergiczne. Ważne jest, aby produkty do higieny intymnej zawierały kwas mlekowy oraz miały kwaśny odczyn pH, dzięki czemu poprawia się homeostazę skóry. Preparaty do higieny intymnej nie mogą negatywnie wpływać na naturalny mikrobiom sromu i pochwy, pomocne w tym zadaniu jest stosowanie prebiotyków, probiotyków i postbiotyków, które mogą selektywnie wzmacniać korzystne szczepy bakteryjne.

  O Biolinie pisaliśmy już na naszym blogu – to uniwersalny prebiotyk o korzystnym wpływie na mikrobom naszej skóry. Należałoby teraz uzupełnić informacje o nim w odniesieniu do higieny intymnej. Mikroorganizmy pochwy to głównie gatunki Lactobacillus, które wytwarzają kwas mlekowy o kwaśnym pH chroniącym pochwę przed kolonizacją innych bakterii (w tym patogenów), które powodują dyskomfort, taki jak swędzenie, pieczenie czy nieprzyjemny zapach. Biolin P przebadano w teście konsumenckim – do standardowego płynu do higieny intymnej dodano Biolin P o stężeniu 1,5%, 50 ochotników ze skłonnościami do zaburzeń mikrobiologicznych oraz osób z atopią testowało go od 2 do 10 tygodni. Żaden z probantów, którzy zwykle doświadczają dyskomfortu podczas mycia, nie miał niepokojących objawów, nie wystąpiła żadna negatywna reakcja skórna i zostało to potwierdzone przez lekarza.

  Podsumowanie

  Przestrzeganie zasad higieny jest działaniem profilaktycznym i stanowi ważny element dbania o zdrowie. W wielu przypadkach właściwa higiena miejsc intymnych może pomóc w zapobieganiu lub łagodzeniu dolegliwości związanych z infekcjami takimi jak świąd czy nieprawidłowe upławy, a co za tym idzie –  poprawić samopoczucie i komfort życia. Produkcja skutecznych preparatów do higieny intymnej stanowi też duże wyzwanie dla branży kosmetycznej. 

  Zapraszamy do kontaktu – zajmujemy się produkcją kontraktową preparatów do higieny intymnej kobiet.

  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji