Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Kobiety w świecie reklam kosmetycznych

  10.03.23
  Adex
  Kobiety w świecie reklam kosmetycznych

  Ludzkość z reklamą ma do czynienia od najdawniejszych czasów, jednak największe triumfy święci ona współcześnie. Reklama jest dosłownie wszędzie – na ulicach, w mediach, na budynkach  i  pojazdach, w odsłonie każdej strony internetowej, jest po prostu wszechobecna. Przekazy reklamowe towarzyszą nam każdego dnia, otaczają nas z każdej strony, codziennie atakują ogromną ilością treści. Reklama upowszechniła się do tego stopnia, że – jak wynika z  badań – codziennie dociera do nas ok. 3500 komunikatów marketingowych, które wpływają na nasze postrzeganie świata i budowanie wyobrażeń o nim. 

  Czym jest reklama?

  Reklama z definicji  jest płatnym, publicznym, skierowanym do wielu osób ogłoszeniem o charakterze perswazyjnego przekazu (informacji) nadawanym przez wyraźnie zdefiniowanego sponsora.

  Skuteczność form przekazu

  Dane z badań nad nośnością informacyjną poszczególnych form przekazu reklamowego w kosmetyce wskazują, że człowiek zachowuje trwale w swojej pamięci 10% treści przeczytanej, 20% treści wysłuchanej, 33% treści zobaczonej, 50% treści zobaczonej i wysłuchanej.

  Skuteczność reklamy kosmetycznej

  Nadawcą komunikatu reklamowego w branży kosmetycznej  są zwykle osoby wiarygodne, atrakcyjne, ale również zwyczajne jednostki uosabiające przeciętnego odbiorcę reklamy. Badania nad wpływem nadawcy komunikatu na skuteczność procesów perswazyjnych reklamy wykazały, że istnieją trzy rodzaje wpływu nadawcy na odbiorcę w reklamie: wiarygodność nadawcy (przejawiająca się w  dwóch jego cechach: fachowej wiedzy na temat produktu lub zaufaniem, które nadawca wzbudza w odbiorcy), atrakcyjność nadawcy oraz stopień sympatii odbiorcy do nadawcy. Szerzej pisaliśmy o  tym,  w artykule „Influencer marketing w branży kosmetycznej”.  

  Najbardziej wiarygodnym w oczach odbiorców nadawcą reklamy kosmetycznej jest kobieta-ekspert posiadająca fachową wiedzę na temat produktu, przy czym największy wpływ na zachowanie odbiorców mają ekspertki o  autorytecie naukowym.

  Jak pisze Kotler – guru światowego marketingu, skuteczna reklama powinna również budować w  odbiorcach świadomość marki, lojalność wobec marki i stanowić silny argument w walce z  konkurencją, budować reputację i kształtować pozytywny wizerunek firmy. W skali długofalowej taki efekt przynosi znacznie więcej korzyści niż skłonienie odbiorcy do jednorazowego zakupu. Zatem bohater reklamy kosmetycznej często manifestuje swoje zaufanie do marki, którą poleca. Świadomość marki prowadzi z reguły do okazywania wobec niej większej lojalności, co z kolei wzmacnia w przedsiębiorstwie odporność na działania konkurencji. Dokładając do tego pozytywny wizerunek, który pozwala zaskarbić zaufanie klientów do wszystkich wyrobów firmy, można uznać reklamę za skuteczną.

  Bohaterki reklam kosmetycznych

  Powszechność treści reklamowych – wbrew pozorom – nie spowodowała uodpornienia się społeczeństwa na reklamę. Tak duże natężenie otaczającego nas zewsząd przekazu ma wpływ nie tylko na nasze decyzje odnośnie zakupu reklamowanych produktów czy usług, ale również na kształtowanie postaw lub przekonań. Z badań wynika, że w reklamach kosmetycznych  kobiety występują 3 razy częściej niż mężczyźni, i choć w reklamach produktów spoza branży beauty kobieta najczęściej przedstawiana jest w sposób stereotypowy – perfekcyjna i troskliwa gospodyni domowa tak w reklamach kosmetyków uosabia zupełnie inne cechy. Tu dominuje inny, również przejaskrawiony stereotyp: dynamiczna, pewna siebie, estetyczna, fizycznie atrakcyjna i pożądana przez mężczyzn. Kobieta w reklamie kosmetyków jest świadoma swojej kobiecości i silnie ją eksponuje. Ma swoim pięknem i atrakcyjnością zachęcić odbiorców do nabycia reklamowanego produktu, próbując tym samym wzbudzić w nich przekonanie, że to, co przez nią reklamowane, jest w praktyce równie piękne i atrakcyjne jak ona sama.

  Konstrukcja reklamy skierowanej do kobiet

  Specjaliści z branży PR oceniają, że kobiety stanowią 80 proc. światowej siły nabywczej i ta sama statystyka dotyczy branży kosmetycznej. Co więcej, zadowolona kobieta-konsumentka powie o  produkcie czy usłudze aż dwudziestu innym osobom, co oznacza, że prowadzenie działań marketingowych skierowanych do kobiet jako kluczowych klientów staje się rynkową koniecznością i  nowym trendem marketingu kosmetycznego, ponieważ kobiety to obiecująca grupa odbiorców, do której opłaca się dotrzeć i pozyskać ich uwagę oraz sympatię.

  W przypadku reklam kierowanych do kobiet wyzwaniem jest znalezienie słów, które są naturalnym sposobem opisywania siebie. Kobieta, w przeciwieństwie do mężczyzn, myśli  wielopłaszczyznowo, ma skłonności do szczegółów, jej uwaga skupia się na ludziach, a podstawową reakcją jest odczuwanie. Kobieta funkcjonuje w relacjach z innymi ludźmi, jej sposobem istnienia jest empatia i  budowanie więzi. Stąd też kobiety źle przyjmują ukazywane w reklamach odizolowanie, osamotnienie, rywalizację, przechwalanie się, słabiej reagują na fakty i opisy techniczne, jednak równocześnie doskonale odpowiadają na przekaz pokazujący je jako część społeczności. Kobiety lubią, gdy docenia się ich zaangażowanie, widzą się jako część grupy wspólnie osiągającej sukces, są wrażliwe na budowanie lepszego świata, na sukcesy swoich dzieci, na estetykę i – podobnie jak mężczyźni – kochają wyzwania i osiągnięcia oraz chcą realizować się w pracy. Okazuje się też, że przy odbiorze reklam przez kobiety w centrum uwagi zawsze znajdą się ludzie. Aby więc przekaz reklamowy trafił do kobiecej świadomości, powinien podkreślać relacje międzyludzkie albo budować poczucie przynależności do grupy. Co więcej, dzięki takiej specyfice pojmowania świata, kobiety bardzo doceniają zaangażowanie firm w działania prospołeczne, proekologiczne czy charytatywne.

  Podsumowanie 

  W ostatnich latach marketerzy branży kosmetycznej dostrzegli potencjał tkwiący w kobietach klientkach. Coraz powszechniejsze stają się komunikaty kierowane bezpośrednio do kobiet, przygotowane dla kobiet, z uwzględnieniem ich biologicznych i psychologicznych uwarunkowań. Dzięki takiej personalizacji informacji reklamy nie tylko skuteczniej przemawiają do kobiecej wyobraźni, ale wręcz powodują, że kobiety oczekują spersonalizowanych komunikatów reklamowych. Spodziewają się dobrze opowiedzianych kobiecych historii, z których treścią będą mogły się utożsamiać. A im bardziej przekonująca reklama, tym większe prawdopodobieństwo, że jej odbiorczyni zechce nabyć reklamowany produkt.  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji