Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Metody skalowania produkcji, czyli jak otrzymywać powtarzalną masę w skali laboratoryjnej i produkcyjnej?

  03.07.23
  Adex
  Metody skalowania produkcji, czyli jak otrzymywać powtarzalną masę w skali laboratoryjnej i produkcyjnej?

  Przy produkcji kosmetyków pod marką własną istotne jest opracowanie nie tylko innowacyjnej receptury, ale także dobranie odpowiednich metod, aby zawsze otrzymywać powtarzalny efekt. Wynika to z tego, że każdy preparat z konkretnej serii powinien mieć identyczny skład i właściwości. Dowiedzmy się zatem, jak wyglądają metody skalowania przy produkcji kontraktowej kosmetyków.

  Stabilizacja receptury – kluczowa przy produkcji kosmetyków

  Podczas produkcji kosmetyków pod marką własną należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Jedno to stworzenie receptury, pozyskanie odpowiednich surowców czy opracowanie atrakcyjnego opakowania, natomiast ogromne znaczenie ma stabilizacja preparatu. Bowiem każdy produkt z danej serii powinien charakteryzować się takimi samymi właściwościami. Dlatego od producenta zależy, aby receptura kosmetyku była w pełni ustabilizowana i dawała powtarzalne rezultaty.

  Niezbędne do tego jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych mających na celu kontrolę pod względem różnych czynników. Dzięki temu możliwe jest określenie, jakie jest najlepsze środowisko dla preparatu i po jakim czasie od otwarcia traci on swoje właściwości. W trakcie testów laboratoryjnych brane są pod uwagę następujące elementy:

  • reakcje poszczególnych składników preparatu na siebie – ma to na celu wyeliminowanie ewentualnego neutralizowania lub niewłaściwych reakcji chemicznych, które mogłyby się odbić negatywnie na kosmetyku,
  • sposób oddziaływania wybranego opakowania na recepturę kosmetyku,
  • tego, w jaki sposób zachowuje się preparat w konkretnej temperaturze,
  • właściwości produktu po otwarciu i podczas aplikacji.

  Dopiero po ustabilizowaniu receptury kosmetyku możliwe jest przejście do kolejnych etapów produkcji.

  Skalowanie produkcji — czym jest?

  Skalowanie produkcji to zbiór działań pozwalających na ujednolicenie efektów wytwórczych podczas produkcji kosmetyków. Przekłada się to na uzyskanie standardów pod względem właściwości preparatu i jego stabilizacji. Skalowanie produkcji prowadzi do otrzymania najbardziej zbliżonej szarży kosmetyku pod względem fizykochemicznym i aplikacyjno-użytkowym. W efekcie możliwe jest zapewnienie jednorodności, stabilności i powtarzalności. Dzięki dobrze przeprowadzonemu skalowaniu można uzyskać korzyści zarówno ekonomiczne, jak i środowiskowe. Przedsiębiorstwo produkcyjne traci mniej zasobów, a w efekcie minimalizuje się generowanie odpadów i zużywanie energii oraz wody. Obniżenie kosztów laboratoryjnych i ograniczenie nieudanych szarż to korzyści, które pozwalają na generowanie oszczędności.

  Testy laboratoryjne – jakie punkty kontrolne należy uwzględnić?

  Niezbędnym etapem podczas skalowania produkcji kosmetyków jest przeprowadzenie serii badań laboratoryjnych. Szczególnie istotne jest uwzględnienie następujących punktów kontrolnych:

  • konsystencja i optymalne połączenie zagęszczaczy i emulgatorów,
  • uwzględnienie dokładnie takich samych warunków, jakie panują przy produkcji kosmetyków,
  • obserwacja na każdym etapie łączenie składników – w ten sposób możliwe jest szybsze wychwycenie zjawisk niepożądanych polegających na zmianie zapachu, konsystencji, krystalizacji czy rozwarstwieniu się mieszanki.

  Rzetelne przeprowadzenie testów laboratoryjnych z uwzględnieniem tych punktów kontrolnych pozwala na wyeliminowanie wielu nieprawidłowości, zanim dojdzie do produkcji wyrobu.

  Homogenizacja – czym jest i dlaczego ma znaczenie podczas produkcji kosmetyków?

  Proces homogenizacji jest niezbędny podczas stabilizacji receptury kosmetyków. Polega on na uzyskaniu jednorodnej emulsji o odpowiednich właściwościach reologicznych i fizykochemicznych oraz odpowiednie rozdrobnienie cząstek fazy rozproszonej. Przy produkcji wyrobów kosmetycznych można wyróżnić fazę wodną i fazę tłuszczową, które łączą się za pomocą specjalnego emulgatora. Homogenizacja może nastąpić poprzez mieszanie np. w homogenizatorze szczelinowym, wykorzystywanie ultradźwięków czy wysokiego ciśnienia. Prawidłowe przeprowadzenie tego procesu przekłada się na stabilność wyrobu kosmetycznego. Podczas homogenizacji niezbędne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych.

  Mieszanie kosmetyków

  Proces mieszania preparatu pozwala na uzyskanie wystandaryzowanej konsystencji preparatu. Ten etap wymaga zastosowania specjalnego urządzenia – mieszalnika. Jego konstrukcja powinna być optymalnie dopasowana do rodzaju preparatu i potrzeb produkcyjnych. Dzięki temu można wystandaryzować konsystencję preparatu.

  Jakie są pozytywne aspekty przeprowadzenia skalowania?

  • Ograniczenie strat w zakresie nieprawidłowo wyprodukowanych wyrobów.
  • Zminimalizowanie odpadów produkcyjnych i zużywanych zasobów.
  • Uzyskanie łatwiejszych do przewidzenia efektów produkcji kosmetyków.
  • Wyeliminowanie wąskich gardeł i zoptymalizowanie czasu produkcji oraz przezbrojeń.
  • Dostosowanie parku maszynowego do potrzeb wyrobu kosmetyków.
  • Ustabilizowanie receptury i wystandaryzowanie właściwości produkowanego preparatu.

  Produkcja kontraktowa kosmetyków – jak wygląda skalowanie i kontrola jakości w Adex?

  Produkcja kosmetyków pod własną marką wymaga wielu testów laboratoryjnych, dzięki którym możliwe jest zbadanie sposobu zachowywania się receptury. Tylko wtedy, zanim produkt trafi do konsumentów, da się wyeliminować wszelkie potencjalne zjawiska niepożądane. Mogą one się przejawiać poprzez utratę właściwości, zmianę zapachu czy konsystencji. Niezbędne do tego jest przeprowadzenie kontroli jakości w warunkach laboratoryjnych.

  Dlatego coraz więcej inwestorów, zamiast samodzielnie budować kosztowną infrastrukturę, zleca produkcję kontraktową kosmetyków zewnętrznej firmie. W Adex oferujemy zarówno skalowanie linii wytwórczej, jak i kontrolę laboratoryjną produktów. Dzięki temu produkcja kosmetyków w trybie private label jest mniej obciążająca dla twórcy receptury. W ramach współpracy klient uzyskuje:

  • dopracowanie receptury,
  • badania laboratoryjne w zakresie właściwości produktu, jego oddziaływania wraz z poszczególnymi elementami, czy sposobu zachowywania się warunkach aplikacyjnych,
  • homogenizację i prawidłowe mieszanie preparatu, tak aby każdy produkt miał dla konsumenta porównywalną konsystencję, właściwości, kolor czy zapach,
  • opracowanie graficznego aspektu produktu, czyli wyglądu opakowania i etykiety.

  W efekcie zlecając kontraktową produkcję kosmetyków firmie Adex, klient może zyskać pewność co do jakości preparatów i ich powtarzalności. Zajmujemy się nie tylko wyrobami kosmetycznymi, ale również perfumeryjnymi i medycznymi. W efekcie marka ma szansę na większy sukces i uzyskanie niezbędnych certyfikatów do wprowadzenia produktu na rynek.

  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji