Przy produkcji kosmetyków pod marką własną istotne jest opracowanie nie tylko innowacyjnej receptury, ale także dobranie odpowiednich metod, aby zawsze otrzymywać powtarzalny efekt. Wynika to z tego, że każdy preparat z konkretnej serii powinien mieć identyczny skład i właściwości. Dowiedzmy się zatem, jak wyglądają metody skalowania przy produkcji kontraktowej kosmetyków.
Podczas produkcji kosmetyków pod marką własną należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Jedno to stworzenie receptury, pozyskanie odpowiednich surowców czy opracowanie atrakcyjnego opakowania, natomiast ogromne znaczenie ma stabilizacja preparatu. Bowiem każdy produkt z danej serii powinien charakteryzować się takimi samymi właściwościami. Dlatego od producenta zależy, aby receptura kosmetyku była w pełni ustabilizowana i dawała powtarzalne rezultaty.
Niezbędne do tego jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych mających na celu kontrolę pod względem różnych czynników. Dzięki temu możliwe jest określenie, jakie jest najlepsze środowisko dla preparatu i po jakim czasie od otwarcia traci on swoje właściwości. W trakcie testów laboratoryjnych brane są pod uwagę następujące elementy:
Dopiero po ustabilizowaniu receptury kosmetyku możliwe jest przejście do kolejnych etapów produkcji.
Skalowanie produkcji to zbiór działań pozwalających na ujednolicenie efektów wytwórczych podczas produkcji kosmetyków. Przekłada się to na uzyskanie standardów pod względem właściwości preparatu i jego stabilizacji. Skalowanie produkcji prowadzi do otrzymania najbardziej zbliżonej szarży kosmetyku pod względem fizykochemicznym i aplikacyjno-użytkowym. W efekcie możliwe jest zapewnienie jednorodności, stabilności i powtarzalności. Dzięki dobrze przeprowadzonemu skalowaniu można uzyskać korzyści zarówno ekonomiczne, jak i środowiskowe. Przedsiębiorstwo produkcyjne traci mniej zasobów, a w efekcie minimalizuje się generowanie odpadów i zużywanie energii oraz wody. Obniżenie kosztów laboratoryjnych i ograniczenie nieudanych szarż to korzyści, które pozwalają na generowanie oszczędności.
Niezbędnym etapem podczas skalowania produkcji kosmetyków jest przeprowadzenie serii badań laboratoryjnych. Szczególnie istotne jest uwzględnienie następujących punktów kontrolnych:
Rzetelne przeprowadzenie testów laboratoryjnych z uwzględnieniem tych punktów kontrolnych pozwala na wyeliminowanie wielu nieprawidłowości, zanim dojdzie do produkcji wyrobu.
Proces homogenizacji jest niezbędny podczas stabilizacji receptury kosmetyków. Polega on na uzyskaniu jednorodnej emulsji o odpowiednich właściwościach reologicznych i fizykochemicznych oraz odpowiednie rozdrobnienie cząstek fazy rozproszonej. Przy produkcji wyrobów kosmetycznych można wyróżnić fazę wodną i fazę tłuszczową, które łączą się za pomocą specjalnego emulgatora. Homogenizacja może nastąpić poprzez mieszanie np. w homogenizatorze szczelinowym, wykorzystywanie ultradźwięków czy wysokiego ciśnienia. Prawidłowe przeprowadzenie tego procesu przekłada się na stabilność wyrobu kosmetycznego. Podczas homogenizacji niezbędne jest przeprowadzenie badań laboratoryjnych.
Proces mieszania preparatu pozwala na uzyskanie wystandaryzowanej konsystencji preparatu. Ten etap wymaga zastosowania specjalnego urządzenia – mieszalnika. Jego konstrukcja powinna być optymalnie dopasowana do rodzaju preparatu i potrzeb produkcyjnych. Dzięki temu można wystandaryzować konsystencję preparatu.
Produkcja kosmetyków pod własną marką wymaga wielu testów laboratoryjnych, dzięki którym możliwe jest zbadanie sposobu zachowywania się receptury. Tylko wtedy, zanim produkt trafi do konsumentów, da się wyeliminować wszelkie potencjalne zjawiska niepożądane. Mogą one się przejawiać poprzez utratę właściwości, zmianę zapachu czy konsystencji. Niezbędne do tego jest przeprowadzenie kontroli jakości w warunkach laboratoryjnych.
Dlatego coraz więcej inwestorów, zamiast samodzielnie budować kosztowną infrastrukturę, zleca produkcję kontraktową kosmetyków zewnętrznej firmie. W Adex oferujemy zarówno skalowanie linii wytwórczej, jak i kontrolę laboratoryjną produktów. Dzięki temu produkcja kosmetyków w trybie private label jest mniej obciążająca dla twórcy receptury. W ramach współpracy klient uzyskuje:
W efekcie zlecając kontraktową produkcję kosmetyków firmie Adex, klient może zyskać pewność co do jakości preparatów i ich powtarzalności. Zajmujemy się nie tylko wyrobami kosmetycznymi, ale również perfumeryjnymi i medycznymi. W efekcie marka ma szansę na większy sukces i uzyskanie niezbędnych certyfikatów do wprowadzenia produktu na rynek.