Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Obsługa klienta w branży kosmetycznej

  13.01.23
  Adex
  Obsługa klienta w branży kosmetycznej

  Nawet najlepsza oferta może nie przynieść rezultatów w postaci sprzedaży czy grona lojalnych klientów, jeśli jakość obsługi klienta jest niska, a kontakt z klientem nie jest priorytetem w Twojej firmie.

  Jak powinien wyglądać customer service w branży kosmetycznej ?

  Wszyscy o tym mówią i podkreślają istotność customer service, ale co tak właściwie kryje się pod pojęciem obsługa klienta? Otóż jest to zespół procesów i interakcji na linii marka-klient, dążących do zapewnienia odpowiedniego wsparcia klienta na każdym etapie customer journey. Customer service nie jest wyłącznie dodatkiem do oferty – to integralna część strategii marek, która wymaga odpowiedniego wdrożenia i wsparcia. Na rynku kosmetycznym, podobnie jak w innych branżach nawiązywanie i zacieśnianie relacji między współpracującymi podmiotami ma kolosalne znaczenie. Jakość tych relacji jest podstawowym elementem tworzenia trwałych związków między przedsiębiorstwami jak również na linii marka-klient. Z punktu widzenia praktycznego, jakość obsługi klienta jest dawaniem klientom tego, co chcą otrzymać wtedy, kiedy chcą to otrzymywać za cenę, którą zaakceptują bez popełnienia jakichkolwiek błędów. Trzeba jednak zauważyć, że potrzeby i preferencje naszych partnerów i klientów stają się coraz bardziej złożone, zmienne i coraz mniej przewidywalne. W branży kosmetycznej – szczególnie w aspekcie produkcji kontraktowej gdzie naszymi klientami są największe podmioty gospodarcze, budowanie trwałej relacji opartej o niezachwianą jakość obsługi, jest strategicznie najważniejszym celem przedsiębiorstwa.

  Wydawałoby się, że w kosmetyce to jakość produktu jest fundamentem biznesu i motorem sprzedaży, jednak okazuje się, że bez sprawnie poprowadzonej obsługi klienta, nie da się nawet z bardzo dobrym produktem wypłynąć na szerokie wody.

  Daj Klientowi coś więcej

  Jakość obsługi klienta w branży produkcji kontraktowej często jest definiowana w kontekście potrzeb i preferencji. Nie jest to jednak jedyna droga do sukcesu. Efektywna jakość obsługi klienta nie powinna polegać wyłącznie na dążeniu do sprostania wymaganiom i oczekiwaniom klientów, ale również na ich trafnym przewidywaniu i przekraczaniu. Zaskoczenie jest bowiem najbardziej pobudzającym czynnikiem. Wyzwala ono więcej reakcji niż bierne zadowolenie i dlatego też ma większy wpływ komercyjny.

  Oferowanie klientom więcej, niż się spodziewają, może być skuteczne tylko wtedy, gdy spełnione są generalne wymagania:

  • klienci muszą otrzymywać dodatkową wartość za te same pieniądze,
  • obsługa, a tak właściwie jej poszczególne elementy, muszą być dostosowane do konkretnego klienta,
  • obsługa musi być zaoferowana we właściwym czasie,
  • obsługa nie może być obarczona żadnymi błędami.

  Zadowolony klient sam zrobi Ci marketing

  Zadowolony klient oznacza dla Twojego  przedsiębiorstwa szansę na większy zysk
  i głębsza penetrację rynku. O zadowoleniu klienta świadczy jego lojalność, lecz zadowolenie i lojalność nie zawsze idą w parze. Klient zadowolony, nie zawsze jest lojalny. Kiedy natomiast klient jest lojalny, stanowi to dowód, że Twoje przedsiębiorstwo chce i potrafi słuchać jego głosu.

  Najlepszy klient to zadowolony klient, a utrzymanie go jest pięć razy tańsze (jak wynika z artykułu opublikowanego przez Forbes) niż pozyskanie nowego. Zadowolony klient nie tylko częściej wróci do marki, ale i chętniej poleci ją swoim znajomym, rodzinie, czy nawet osobom w Internecie  szukającym informacji o ofercie lub produkcie. Zadowolony klient staje się ambasadorem marki, a to jedno
  z najcenniejszych wyróżnień, jakie może otrzymać firma. Usatysfakcjonowani klienci często bezinteresownie podzielą się opinią lub wystawią recenzję.

  Czynniki mające istotny wpływ na jakość obsługi klienta

  Reaguj szybko na otrzymane zapytanie

  Do każdego projektu kosmetycznego przypisane są jakieś ramy czasowe. Dzisiaj oprócz precyzji rozwiązania i odpowiedniego wsparcia klienta, liczy się także czas oczekiwania na pierwszy kontakt. Nie ulega wątpliwości, że im szybciej klient otrzyma wyczerpującą odpowiedź, tym wyżej może ocenić poziom obsługi klienta
  i wrócić do interakcji z marką w przyszłości.

  Bądź skuteczny w rozwiązywaniu problemów

  Klient zgłaszając się do Ciebie z zapytaniem liczy, że w odpowiedzi podasz mu rozwiązania, które doprowadzą szybko do realizacji jego projektu. Odpowiadaj konstruktywnie, pomóż Klientowi zwizualizować sobie ścieżkę po której będziecie wspólnie kroczyć i etapy, które będziecie pokonywać.

  Dotrzymuj słowa

  W komunikacji dobrze jest ważyć słowa, nie obiecuj tego czego nie jesteś
  w zupełności pewien. Jeśli twoje deklaracje nie znajda pokrycia w rzeczywistości, Twój klient poczuje, że nie może Ci ufać, a to by przeczyło wyżej wymienionej potrzebie zacieśniania relacji.

  Bądź empatyczny

  Twój klient musi czuć, że jesteś zaangażowany w jego projekt, i że jesteś chętny
  i gotowy do działania na jego rzecz. Podczas rozmowy dopytuj i powtarzaj jego słowa. Bądź zawsze przyjaźnie nastawiony, taka postawa  przynosi same korzyści.

  Personalizuj, poznawaj swojego klienta

  Powinieneś trafnie zdefiniować profil osoby/organizacji, z którą współpracujesz, jej sposób działania, myślenia. Zaspokoić możesz tylko dobrze sprecyzowane potrzeby.

  Podsumowanie

  Nowoczesne zarządzanie organizacją powinno dążyć do zwiększenia sprawności działania w celu usatysfakcjonowania klienta. Dobre wyniki ekonomiczne można osiągać nie tyle dzięki produkcji masowej, co personalizacji i indywidualizacji oferty zaspakajającej zróżnicowane potrzeby klientów.

  Obecnie, w czasach ogromnej konkurencji, gdy wiele organizacji oferuje produkty porównywalnej jakości, po zbliżonych cenach, podobnie je promując, tym co jest
  w stanie odróżnić ich ofertę od oferty konkurencji w sposób wyraźny i trwały jest dobrze zorganizowana obsługa klienta. To właśnie ona może stać się bronią marketingową, która przyciągnie klientów do Twojej firmy kosmetycznej.

  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji