Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Ochrona znaku towarowego

  22.12.23
  Adex
  Ochrona znaku towarowego

  Branża kosmetyczna obfituje w rozmaite  marki, które cechują się różnego rodzaju rozpoznawalnością czy strategią rynkową. Konkurencyjność w branży warunkuje interesującą koncepcją marek. Jednak aby nowy brand stał się rozpoznawalny, dobrze kojarzony i zajął wyróżniającą pozycję na rynku, należy uwzględnić kilka uniwersalnych praw dotyczących budowania nowej marki kosmetycznej, a co za tym idzie logotypu oraz znaku towarowego.

  Badania nad ludzką pamięcią dowodzą, że umysł człowieka najlepiej zapamiętuje to co unikalne, zmysłowe, twórcze i niepospolite. Właśnie taka powinna być nazwa Twojej marki. Świat jest pełen nazw i logotypów, dlatego też wykreowanie oryginalnej marki jest niezwykle interesującym wyzwaniem.

  Dlaczego ochrona jest ważna? 

  Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że marka – w skład której wchodzi m.in. nazwa i logo – jest podstawowym czynnikiem kształtującym wizerunek firmy. To ona decyduje o rozpoznawalności i możliwości zidentyfikowania produktów czy usług świadczonych przez konkretnego przedsiębiorcę. Jej podstawowym celem jest więc wyróżnienie naszej działalności na tle pozostałych i już samo to powinno skłonić nas do rejestracji znaku towarowego celem zabezpieczenia praw do tego oznaczenia.

  Po opracowaniu odpowiedniej nazwy lub oznaczenia graficznego, przychodzi czas na ich wdrożenie i promocję. Inwestycja w reklamę w sieci opiera się głównie na korzystaniu z Google Ads, pozycjonowaniu strony internetowej, oraz prowadzeniu kampanii w mediach społecznościowych. W  ramach e-commerce zawsze korzystamy również z domeny internetowej, która (tak samo, jak nazwa czy logotyp) stanowi nierozerwalną część biznesu. Mając na uwadze dynamikę rozwoju branży e-commerce, wciąż kurczące się zasoby domen internetowych (nazw własnych) oraz nakłady jakie czynimy na rozwój rozpoznawalności jak i widoczności domeny internetowej – jej zabezpieczenie poprzez rejestrację znaku towarowego można uznać za kluczowe. O zasadach ochrony znaku towarowego powinny pamiętać zarówno marki kosmetyczne produkujące własne wyroby, jak i kontraktorzy zajmujący się produkcją kosmetyków pod marką własną – w obu tych przypadkach zastrzeżenie znaku towarowego niesie ze sobą wiele korzyści biznesowych. 

  Rejestracja znaku towarowego – podstawowe kroki 

  1. Sprawdź zdolność rejestrową Twojego znaku, czyli możliwość uzyskania ochrony.
  2. Oszacuj opłaty urzędowe,  które zależą od czynników takich jak:  ilość klas oraz teren, na którym chcesz zastrzec swój znak (Polska/Unia Europejska).
  3. Sprawdź czy masz szansę skorzystać z dofinansowania.
  4. Przygotuj wymaganą dokumentację i wyślij  do Urzędu Patentowego wniosek o rejestrację.
  5. Po zarejestrowaniu znaku, otrzymasz świadectwo ochronne. Znak jest chroniony przez 10 lat, następnie należy przedłużyć okres ochronny.

  Największe zalety zastrzeżenia znaku towarowego to m.in:

  • Szeroka, potwierdzona urzędowo ochrona prawna (tzw. świadectwo ochronne na znak towarowy), w których korzystasz ze znaku towarowego (10 lat +), terytorium, na którym obowiązuje ochrona znaku towarowego (rejestracja znaku towarowego na Polskę / Unię Europejską / Świat). Daje Ci to podstawę do ochrony swoich praw w razie sporu dotyczącego praw do marki jak i możliwość skutecznego dochodzenia roszczeń od podmiotów dopuszczających się naruszenia.
  • Ochrona domeny internetowej i możliwość blokowania reklam tekstowych takich jak AdWords oraz fanpage’y na Facebooku zawierających znak towarowy, jeżeli nie chcesz, aby inna firma posługiwała się Twoją nazwą w celach marketingowych.
  • Możliwość korzystania z programów jak Amazon Brand Registry, Strefa Marek Allegro czy e Bay Verified Rights Owner Program (VERO).
  • Możliwość dochodzenia odszkodowań za naruszenie praw do znaku towarowego i uzyskiwanie korzyści na jego licencjonowaniu.
  • Aspekty marketingowe – posługiwanie się oznaczeniem “R” symbolizuje formalnie udzielone prawo ochronne do danej marki, dzięki czemu stajesz się jej faktycznym właścicielem znaku towarowego. R-ka zwiększa zaufanie ze strony klientów i partnerów biznesowych i wzmacnia wizerunek firmy.
  • Szansa na bezpieczne, zgodne z prawem tworzenie sieci franczyzowej.
  • Możliwość uzyskania dodatkowych punktów w ramach postępowań związanych z  dofinansowaniem na działalność gospodarczą.
  • Możliwość zabezpieczenia sloganu reklamowego, który nie jest chroniony prawem autorskim.
  • Możliwość wskazania towarów lub usług, których jeszcze nie oferujesz (wówczas masz aż 5 lat na wejście we wskazane branże).
  • Skuteczna rejestracja znaku towarowego, na podstawie której udzielane jest prawo ochronne.  Przejście praw do marki firmy bezpośrednio na rodzinę po śmierci właściciela. Bez rejestracji prawa te znikają wraz z właścicielem, przez co rodzina jest zmuszona zakładać nową działalność „od zera”.

  Wprowadzanie na rynek nowych marek kosmetycznych niesie za sobą zarówno wiele szans, jak i  zagrożeń dla współczesnych przedsiębiorców. Z jednej strony Internet jest idealnym miejscem do promowania kategorii towarów i usług, daje możliwość dotarcia do szerokiego grona odbiorców na skalę lokalną, krajową i globalną. Z drugiej, stanowi płaszczyznę działania cyberprzestępców i  nieuczciwej konkurencji, co może szybko zaprzepaścić dążenia i sukcesy podmiotów z każdej branży.

  Jedynym sposobem na uniknięcie takich problemów jest zabezpieczenie swojej marki w świetle prawa. Najlepiej zrobić to jeszcze na wczesnym etapie prowadzenia działalności jeśli zastrzeganie dotyczy logotypu firmy lub na początku projektu jeśli potrzebujemy zabezpieczyć nową markę. Weryfikacja nazwy lub logotypu, rejestracja znaku towarowego w Urzędzie Patentowym RP czy EUPO i późniejszy monitoring chronionych oznaczeń, to najlepsza droga do zagwarantowania swojej firmie stabilności i  niezakłóconego rozwoju danej marki. My jako firma zajmująca się produkcją kosmetyków pod marką własną, mamy już spore doświadczenie w zabezpieczaniu znaków towarowych, nasi kontrahenci mogą liczyć na nasza fachową pomoc również w tym zakresie.

  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji