Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  PPWR – opakowania przyszłości

  07.06.24
  Adex
  PPWR – opakowania przyszłości

  Projekt rozporządzenia PPWR ma wprowadzić w UE opakowania w przyszłości. Jakie wyzwania stawia rozporządzenie przed markami z branży kosmetycznej i producentami kontraktowymi kosmetyków?

  W poprzednim numerze ukazała się I część artykułu Kosmetycznych, dotyczącego właśnie projektowanych w UE przyszłych wymagań dotyczących opakowań, czyli rozporządzenia PPWR – dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych. Omówiliśmy tam kluczowe z perspektywy branży kosmetycznej wymagania projektu.

  Co to jest PPWR?

  Projekt rozporządzenia PPWR stworzony przez Parlament Europejski i Radę to akt prawny dotyczący opakowań produktów kosmetycznych i odpadów opakowaniowych. Główne postanowienia rozporządzenia PPWR będą dotyczyły obowiązku przydatności do recyklingu opakowań według sharmonizowanych kryteriów.  Marki kosmetyczne będą musiały używać recyklatów oraz zadbać o minimalizację opakowań w oparciu o szczegółowe kryteria wraz z dokumentacją procesu dla każdego opakowania. Ustawa wprowadzi obowiązkowe oznakowania opakowań oraz zasady dotyczące ponownego użycia opakowań transportowych i zbiorczych. Niektóre formaty opakowań zostaną ograniczone, podobnie jak stosowanie opakowań z materiałów biodegradowalnych i  kompostowalnych.

  Wyzwania dla marek kosmetycznych związane z PPWR

  Rozporządzenie PPWR obejmuje zmiany dotyczące recyklowalności opakowań, obowiązku użycia recyklatów, minimalizacji opakowań i ponownego użycia opakowań transportowych i zbiorczych. Rozporządzenie stawia przed markami kosmetycznymi szereg wyzwań. Czym wcześniej się na nie przygotują, tym łatwiej będzie im wdrożyć zmiany.

  PPWR wymusi standaryzację opakowań. Negatywnym skutkiem decyzji Komisji będzie ryzyko podróbek kosmetyków, kłopoty w zachowaniu funkcjonalności opakowań oraz utraty kategorii opakowań. Brak dostępności wybranych recyklatów doprowadzi do niemożności wdrożenia rozwiązań określonych przez PPWR.

  Zgodność z PPWR nie musi oznaczać proekologiczności i spełnienia zasad zrównoważonego rozwoju. Wdrożenie standardów europejskich może odcisnąć negatywny wpływ na środowisko np. poprzez wysyłkę pojedynczych produktów kosmetycznych w osobnych opakowaniach. W szerszym kontekście, rozporządzenie może spowodować niepełną harmonizację rynku UE (systemy recyklingu i oznakowania będą miały regulacje krajowe). Kolejnym wyzwaniem dla marek kosmetycznych będzie ryzyko nieosiągnięcia celów recyklingu w krajach członkowskich z powodu braku regulacji wspierających recykling chemiczny.

  Konsumenci również mogą być negatywnie nastawieni do nowych zmian, zniechęceni gorszą estetyką opakowań, słabszą czytelnością, spadkiem jakości, mało atrakcyjną estetyką opakowań czy wzrostem cen.

  Przygotowanie do PPWR – jak powinno wyglądać?

  Marki kosmetyczne w Polsce, jak i Europie mają pełne ręce roboty w związku z PPWR. Proces przygotowania będzie wieloetapowy – regulator w związku z dużą liczbą przepisów, wprowadził terminy przejściowe – na 2030 i 2040 rok.

  Warto zacząć od oceny recyklowalności opakowań. Jakie materiały są stosowane, czy wdrażane są opakowania wielomateriałowe? Firmy powinny postawić na mapowanie dostępności recyklatów o pożądanej jakości, dostępnych technologii opakowań z wykorzystaniem recyklatów i łańcucha dystrybucji pod kątem możliwości zastosowania opakowań do ponownego użycia.

  Firmy powinny gromadzić wiedzę i identyfikować know-how w zakresie rozwiązań, przyczyniających się do spełnienia wymogów, od kontaktów z sortowniami projektantami opakowań, aż po kontakt z organizacjami branżowymi. Ważnym aspektem będzie wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie projektu opakowania, obejmujących przeformułowanie opakowania czy też formuły produktu.

  Mimo, iż do wejścia w życie rozporządzenia PPWR mamy jeszcze kilka lat, to już dziś marki mogą podejmować pożądane działania. Przyniosą one wiele korzyści – pozwolą na przygotowanie się do zbliżających się wielkimi krokami wymogów prawnych. Inną korzyścią będzie rozłożenie kosztów w czasie oraz oszacowanie, które z wymagań będą stanowić największą trudność. Warto myśleć o tym już teraz, bo Komisja będzie dokonywała oceny wykonalności niektórych rozwiązań.