Produkcja kosmetyków wymaga dbałości o wiele elementów. Niezbędne jest zachowanie sterylnej czystości, uruchomienie linii maszynowej i ustabilizowanie receptury. Ponadto należy zadbać o wykonanie testów laboratoryjnych i przeprowadzenie rzetelnej kontroli jakości. Dowiedzmy się, w jaki sposób sprostać wyzwaniom produkcyjnym przy wytwarzaniu kosmetyków.
Warto zastanawiać się nad wymogami prawnymi, jakie są stawiane przed producentem kosmetyków. Oto lista najważniejszych punktów z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1223/2009/WE z 30 listopada 2009 r.
Podczas produkcji kosmetyków należy pamiętać, aby nie doszło do zmieszania poszczególnych receptur. W innym wypadku wyrób nie może zostać wprowadzony do obrotu, gdyż jego działanie byłoby nieprzewidywalne.
W przemyśle kosmetycznym niezbędne jest monitorowanie warunków produkcji. Preparaty powinny mieć sterylnie czyste środowisko o optymalnej wilgotności i temperaturze. Dzięki temu nie dojdzie do ich zanieczyszczenia, co mogłoby negatywnie się przełożyć na ich właściwości.
Znaczenie ma nie tylko sama strefa produkcji kosmetyków, ale również bezpieczne przechowywanie składników. Każdy produkt powinien mieć czytelne oznaczenie, tak by nie doszło do pomyłki.
To tylko kilka z najważniejszych wymogów, jakie są nakładane na producenta kosmetyków.
Istotne jest nie tylko sprostanie formalnym wymogom, ale także odpowiednie zoptymalizowanie produkcji kosmetyków. Marka powinna dopasować długość serii do konkretnego produktu. W przypadku preparatów nowych warto postawić na mniejszą ilość wyrobów, tak aby wybadać rynek. Oprócz odpowiednich założeń co do wytwarzania niezbędna też jest kontrola jakości produkcji kosmetyków. To na marce ciąży odpowiedzialność rzetelnego sprawdzenia produktu, najlepiej w warunkach laboratoryjnych. Dzięki temu będzie możliwe zachowanie jakości preparatów i bezpieczne wprowadzenie ich na rynek.
Przy produkcji kosmetyków nie należy łączyć cykli wytwarzania różnych produktów. Dlatego dla wielu firm wyzwaniem jest zoptymalizowanie linii w odpowiedni sposób. Trzeba przecież uwzględnić czas produkcji kosmetyków i przezbrojenie maszyn. To się przekłada na efektywność wytwórczą. Dlatego coraz więcej marek decyduje się na produkcję kontraktową kosmetyków. Dlaczego to rozwiązanie zyskuje na popularności? Oto kilka powodów.
Produkcja kosmetyków powinna uwzględniać realia rynkowe oraz wszelkie zmienne, jakie mogą wystąpić. Dlatego niezbędne jest zastosowanie technologicznych rozwiązań, które mogą uchronić przed zanieczyszczeniem, nadprodukcją czy stratą.
Do efektywnej produkcji kosmetyków niezbędne jest wykorzystanie systemów klasy APS. Pozwalają one na indeksowanie i dopasowywanie cyklów wytwórczych. To przekłada się także na optymalizację linii produkcyjnej, tak aby ewentualne przezbrojenia nie przyczyniały się do znacznych opóźnień. Wysokiej jakości system APS pozwala na dopasowanie cyklów wytwórczych w taki sposób, aby ich zmiana nie generowała straty zasobów i czasu. APS prowadzi do ustalania kolejności realizacji zleceń na bazie określonych przez planistę wielowymiarowych celów. Dzięki temu linia produkcyjna jest lepiej zoptymalizowana i efektywniejsza. Ponadto ogromnym atutem systemów klasy APS jest możliwość dostosowania macierzy do indywidualnego charakteru przedsiębiorstwa. APS jest inteligentnym narzędziem do oszacowania możliwości wytwórczych zakładu.
Najważniejsze ograniczenia w przypadku produkcji kosmetyków stanowią wymuszone przestoje związane z przezbrojeniem linii produkcyjnej i jej efektywnością wytwórczą. Ponadto należy mieć na uwadze termin przydatności i sposób składowania półproduktów niezbędnych do produkcji. Te punkty stanowią wąskie gardło produkcji kosmetyków i przyczyniają się do potencjalnych opóźnień, a nawet strat. Szczególnie należy uważać na poszczególne elementy:
Brak optymalizacji tych aspektów będzie się przyczyniać do pojawiania się tzw. wąskich gardeł podczas produkcji kosmetyków. Przekładają się one na mniejszą opłacalność i efektywność, przez co należy dążyć do ich minimalizacji.
Ze względu liczne zalety wiele firm decyduje się na współpracę z producentem kontraktowym kosmetyków Adex. W efekcie nie trzeba się obawiać o zoptymalizowanie linii wytwórczej czy zatrudnienie dodatkowych pracowników. Kosmetyki wyprodukowane w ten sposób są w pełni przebadane, przez co nie ma komplikacji przy wprowadzaniu ich do obrotu. To doskonałe rozwiązanie zarówno dla producentów kosmetyków, którzy chcą rozszerzyć gamę produktową, jak i podmiotów dopiero zaczynających pracę nad własną marką.
Zapraszamy do kontaktu.