Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Współczesny przemysł kosmetyczny – jak sprostać wyzwaniom produkcyjnym? 

  14.07.23
  Adex
  Współczesny przemysł kosmetyczny – jak sprostać wyzwaniom produkcyjnym? 

  Produkcja kosmetyków wymaga dbałości o wiele elementów. Niezbędne jest zachowanie sterylnej czystości, uruchomienie linii maszynowej i ustabilizowanie receptury. Ponadto należy zadbać o wykonanie testów laboratoryjnych i przeprowadzenie rzetelnej kontroli jakości. Dowiedzmy się, w jaki sposób sprostać wyzwaniom produkcyjnym przy wytwarzaniu kosmetyków.

  Przemysł kosmetyczny – jakie są wymogi przy produkcji?

  Warto zastanawiać się nad wymogami prawnymi, jakie są stawiane przed producentem kosmetyków. Oto lista najważniejszych punktów z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1223/2009/WE z 30 listopada 2009 r.

  Zakaz łączenia produkcji różnych wyrobów

  Podczas produkcji kosmetyków należy pamiętać, aby nie doszło do zmieszania poszczególnych receptur. W innym wypadku wyrób nie może zostać wprowadzony do obrotu, gdyż jego działanie byłoby nieprzewidywalne.

  Zastosowanie sterylnych warunków przy produkcji kosmetyków

  W przemyśle kosmetycznym niezbędne jest monitorowanie warunków produkcji. Preparaty powinny mieć sterylnie czyste środowisko o optymalnej wilgotności i temperaturze. Dzięki temu nie dojdzie do ich zanieczyszczenia, co mogłoby negatywnie się przełożyć na ich właściwości.

  Odpowiednie magazynowanie

  Znaczenie ma nie tylko sama strefa produkcji kosmetyków, ale również bezpieczne przechowywanie składników. Każdy produkt powinien mieć czytelne oznaczenie, tak by nie doszło do pomyłki.

  To tylko kilka z najważniejszych wymogów, jakie są nakładane na producenta kosmetyków.

  Produkcja kosmetyków i kontrola jakości

  Istotne jest nie tylko sprostanie formalnym wymogom, ale także odpowiednie zoptymalizowanie produkcji kosmetyków. Marka powinna dopasować długość serii do konkretnego produktu. W przypadku preparatów nowych warto postawić na mniejszą ilość wyrobów, tak aby wybadać rynek. Oprócz odpowiednich założeń co do wytwarzania niezbędna też jest kontrola jakości produkcji kosmetyków. To na marce ciąży odpowiedzialność rzetelnego sprawdzenia produktu, najlepiej w warunkach laboratoryjnych. Dzięki temu będzie możliwe zachowanie jakości preparatów i bezpieczne wprowadzenie ich na rynek.

  Przemysł kosmetyczny – wyzwania 

  Przy produkcji kosmetyków nie należy łączyć cykli wytwarzania różnych produktów. Dlatego dla wielu firm wyzwaniem jest zoptymalizowanie linii w odpowiedni sposób. Trzeba przecież uwzględnić czas produkcji kosmetyków i przezbrojenie maszyn. To się przekłada na efektywność wytwórczą. Dlatego coraz więcej marek decyduje się na produkcję kontraktową kosmetyków. Dlaczego to rozwiązanie zyskuje na popularności? Oto kilka powodów.

  1. Możliwość poszerzenia gamy produktowej bez konieczności inwestowania w nowe maszyny.
  2. Wysoki poziom kontroli jakości i zapewnione testy laboratoryjne.
  3. Wsparcie przy stabilizowaniu receptury kosmetyków.
  4. Kompleksowa obsługa zawierająca nie tylko wytwarzanie preparatów, ale także projekt opakowania i etykiety.

  Rozwiązania stosowane przy produkcji kosmetycznej

  Produkcja kosmetyków powinna uwzględniać realia rynkowe oraz wszelkie zmienne, jakie mogą wystąpić. Dlatego niezbędne jest zastosowanie technologicznych rozwiązań, które mogą uchronić przed zanieczyszczeniem, nadprodukcją czy stratą.

  Systemy klasy APS 

  Do efektywnej produkcji kosmetyków niezbędne jest wykorzystanie systemów klasy APS. Pozwalają one na indeksowanie i dopasowywanie cyklów wytwórczych. To przekłada się także na optymalizację linii produkcyjnej, tak aby ewentualne przezbrojenia nie przyczyniały się do znacznych opóźnień. Wysokiej jakości system APS pozwala na dopasowanie cyklów wytwórczych w taki sposób, aby ich zmiana nie generowała straty zasobów i czasu. APS prowadzi do ustalania kolejności realizacji zleceń na bazie określonych przez planistę wielowymiarowych celów. Dzięki temu linia produkcyjna jest lepiej zoptymalizowana i efektywniejsza. Ponadto ogromnym atutem systemów klasy APS jest możliwość dostosowania macierzy do indywidualnego charakteru przedsiębiorstwa. APS jest inteligentnym narzędziem do oszacowania możliwości wytwórczych zakładu. 

  Jak radzić sobie z ograniczeniami procesów i zasobów?

  Najważniejsze ograniczenia w przypadku produkcji kosmetyków stanowią wymuszone przestoje związane z przezbrojeniem linii produkcyjnej i jej efektywnością wytwórczą. Ponadto należy mieć na uwadze termin przydatności i sposób składowania półproduktów niezbędnych do produkcji. Te punkty stanowią wąskie gardło produkcji kosmetyków i przyczyniają się do potencjalnych opóźnień, a nawet strat. Szczególnie należy uważać na poszczególne elementy:

  • czas przezbrojenia i optymalne ułożenie serii produkcyjnej,
  • pozyskanie półproduktów i wykorzystanie ich przed upływem ich terminu przydatności,
  • kontrola linii produkcyjnej i sprawnie działające utrzymanie ruchu — awaria maszyny wpłynie negatywnie na efektywność wytwórczą,
  • odpowiednie dopasowanie procesów logistycznych — zarówno związanych z odbiorem, jak i dotrzymaniem terminu dostawy.

  Brak optymalizacji tych aspektów będzie się przyczyniać do pojawiania się tzw. wąskich gardeł podczas produkcji kosmetyków. Przekładają się one na mniejszą opłacalność i efektywność, przez co należy dążyć do ich minimalizacji.

  Produkcja kontraktowa kosmetyków w Adex – skuteczna odpowiedź na wyzwania branży 

  Ze względu liczne zalety wiele firm decyduje się na współpracę z producentem kontraktowym kosmetyków Adex. W efekcie nie trzeba się obawiać o zoptymalizowanie linii wytwórczej czy zatrudnienie dodatkowych pracowników. Kosmetyki wyprodukowane w ten sposób są w pełni przebadane, przez co nie ma komplikacji przy wprowadzaniu ich do obrotu. To doskonałe rozwiązanie zarówno dla producentów kosmetyków, którzy chcą rozszerzyć gamę produktową, jak i podmiotów dopiero zaczynających pracę nad własną marką.

  Zapraszamy do kontaktu. 

  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji