Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Laboratorium kosmetyczne od kuchni cz. 3, czyli o tym, jak powstają antyperspiranty

  20.03.23
  Adex
  Laboratorium kosmetyczne od kuchni cz. 3, czyli o tym, jak powstają antyperspiranty

  Antyperspirant to podstawowy kosmetyk codziennego użytku, który znajdziemy zarówno w damskiej jak i męskiej kosmetyczce. Wydzielaniu potu towarzyszy zwykle nieprzyjemny zapach, dlatego większość z nas odczuwa potrzebę zahamowania pocenia zwłaszcza w okresie letnim czy przy wzmożonej aktywności fizycznej. Idealnym rozwiązaniem jest stosowanie antyperspirantów.

  Antyperspiranty – charakterystyka 

  Antyperspiranty to kosmetyki na bazie soli glinu lub kompleksów glinowo-cyrkonowych, które skutecznie zapobiegają nadmiernemu wydzielaniu potu. Do najczęściej stosowanych substancji należą: Aluminum Chlorohydrate, Aluminum Zirconium Tetrachlorohydrex GLY, Aluminum Susquichlorohydrate. Mechanizm ich działania polega na blokowaniu ujść gruczołów potowych znajdujących się w zewnętrznej warstwie skóry poprzez tworzenie na ich powierzchni żelowego czopu, co skutkuje znacznemu ograniczeniu ilości wydzielanego potu. Dodatkową zaletą soli glinu jest ograniczenie rozwoju bakterii, które w głównej mierze odpowiadają za  powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Antyperspiranty zatem, oprócz działania na przyczynę powstawania potu, wykazują także działanie deodoryzujące. Warto wspomnieć o tym, że antyperspiranty i dezodoranty to dwa zupełnie oddzielne rodzaje produktów kosmetycznych. W przeciwieństwie do tych pierwszych, dezodoranty w żaden sposób nie oddziałują na zmniejszenie wydzielanego potu, a przyczyniają się jedynie do maskowania lub rozkładu nieprzyjemnego zapachu. Więcej o różnicach między antyperspirantem a dezodorantem przeczytasz już wkrótce w artykule poświęconemu ałunowi. Antyperspiranty to kosmetyki działające miejscowo. Największą grupę stanowią antyperspiranty dedykowane okolicy pach. Nie brakuje jednak także produktów do hamowania potliwości innych części ciała takich jak stopy, dłonie, plecy czy produktów przeznaczonych do całego ciała. 

  Antyperspiranty w kulce zwane także roll-on

  Antyperspiranty w kulce najczęściej przyjmują formę emulsji o/w. Ze względu na niskie pH jakim charakteryzują się sole glinu, układ emulgujący musi być odpowiednio dobrany, aby uzyskać stabilną emulsję, która nie rozwarstwia się w czasie. W tym celu szczególnie przydatne są emulgatory należące do grup alkoholi tłuszczowych etoksylowanych tlenkiem etylenu. Dodatkowym ważnym elementem jest brak bielenia ubrań, który można niwelować stosując odpowiednie emolienty i substancje poprawiające rozprowadzanie soli glinu. W tym celu szczególnie często wykorzystywany jest np. PPG-15 Stearyl Ether. W  celu poprawienia odczuć sensorycznych podczas aplikacji w składach tych produktów znaleźć można także silikony, które dodają aksamitnego wykończenia i wpływają na szybkość wysychania kosmetyku.  Kolejnym istotnym elementem jest odpowiednia pół-płynna konsystencja, która umożliwi aplikację w opakowaniu typu roll-on, a jednocześnie taka, która nie będzie wyciekać. Niekiedy stosuje się dodatkowe zagęstniki zwykle w formie pochodnych celulozowych, a ich ilość każdorazowo jest dobierana eksperymentalnie. Technologia wytworzenia tego typu produktów polega na połączeniu ze sobą fazy wodnej i olejowej w procesie mieszania i homogenizacji, a po wystudzeniu emulsji dodania soli glinu, kompozycji zapachowej i konserwantów jeżeli są potrzebne (więcej o powstawaniu emulsji przeczytasz tutaj). Nieco innym rodzajem antyperspirantu w kulce są roztwory wodne lub wodno-alkoholowe soli glinu. Tego typu produkty zwykle zagęszczane są zagęstnikami celulozowymi. Ich technologia polega za wymieszaniu soli glinu, wody, alkoholu, kompozycji zapachowej i opcjonalnie konserwantów, a następnie dodaniu zagęstnika celulozowego i mieszaniu wszystkiego, aż do momentu całkowitego napęcznienia zagęstnika.

  Do obu rodzajów roll-on można dodać inne składniki aktywne czy łagodzące takie jak pantenol, aloes itp.

  Antyperspiranty w sztyfcie

  Antyperspiranty w sztyfcie posiadają formę stałą, a w swym składzie nie zawierają wody. Sole glinu występują w roli składnika aktywnego, a za odpowiednią konsystencję odpowiadają ściśle określone proporcje między emolientami, alkoholami tłuszczowymi, uwodornionymi olejami i niekiedy woskami. Wyzwaniem jest tak dobrać proporcje pomiędzy wszystkimi składnikami, aby sztyft miał jednorodną konsystencję, żeby nie był zbyt twardy, ani zbyt miękki oraz nie pozostawiał białych i tłustych śladów na ubraniach. Technologia wytworzenia sztyftu polega na stopieniu wszystkich składników i wylaniu płynnej i wciąż ciepłej masy do opakowań. Następnym krokiem jest chłodzenie masy w opakowaniach docelowych, które może odbywać się w odpowiednich tunelach chłodniczych lub w temperaturze pokojowej.

  Antyperspiranty w sprayu

  Antyperspiranty w sprayu to zwykle produkty przeznaczone do całego ciała lub polecane w szczególności do stóp, dłoni – wszędzie tam gdzie aplikacja sztyftu czy roll-on jest niepraktyczna. Zwykle są to produkty wodne lub wodno-alkoholowe. W swoim składzie poza solami glinu mogą zawierać także kompozycje zapachowe, opcjonalnie konserwanty i inne składniki aktywne. Substancjami często stosowanymi w tego typu produktach są także humektanty, które zapobiegają krystalizacji soli glinu w atomizerze, co może skutkować jego zapychaniem i utrudnionym dozowaniem. Technologia produkcji tego typu produktów polega na dokładnym wymieszaniu wszystkich składników z zachowaniem odpowiedniej kolejności.

  Kompozycje zapachowe w antyperspirantach

  Bardzo ważnym elementem tego rodzaju kosmetyków są zastosowane zapachy. Zazwyczaj stosuje się zapachy świeże, lekkie, cytrusowe bądź pudrowe. Dodatkowym atutem może być zastosowanie kompozycji zapachowej, która została przygotowana w technologii umożliwiającej niwelowanie lub pochłanianie nieprzyjemnych zapachów. W przypadku sztyftów ważne jest także to, by kompozycja była odporna na działanie wyższych temperatur, gdyż technologia i konfekcja sztyftów odbywa się na ciepło.

  Konserwanty w antyperspirantach

  Nie we wszystkich rodzajach antyperspirantów użycie konserwantów jest konieczne. Powołując się na normę PN-EN ISO 29621 dotyczącą produktów niskiego ryzyka mikrobiologicznego, dodatek substancji konserwujących nie jest konieczny dla produktów zawierających min. 25% Aluminum Chlorohydrate, produktów bezwodnych czyli sztyftów i dla produktów zawierających więcej niż 20% etanolu lub innego alkoholu. Antyperspiranty, które nie spełniają przynajmniej jednego z tych kryteriów muszą zostać zakonserwowane.

  Czy stosowanie antyperspirantów z solami glinu jest bezpieczne?

  Wokół antyperspirantów zawierających sole glinu narosło wiele krzywdzących mitów m.in. o tym, że miałyby one powodować raka piersi czy chorobę Alzheimera. Ocena dokonana przez niezależnych, europejskich ekspertów i naukowców oparta na danych naukowych i szczegółowych analizach nie potwierdziła szkodliwego działania soli glinu i uznała stosowanie ich w kosmetykach za bezpieczne. Ponadto Europejski Komitet Naukowy uznał, że antyperspiranty oparte o sole glinu są bezpieczne nawet przy stosowaniu na ogoloną lub depilowaną skórę. Narażenie na aluminium nie wynika jedynie ze stosowania kosmetyków, ale w głównej mierze z pożywienia. Przenikanie glinu przez skórę jest na niezwykle niskim poziomie, ze względu na właściwości molekularne związków glinu. Związki te wiążą się ze składnikami potu i skóry co przekłada się na niską biodostępność glinu. Związki glinu obecne w antyperspirantach pozostają poza organizmem, nie kumulują się w tkankach i nie wykazują żadnego toksycznego działania. Komitet naukowy SCCS (Scientific Committee on Consumer Safety) potwierdził bezpieczeństwo stosowania związków glinu nie tylko w antyperspirantach, ale także w innych produktach kosmetycznych takich jak pasty do zębów czy pomadki. Dodatkowo każdy kosmetyk przed wprowadzeniem do obrotu przechodzi szereg testów i badań, a finalnie przechodzi Ocenę Bezpieczeństwa stanowiącą potwierdzenie bezpieczeństwa produktu.

  Ile czasu zajmuje przygotowanie antyperspirantu?

  Proces przygotowania antyperspirantu z opracowanej już receptury zależy od rodzaju produktu. Najszybszy w przygotowaniu jest antyperspirant w sprayu i zajmuje to kilkadziesiąt minut. Antyperspiranty roll-on przygotowuje się w kilka godzin, natomiast proces przygotowania sztyftu do uzyskania odpowiedniej, stałej konsystencji to czas nawet kilkunastu godzin.

  Ciekawostka

  Czy wiesz, że w USA antyperspiranty klasyfikowane są jako leki OTC i dostępne są tylko w aptekach?

  Podsumowanie

  Mimo, że mechanizm działania antyperspirantów jest taki sam, to można zastosować różne formy aplikacji dostosowane do preferencji konsumentów. Daje to również możliwości tworzenia nie tylko pojedynczego produktu, ale całych linii.

  Jesteśmy producentem kontraktowym kosmetyków, w tym także antyperspirantów w różnych formach aplikacji. Opracujemy recepturę antyperspirantu zgodnie z Twoimi wymaganiami i przeprowadzimy przez cały proces wdrożenia, aż po produkcję wyrobu gotowego. Jesteśmy krajowym producentem antyperspirantów w sztyfcie, z parkiem maszynowym na terenie Polski. Zajmujemy się produkcją kosmetyków pod marką własną klienta.  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji