Z artykułu dowiemy się, jakie kryteria należy spełnić, aby składnik mógł zostać określony jako naturalny oraz poznamy standardy dotyczące kosmetyków naturalnych.
Obecnie panuje swoista moda na naturalne i organiczne kosmetyki. Czym jest składnik naturalny? Według definicji jest to surowiec naturalny pochodzenia roślinnego, zwierzęcego albo mineralnego. Może to też być mieszanka lub produkt reakcji między nimi. Aby uzyskać składnik naturalny można stosować tylko i wyłącznie procesy fizyczne (tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja czy suszenie). Dopuszczalne są także procesy enzymatyczne i mikrobiologiczne z wykorzystaniem naturalnie występujących niemodyfikowanych enzymów i mikroorganizmów.
Dla kosmetyków bio obowiązują surowe i rygorystyczne normy, które muszą zostać spełnione, by dany kosmetyk mógł zostać określony „ekologicznym”. Kosmetyki ekologiczne muszą zawierać surowce, pochodzące z nadzorowanych plantacji. Bada się wówczas skład gleby, wodę deszczową i tę używaną do podlewania upraw pod kątem zanieczyszczeń. Plantatorzy muszą używać tylko nawozów i środków ochrony roślin z listy certyfikowanych środków. Dodatkowo kosmetyki bio i kosmetyki ekologiczne muszą wyróżniać się certyfikatem, który potwierdza ekologiczny skład. Są to certyfikaty takie jak: Ecocert, BDIH, Soil Association czy AIAB. Niezbędne jest przystosowanie linii produkcyjnej do produkcji kosmetyków naturalnych. Kremy ekologiczne muszą zostać odseparowane od tych tradycyjnych podczas produkcji, a środki do dezynfekcji muszą posiadać znaczek eko. Ecocert określa zasady i wymagania, jakie mają spełnić producenci ubiegający się o otrzymanie certyfikatu. Muszą stosować 95% naturalnych surowców mineralnych i roślinnych i muszą one pochodzić z kontrolowanych upraw ekologicznych. W składzie kosmetyku bio powinno się znaleźć minimum 50% wszystkich składników roślinnych. Producenci nie mogą stosować surowców na bazie roślin modyfikowanych genetycznie czy z martwych zwierząt np. kolagen i elastyna.
Zakazane jest stosowanie produktów petrochemii tj. olej silikonowy, parafiny, produktów syntetycznych, środków barwiących i zapachowych, konserwantów syntetycznych. Sterylizacja produktu nie może stosować promieniowania radioaktywnego.
Podczas produkcji kosmetyków ekologicznych producent musi zrezygnować z syntetycznych środków zapachowych i barwiących i syntetycznych konserwantów oraz konieczność stosowania ekologicznych opakowań. Istnieje też cała lista surowców, które można wykorzystywać i lista surowców zabronionych. Kosmetyk naturalny powinien posiadać minimum 95% składników naturalnych i 15% substancji aktywnych.