Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Składnik naturalny – definicja w produkcji kosmetyków

  04.12.20
  Adex
  Składnik naturalny – definicja w produkcji kosmetyków

  Z artykułu dowiemy się, jakie kryteria należy spełnić, aby składnik mógł zostać określony jako naturalny oraz poznamy standardy dotyczące kosmetyków naturalnych. 

  Definicja składnika naturalnego

  Obecnie panuje swoista moda na naturalne i organiczne kosmetyki. Czym jest składnik naturalny? Według definicji jest to surowiec naturalny pochodzenia roślinnego, zwierzęcego albo mineralnego. Może to też być mieszanka lub produkt reakcji między nimi. Aby uzyskać składnik naturalny można stosować tylko i wyłącznie procesy fizyczne (tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja czy suszenie). Dopuszczalne są także procesy enzymatyczne i mikrobiologiczne z wykorzystaniem naturalnie występujących niemodyfikowanych enzymów i mikroorganizmów.

  Jakie wymagania muszą spełniać kosmetyki bio i ekologiczne?

  Dla kosmetyków bio obowiązują surowe i rygorystyczne normy, które muszą zostać spełnione, by dany kosmetyk mógł zostać określony „ekologicznym”. Kosmetyki ekologiczne muszą zawierać surowce, pochodzące z nadzorowanych plantacji. Bada się wówczas skład gleby, wodę deszczową i tę używaną do podlewania upraw pod kątem zanieczyszczeń. Plantatorzy muszą używać tylko nawozów i środków ochrony roślin z listy certyfikowanych środków. Dodatkowo kosmetyki bio i kosmetyki ekologiczne muszą wyróżniać się certyfikatem, który potwierdza ekologiczny skład. Są to certyfikaty takie jak: Ecocert, BDIH, Soil Association czy AIAB. Niezbędne jest przystosowanie linii produkcyjnej do produkcji kosmetyków naturalnych. Kremy ekologiczne muszą zostać odseparowane od tych tradycyjnych podczas produkcji, a środki do dezynfekcji muszą posiadać znaczek eko. Ecocert określa zasady i wymagania, jakie mają spełnić producenci ubiegający się o otrzymanie certyfikatu. Muszą stosować 95% naturalnych surowców mineralnych i roślinnych i muszą one pochodzić z kontrolowanych upraw ekologicznych. W składzie kosmetyku bio  powinno się znaleźć minimum 50% wszystkich składników roślinnych. Producenci nie mogą stosować surowców na bazie roślin modyfikowanych genetycznie czy z martwych zwierząt np. kolagen i elastyna.

  Zakazane jest stosowanie produktów petrochemii tj. olej silikonowy, parafiny, produktów syntetycznych, środków barwiących i zapachowych, konserwantów syntetycznych. Sterylizacja produktu nie może stosować promieniowania radioaktywnego.

  Podczas produkcji kosmetyków ekologicznych producent musi zrezygnować z syntetycznych środków zapachowych i barwiących i syntetycznych konserwantów oraz konieczność stosowania ekologicznych opakowań. Istnieje też cała lista surowców, które można wykorzystywać i lista surowców zabronionych. Kosmetyk naturalny powinien posiadać minimum 95% składników naturalnych i 15% substancji aktywnych.

  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji