Oliwa z oliwek to nie tylko lubiany składnik stosowany w kuchni, ale częsty element receptury kosmetyków do pielęgnacji cery czy włosów. Poznajmy skład i zastosowanie oliwy z oliwek.
W składzie oliwy z oliwek obecne są kwasy tłuszczowe, które przyspieszają regenerację komórek oraz ułatwiają przyswajanie witaminy D i retinolu. Możemy wyróżnić wysoką zawartość kwasu oleinowego (kwas jednonienasycony) oraz kwasów palmitynowego, stearynowego i linolowego (kwasy wielonienasycone). Kwas oleinowy posiada wyjątkowe właściwości emoliencyjne, chroniąc skórę przed utratą nawilżenia. Kwas linolowy natomiast przyczynia się do wzmocnienia warstwy rogowej skóry. W oliwie z oliwek znajdują się również polifenole oraz tokoferole, a także potas, fosfor, żelazo i witaminy A, B, D, C i E. Oliwa pozwala na ochronę przed zimnem i wiatrem, ponieważ tworzy na skórze warstwę ochronną.
Oliwę z oliwek stosuje się jako cenny składnik kremów, szamponów i preparatów do włosów oraz innych kosmetyków do pielęgnacji ciała. Preparaty z oliwą z oliwek dedykowane są osobom o skórze suchej. Zmiękcza, natłuszcza i łagodzi podrażnienia. Warto dodać, że zawarty w oliwie z oliwek skwalan chroni skórę przed utratą wilgoci i wzmacnia naturalną barierę hydrolipidową naskórka. Oliwa z oliwek wykazuje też działanie antyoksydacyjne oraz chroni przed powstawaniem zmarszczek.
Kosmetyki z oliwą z oliwek przeznaczone są bezpośrednio do stosowania na twarz i różne partie ciała. Poza używaniem tego składnika do produkcji szamponów i kremów, używa się jej do produkcji mydeł wytwarzanych metodą na zimno, peelingów czy soli do kąpieli.
Pielęgnacja włosów nie mogłaby się obyć bez oliwy z oliwek. Od najdawniejszych czasów ten składnik był ważnym elementem środków do włosów. Oliwa chroni przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych np. promieniowaniem UV oraz nadaje włosom blasku.
Oliwa z oliwek stosowana jest także w preparatach dla dzieci i niemowląt z uwagi na właściwości nawilżające i delikatnie natłuszczające. Często stanowi również składnik kosmetyków o działaniu przeciwzmarszczkowym, ze względu na zawarte w oliwie z oliwek związki fenolowe i witaminę E opóźniające powstawanie zmarszczek. Kosmetyki z udziałem oliwy z oliwek mogą być stosowane do cery normalnej, suchej, wrażliwej i atopowej.
Oliwa z oliwek stanowi remedium na suche dłonie i stopy jako peeling całego ciała. Aby przygotować domowy peeling, wystarczy zmieszać sól morską lub cukier trzcinowy z oliwą z oliwek wraz z olejkiem eterycznym (np. pomarańczowy). Tak przygotowany peeling złuszcza naskórek, nawilża i natłuszcza ciało. Oliwa z oliwek może być świetnym olejkiem do demakijażu.