Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Skwalen i skwalan, czyli o biomimetyce w kosmetykach

  19.04.24
  Adex
  Skwalen i skwalan, czyli o biomimetyce w kosmetykach

  Opracowując formację skutecznego kosmetyku, bardzo dobrze pełniącego swoje deklarowane funkcje, stosuje się substancje czynne, których działanie opiera się na różnych mechanizmach. Jednym z nich jest podobieństwo strukturalne do cząsteczek naturalnie występujących w naszej skórze. Na przykład: tworząc krem nawilżający możemy zastosować jako substancje aktywne o działaniu nawilżającym składniki, będące odpowiednikiem naturalnie występującego w naszej skórze czynnika NMF (ang. Natural Moisturizing Factor). W skład NMF wchodzą: amoniak, kwas moczowy, mocznik, mleczany, kwas piroglutaminowy (PCA) oraz aminokwasy. Analogicznie w kosmetykach o działaniu regenerującym stosujemy ceramidy, które uzupełniają te naturalnie występujące w naszej skórze, zwłaszcza w warstwie rogowej i pełniące funkcje ochronne dla bariery hydro-lipidowej. 

  Przeczytaj artykuł o NMF na naszym blogu.

  Takie „zaczerpnięcie” do celów kosmetycznych, zachowań, struktur i procesów zachodzących w naturze nazywamy biomimetyką. Aktywność biologiczna składników biomimetycznych polega na wiernym naśladowaniu struktur i fizjologicznych mechanizmów działania swoich naturalnych odpowiedników i daje wspaniałe efekty w aktywowaniu procesów naprawczych skóry, wpływa na tempo jej starzenia, bądź działa na ukierunkowany problem.

  Gdy „naturalny odpowiednik” który chcemy zastosować ma niestabilną formę, czyli łatwo ulega procesom destrukcyjnym, takim jak utlenianie czy hydroliza, szukamy strukturalnych lub funkcjonalnych analogów, które będą pełniły poszukiwaną przez nas funkcję.

  Parą takich związków są skwalen i skwalan, naturalne składniki sebum. Nasza skóra wydziela sebum, które jest mieszaniną substancji lipidowych. Sebum często jest kojarzone z problemami skórnymi, ale jego prawidłowe wydzielanie pełni bardzo ważne funkcje ochronne w naszej skórze. Zabezpiecza nas przed zmianami atmosferycznymi oraz czynnikami chorobotwórczymi. Dopiero nadmierne wydzielenia sebum staje się źródłem problemów. W skład sebum wchodzą trójglicerydy, kwasy tłuszczowe, estry wosków, bohater naszego artykułu – skwalen (około 13%) oraz cholesterol. Skwalen jest węglowodorem wielonienasyconym, triterpenem zaliczanym do lipidów. Jest podatny na peroksydację dzięki czemu neutralizuje wolne rodniki powstałe w skórze np: pod wpływem promieniowania UV. Skwalen jest wspaniałym emolientem, łatwo wnika w skórę i przyczynia się do odbudowy bariery lipidowej naskórka, przywracając skórze jędrność i elastyczność. Posiada również właściwości nawilżające, poprzez wzmocnienie bariery lipidowej zmniejsza TEWL i wspomaga nawodnienie warstwy rogowej naskórka. Niestety łatwo ulega procesowi utleniania, co utrudnia jego zastosowanie w kosmetyce. Uwodorniony skwalen tworzy skwalan – którego stabilność jest dużo wyższa dzięki obecności nasyconego łańcucha węglowodorowego, natomiast korzyści dla skóry są podobne jak w przypadku skwalenu, co potwierdziły liczne badania. Co ciekawe innymi analogami strukturalnymi skwalanu i skwalenu są dobrze znane w branży kosmetycznej: koenzym Q10, B-karoten czy witamina E.

  Skwalen i skwalan, czyli o biomimetyce w kosmetykach
  Skwalen i skwalan, czyli o biomimetyce w kosmetykach
  Skwalen i skwalan, czyli o biomimetyce w kosmetykach

  Budowa chemiczna cząsteczek: A. skwalen (C30H50), B. skwalan (C30H62).

  Po raz pierwszy skwalen został wyizolowany z wątroby rekina, która jest uważana za jego najbogatsze źródło – stąd też pochodzi nazwa tego związku. Squalus po łacinie znaczy – rekin. 

  Skwalen i skwalan, czyli o biomimetyce w kosmetykach

  Współcześnie branża kosmetyczna stawia na naturalność, zrównoważony rozwój oraz ekologiczne metody pozyskiwania surowców, a kosmetyki przyjazne dla vegan są jednym z silniejszych trendów na rynku, dlatego też stosowany w przemyśle kosmetycznym skwalan z reguły pozyskuje się z substancji pochodzenia roślinnego min. z oliwy z oliwek. Dzięki swoim właściwościom biomimetycznym szybko się wchłania w skórę, ma wyjątkowe właściwości sensoryczne, łączące intensywne nawilżanie z lekkim, nietłustym odczuciem na skórze. Badania kosmetyku z 5% zawartością skwalanu (Phytosqualan, firma Sophim) na grupie 10 kobiet w wieku od 35 do 65 lat po 28 dniach wykazały:

  Zwiększenie elastyczności skóry o 3,6%

  Zwiększenie jędrności skóry o 4,5%

  Zwiększenie nawilżanie skóry o 11,6%.

  Skwalan jest emolientem powszechnie stosowanym w branży kosmetycznej do tworzenia preparatów o działaniu kojącym, nawilżającym czy przeciwzmarszczkowym. 

  Podsumowanie

  Skalen i skwalan to analogi coraz częściej wykorzystywane w branży kosmetycznej. Skwalen po raz pierwszy został wyizolowany z wątroby rekina, która stanowi największe źródło tego związku. Skwalen przyczynia się do ujędrnienia i uelastycznienia skóry, a za sprawą unikatowych właściwości biomimetycznych szybko się wchłania oraz wykazuje silne właściwości nawilżające. Skwalan to uwodorniony skwalen, który również zapewnia podobne właściwości wspomagające skórę, dlatego znajduje zastosowanie w kosmetykach przeciwzmarszczkowy.

  Jesteśmy firmą zajmującą się produkcją kontraktową kosmetyków i wyrobów medycznych. Zapraszamy do kontaktu! 

  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji