Woda pełni ważną rolę i jest niezbędna w celu prawidłowego funkcjonowania skóry. Skóra powinna zawierać odpowiednią ilość wody, aby była gładka, nawilżona i elastyczna. Zawartość wody u młodych osób w warstwie rogowej naskórka stanowi około 10 – 20% całkowitej objętości wody w organizmie. Poziom nawilżenia uzależniony jest w znacznym stopniu od barierowych własności zewnętrznej warstwy naskórka, której zadaniem jest hamowanie nadmiernej utracie wody ze skóry. Istotną rolę w celu zmniejszenia wskaźnika przeznaskórkowej utraty wody TEWL (Transepidermal Water Loss) i zachowania odpowiedniego nawilżenia skóry odgrywają: NMF – Naturalny Czynnik Nawilżający oraz bariera lipidowa warstwy rogowej. Czym właściwie jest NMF?
Natural Moisturizing Factor (NMF) – Naturalny Czynnik Nawilżający, to czynnik odpowiedzialny za utrzymywanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry. Woda w wyniku różnicy ciśnień osmotycznych przemieszcza się ze skóry właściwej przez naskórek, a następnie odparowuje do środowiska. Dyfuzja wody następuje przez dwuwarstwę lipidową oraz międzykomórkowo przez korneocyty. Proces ten blokuje jednak zarówno płaszcz wodno-lipidowy, jak i substancje aktywne wchodzące w skład naturalnego czynnika nawilżającego, które wiążą wodę. NMF stanowi bowiem mieszaninę higroskopijnych związków obecnych w warstwy rogowej naskórka. Zawartość substancji NMF w naskórku wynosi około 15-30%. Zdrowy stan warstwy rogowej naskórka ma związek z ilością zatrzymanej wody, a także z zawartością NMF w tej wodzie.
Naturalne substancje wchodzące w skład NMF wytwarzane są podczas procesu rogowacenia (np. kwas piroglutaminowy), a także podczas pocenia czy wydzielania sebum przez gruczoły łojowe (np. mocznik, kwasy organiczne). Właściwe funkcjonowanie naskórka uzależnione jest od procesu rogowacenia, w którym keratynocyty migrują z warstwy podstawnej, gdzie rozpoczyna się ich proliferacja, w kierunku zewnętrznych warstw skóry. W trakcie postępu tego procesu produkowane są keratyna, naturalny czynnik nawilżający NMF oraz lipidy. Keratynocyty przemieszczając się ku powierzchni skóry wypełniają się keratyną i tworzą martwe i bezjądrzaste komórki naskórka, zwane korneocytami. NMF powstaje w ziarnistościach keratohialinowych w warstwie ziarnistej naskórka głównie w wyniku degradacji białka filagryny. Zarówno aminokwasy jak i ich metabolity, będące produktami ubocznymi tego procesu degradacji, tworzą Naturalny Czynnik Nawilżający. Powstały NMF częściowo pozostaje w korneocytach, a w mniejszej części w obszarach wodnych cementu komórkowego. W ten sposób zbudowana bariera chroni przed nadmierną utratą wody ze skóry.
Naturalny Czynnik Nawilżający obejmuje bogactwo hydrofilowych związków o małej masie cząsteczkowej, które dbają o odpowiednie nawilżenie naszej skóry: aminokwasy (40%), amoniak, kwas moczowy i inne kwasy organiczne (1,5%), kwas piroglutaminowy – PCA (12%), jony (Na+, Ca2+, Mg2+, K+, PO 3-, Cl–), mocznik (7%), mleczany (12%), cytryniany (0,5%), cukry, kwasy organiczne i peptydy (8,5%).
Ważnymi parametrami odpowiadającymi za stan suchej skóry jest obniżenie zdolności do wiązania i zatrzymania wody oraz niedobór lipidów w warstwie rogowej, a w konsekwencji zwiększenie przeznaskórkowej utraty wody TEWL. Z wiekiem zmniejsza się zarówno ilość wody jak i Naturalnego Czynnika Nawilżającego w naszej skórze. Jak już wspomniano wcześniej, woda w wyniku różnicy ciśnień osmotycznych dyfunduje w kierunku zewnętrznych warstw skóry, a następnie odparowuje, co jest zjawiskiem naturalnym. Uznaje się, że dziennie odparowuje od 300 do 400 ml wody z powierzchni naszej skóry. W przypadku, gdy równowaga zostaje zachwiana i następuje zwiększenie przeznaskórkowej utraty wody (TEWL) nasza skóra ulega przesuszeniu.
Schemat utraty wody przez skórę.
Źródło: “Farmakoterapia skóry. Część 3. Nawilżanie skóry i naturalne środki nawilżające.” Post Fitoter 2019; 20(3): 224-228.
Objawy suchej skóry: przyspieszone starzenie się, nadmierne złuszczanie, zaczerwienienie, degradacja struktur kolagenowych i elastynowych (utrata jędrności i elastyczności), szorstkość, nadwrażliwość, uszkodzona bariera ochronna, podatność na działanie czynników zewnętrznych.
Sucha skóra może być spowodowana wieloma chorobami, czynnikami środowiskowymi bądź wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji. Na rynku kosmetycznym znajdziemy wiele produktów kosmetycznych wzbogaconych o mieszaninę składników odpowiadającej składowi NMF. Jako producent kontraktowy również opracowujemy receptury kosmetyków z NMF w składzie. Systematyczna pielęgnacja nawilżająca i regeneracja uszkodzonej bariery naskórkowej pozwala bowiem zachować odpowiednią kondycję i stan naszej skóry.
Naturalny Czynnik Nawilżający jest odpowiedzialny za elastyczność, nawilżenie i odpowiedni stan naszej bariery ochronnej. Zatem kosmetyki z NMF to podstawa codziennej pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Składniki wchodzące w skład NMF możemy znaleźć w kremach, balsamach, szamponach, a także w żelach pod prysznic. Zapraszamy do kontaktu – zajmiemy się produkcją kontraktową preparatów kosmetycznych z NMF.