Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Trendy w kosmetykach dla mężczyzn – cz. 1

  19.01.24
  Adex
  Trendy w kosmetykach dla mężczyzn – cz. 1

  Rynek produktów higieny osobistej dla mężczyzn wzrośnie do 2030 o 9,1%. Mężczyźni będą stawiać na minimalizm, specjalistyczne produkty i ekologiczne rozwiązania. Mimo nastawienia na efektywność, liczba produktów używanych przez mężczyzn do pielęgnacji będzie wzrastać. Zapraszamy na pierwszą część artykułu dotyczącą trendów w kosmetykach dla mężczyzn.

  1.Jakie są prognozy rynkowe dla rynku kosmetyków dla mężczyzn?

  Szacuje się, że wartość rynku produktów higieny osobistej dla mężczyzn wzrośnie w latach 2022-2030 z 30,8 miliardów dolarów o 9,1%. Na wzrost wpłyną takie czynniki jak: rosnący popyt na produkty dopasowane do płci, rozwój sektora e-commerce i większa sprzedaż kosmetyków w sklepach stacjonarnych, która nastąpiła po pandemii COVID-19. Największy udział w rynku męskich kosmetyków mają supermarkety i hipermarkety, ponieważ ich oferta jest bardzo bogata, co doceniają mężczyźni. W supermarketach są dostępne także specjalne działy czy sekcje przeznaczone dla mężczyzn. Sprzedaż kosmetyków dla panów nie obejdzie się bez istotnego udziału e-commerce. Prognozowany wzrost o 9,9% w latach 2022-2030 z pewnością wpłynie na nastroje konsumenckie i trendy zakupowe. Branża kosmetyczna będzie inwestować duże środki w reklamę w Internecie i promocję na różnych platformach zakupowych, aby docierać do większej rzeszy konsumentów. Segment aptek i drogerii nie pozostanie w tyle – według badań zanotuje wzrost o 9,2% w latach 2022-2030. Jak wynika z badań mężczyźni bardzo często korzystają z doradztwa pracowników drogerii. Jest to cenna informacja dla niektórych brandów, które właśnie w sieci drogerii będą starały się docierać do odbiorców i postawią na sprzedaż bezpośrednią, materiały POS, akcje promocyjne.

  Obecnie mężczyźni najwięcej wydają na kosmetyki do pielęgnacji – istotny wpływ odgrywają tutaj influencerzy lansujący nowe trendy i zmieniający przyzwyczajenia czy wprowadzający nowe rytuały pielęgnacyjne. Bardzo popularne są i będą salony barber, które redefiniują podejście do golenia. Marki kosmetyczne w ślad za tym trendem opracowują produkty do pielęgnacji brody, wąsów, ale i maszynek do golenia (elektrycznych i tradycyjnych). Rosnąca moda na zapuszczanie brody i jej odpowiednią pielęgnację sprawiła, że pojawiło się dużo produktów z tego segmentu. Mężczyźni będą poszukiwać naturalnych i prośrodowiskowych wyrobów. Organiczne składniki będą odgrywały coraz większą rolę, co będzie wpływać na produkcję w branży kosmetycznej. 

  2.Jakie trendy będą obowiązywać w kosmetykach dla mężczyzn w 2024 roku?

  Kosmetyki stworzone do wielu zadań 

  Obecnie mężczyźni bardzo często sięgają po kosmetyki wielozadaniowe. Półki sklepowe aż uginają się od produktów 2w1 (żel myjący + szampon) czy 3w1. Ta tendencja jest charakterystyczna dla mężczyzn, którzy cenią sobie bardziej efektywność i funkcjonalność. Co ciekawe kosmetyki wielozadaniowe są kupowane przez mężczyzn 30-40+. W młodszej grupie konsumentów płci męskiej 18+ rysuje się nowy trend, czyli świadomość zakupu kosmetyków dla mężczyzn dopasowanych do indywidualnych potrzeb np. do tłustych włosów czy cery wrażliwej.

  Zainteresowanie składem produktu

  Młodsi mężczyźni przykładają coraz większą uwagę do składu kosmetyków. Czytanie składu jest na porządku dziennym, lecz jak mówią aktualne badania coraz więcej mężczyzn poszukuje wyrobów opartych na naturalnych składnikach. Składniki jak aloes, kwas hialuronowy, kofeina, olejki eteryczne cieszą się największym zainteresowaniem. Częściej wybierają kosmetyki dla mężczyzn w ekologicznych opakowaniach oraz świadomie poszukują składników aktywnych, działających na konkretny problem np. o działaniu przeciwzmarszczkowym, przeciwłupieżowym, nawilżającym czy łagodzącym podrażnienia. Męskie kosmetyki przeciwzmarszczkowe 2w1 (działające na zmarszczki i łagodzące podrażnienia, dlatego mogą być przeznaczone jako krem po goleniu) zawierają aloes, kofeinę czy witaminę C.

  Mniej, znaczy więcej 

  Mężczyźni stosują mniej kosmetyków od kobiet – obca jest im wieloetapowa pielęgnacja. Obecne trendy w kosmetyce kierują ich w stronę minimalizmu – w męskiej kosmetyczce znajdują się tylko najpotrzebniejsze produkty jak krem do twarzy, krem po goleniu, antyperspirant, krem do twarzy. Wzornictwo i design opakowań także stawia na minimalizm. Marki kosmetyczne w produktach dla facetów stawiają na eleganckie i czytelne opakowania. W kolorystyce dominują kolory: czerń, granat, czerwień, ciemna zieleń. Opakowania utrzymane są w jednolitej stylistyce. Na opakowaniach znajdziemy zwykle prostą grafikę i czcionki. Komunikaty kosmetyków dla mężczyzn cechują się prostotą przekazu. Podkreśla się działanie produktu i sposób użycia, nie ma finezyjnych opisów składników odwołujących się do wyobraźni jak w przypadku produktów typowo kobiecych. Zamiast tego marki często stosują nawiązanie do natury, siły, przyrody czy zwierząt. Stąd w logo czy na okładce antyperspirantu popularnej marki niedźwiedź, niebezpieczny wąż pożerający szarfę z nazwą zapachu czy grafika kamienia nawiązująca do siły, atrybutu męskości.

  Specjalistyczne produkty 

  Z drugiej strony tendencja minimalizmu ewoluuje w stronę zakupu większej liczby specjalistycznych produktów, dlatego kosmetyczka mężczyzny jest wypełniona coraz większą liczbą kosmetyków. Mężczyźni stawiają na krem przeciwzmarszczkowy pod oczy, krem na dzień i na noc, balsam do ciała czy produkt przeznaczony dla mężczyzn. Personalizacja pielęgnacji polega również na wyszukiwaniu produktów dopasowanych do konkretnego problemu – np. do cery wrażliwej. Z myślą o mężczyznach marki kosmetyczne czy firmy zajmujące się produkcją kontraktową kosmetyków tworzą linie produktowe kosmetyków do pielęgnacji brody i wąsów, specjalne linie kosmetyków do golenia. To są najbardziej topowe kosmetyki przeznaczone dla mężczyzn. Jednak na rynku pojawia się trend pochodzący z Azji – męskie kosmetyki do makijażu (dla osób w wieku 18-34). Kosmetyki od influencerów stają się coraz poważniejszym graczem na rynku, ponieważ  mężczyźni sugerują się rekomendacjami znanych twórców internetowych, którzy kreują trendy. Zabiegi marketingowe, jakie stosują copywriterzy w komunikacji oscylują wokół gry słów czy konwencji żartu, co jak widać przyciąga uwagę panów i ma wpływ na decyzję zakupowe.

  Kosmetyki zapachowe

  Firmy kosmetyczne starają się dostarczać konsumentom produkty zawierające atrakcyjne kompozycje zapachowe. Są one także wyróżnikiem tego segmentu kosmetyków. W balsamach, antyperspirantach czy kremach po goleniu dla mężczyzn odnajdziemy nuty drzewne, morskie, piżmowe. Żele pod prysznic najczęściej zawierają nuty owocowe np. owoców cytrusowych o orzeźwiającym zapachu. W drogerii mężczyźni często testują zapach żelu czy antyperspirantu i to jest główny czynnik decydujący o zakupie. Dlatego marki kosmetyczne lub podmioty zajmujące się produkcją kontraktową kosmetyków na zlecenie dla mężczyzn przykładają do tego elementu szczególną uwagę.

  Proekologiczne kosmetyki

  Definicja „proekologiczny” w kontekście kosmetyków jest szeroka. Klienci doceniają kosmetyki proekologiczne, czyli stworzone na bazie naturalnych składników, z poszanowaniem dla środowiska. Wybierają marki, które w produkcji kierują się zasadami zrównoważonego rozwoju (oszczędność wody, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, pozyskiwanie surowców od sprawdzonych dostawców i w określony sposób, ograniczenie szkodliwego wpływu na środowisko na każdym etapie łańcucha dostaw). Mężczyźni coraz częściej wybierają kosmetyki, kierując się informacją o opakowaniach pozyskiwanych z recyklingu.

  Technolodzy ADEX COSMETICS&PHARMA z chęcią przygotują dla Państwa spersonalizowane formuły kosmetyków dla mężczyzn, dostosowane do konkretnych potrzeb odbiorcy. Zapraszamy do kontaktu!

  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji