Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Warszawie, ul. Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych 1, 00-124, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  Upcycling w kosmetyce

  16.01.23
  Adex
  Upcycling w kosmetyce

  Czy wiesz, że 2.1 mld ton śmieci jest generowanych przez gospodarstwa domowe rocznie? Aż 34% śmieci jest wytwarzanych przez 16% ludności świata. Szacuje się, że w 2050 roku, populacja ludzka zdąży wyprodukować 3,4 mld ton odpadów. Odpowiedzią na ten problem, także w przemyśle kosmetycznym, jest upcykling – trend kosmetyczny, który ma już swoją ponad 30-letnią historię. 

  Upcycling w branży kosmetycznej – definicja i historia

  Upcycling polega na przetwarzaniu surowców i produktów tak, aby stały się bardziej wartościowe. Dzięki temu upcycling nadaje nowe życie odpadom, stając w opozycji do downcyclingu, który pozwala uzyskać z surowców produkty o niższej wartości. Upcykling jest też nazywany nową formą recyklingu. Od paru lat upcycling zatacza coraz szersze kręgi, ale jego historia sięga 1994 roku. Wówczas niemiecki architekt Reiner Pilz w wywiadzie prasowym opowiedział o potrzebie zwiększania wartości produktów przez ich kreatywne, ponowne wykorzystanie. Wywiad Reinera stał się manifestem upcyklingu, który zaczął dynamicznie się rozwijać. Kolejnym kamieniem milowym nurtu stała się książka „Cradle to Cradle: Remaking the Way We Make Things” autorstwa Michaela Braungarta, w której opisał, jak zmienić proces produkcji, aby stał się jak najbardziej ekologiczny. 

  Kluczowe korzyści upcyklingu to oczywiście troska o środowisko naturalne poprzez ograniczenie produkcji i ponowne wykorzystanie odpadów. Nie bez znaczenia jest tu ograniczenie ilości śmieci, wpływ na zmniejszenie zanieczyszczenia oceanów, gleby czy powietrza oraz po prostu wzięcie odpowiedzialności marek kosmetycznych za środowisko. 

  Jak firmy kosmetyczne wdrażają upcycling?

  Przemysł kosmetyczny już od wielu lat wdraża przejście z syntetycznych składników chemicznych na roślinne. Powoli normą staje się wykorzystanie olejów z owoców i fusów z kawy do produkcji kosmetyków, co oczywiście przynosi szereg korzyści tj. ograniczenie produkcji nowych materiałów przy jednoczesnym zmniejszeniu odpadów roślinnych na wysypiskach śmieci. Upcykling zmniejsza zanieczyszczenie środowiska oraz prowadzi do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Ponowne wykorzystanie surowców roślinnych w produkcji kontraktowej kosmetyków może przyczynić się do rozwoju nauki poprzez opracowanie alternatywnych form zastosowania upcyklingowanych materiałów. 

  Niekwestionowaną wartością upcyklingu w branży kosmetycznej jest wsparcie trendu circular beauty i zrównoważonego rozwoju, co ma ogromne znaczenie dla konsumentów w 2022  roku. Z pojęciem upcyklingu związany jest termin gospodarki cyrkulacyjnej. Polega ona na powtórnym wykorzystaniu produktów, redukując ilości odpadów poprzez ich powtórne wykorzystanie i ograniczając marnotrawstwo naturalnych zasobów. Gospodarka cyrkulacyjna  prowadzi też do podniesienia żywotności materiałów. Firmy kosmetyczne coraz częściej wykorzystują upcyklingowane składniki aktywne, co wpisuje się w politykę gospodarki cyrkulacyjnej. Mogą to być antyoksydanty, środki złuszczające, produkty przeciwstarzeniowe. Normą staje się wykorzystanie skórek owoców, olejów z pestek owoców, fusów z kawy. Upcyklingowane surowce w branży kosmetycznej nie tylko ograniczają generowanie odpadów. Drugą korzyścią trendu jest wzbogacanie receptur kosmetyków substancjami o bioaktywnym działaniu.

  Przykładem zastosowania zrównoważonych składników jest przetwarzanie alg w polisacharydy wykorzystywane w kosmetyce. Inną korzyścią upcyklingu jest także wpływ na konsumenta – poprawa urody i wpisanie się w jego oczekiwania, to tylko niektóre z szerokiej palety zalet trendu. 

  Wdrożenie zasad upcyklingu w produkcji kontraktowej kosmetyków, może przynieść pozytywne rezultaty dla firm. Zalicza się do nich: produkcja wyrobów kosmetycznych zgodnych z trendami zero waste, circular beauty czy zrównoważonego rozwoju środowiska. Firmy korzystające z usług producentów kontraktowych będą dzięki temu mogły zdobyć uznanie konsumentów oraz realnie przyczynić się do poprawy środowiska. 

  Przykłady wykorzystania surowców z upcyklingu w branży kosmetycznej

  Fusy po kawie

  Pewna polska marka kosmetyczna zbiera fusy po kawie z polskich kawiarni, aby mieszać je z olejami roślinnymi z certyfikowanych upraw i z organicznymi olejkami eterycznymi. 

  Buk

  Spokojnie – nie chodzi tu o wycinanie drzew! Marki z Wielkiej Brytanii wykorzystują jego korę, którą zbiera się zgodnie ze zrównoważoną gospodarką leśną. Ponadto wykazuje ona właściwości antyseptyczne, ściągające i tonizujące m.in. dzięki zawartości garbników, dlatego wykorzystuje się ją w kosmetykach do pielęgnacji anti aging. 

  Ekstrakt z kory granatu

  Jedna z marek pozyskuje wyciąg z kory granatu. Jak spełnia to zasady upcyklingu? Otóż jest on przebadany klinicznie (zawiera m.in. dobroczynne polifenole i przeciwutleniacze), a do tego jest pozyskiwany w sposób zrównoważony z Maroka. 

  Flavoslim

  Jest to substancja czynna, produkt uboczny pozyskiwany podczas produkcji olejku bergamotowego. Marki kosmetyczne stosują ją do wytwarzania wyrobów kosmetycznych przeznaczonych do modelowania sylwetki czy usuwania cellulitu. Skuteczność Flavoslim została potwierdzona klinicznie. 

  Ponowne wykorzystanie warzyw i owoców w kosmetyce

  Pewna firma kosmetyczna wykorzystuje marchewki, które nie nadawały się do sprzedaży komercyjnej ze względu na swoją estetykę. Na bazie nich produkowane są wyroby kosmetyczne. Wykorzystują także owoce, które są w 100% biodegradowalne. 

  Podsumowanie

  Upcykling polega na przetwarzaniu surowców w celu ich ponownego wykorzystania z myślą o uzyskaniu wyższej wartości. W branży kosmetycznej upcykling przynosi takie korzyści jak: ograniczenie generowania odpadów, redukcja emisji gazów cieplarnianych, wykorzystanie składników aktywnych o bioaktywnym działaniu, wsparcie rozwoju nauki poprzez badania kliniczne surowców i receptur. Firmy zajmujące się produkcją kontraktową kosmetyków także odczuwają korzyści wdrożenia trendu, wpisując się w oczekiwania konsumentów, których wyznacznikiem jest upcykling,  polityka zero waste, troska o środowisko naturalne.  

  Zapraszamy do kontaktu w celu otrzymania niezobowiązującej oferty w zakresie produkcji kontraktowej.  Kontynuując przeglądanie strony wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Więcej informacji