Usta to jeden z najbardziej charakterystycznych cech naszego wyglądu twarzy, które jednocześnie są narażone na wiele czynników zewnętrznych wpływających na ich kondycje. Od zmieniających się warunków atmosferycznych po używanie produktów do makijażu – nasze usta wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby pozostać zdrowe i gładkie. Choć to niezwykle istotne, podczas codziennej pielęgnacji często o nich zapominamy. Konieczne jest ich ochrona poprzez dokładne nawilżanie oraz natłuszczanie. W niniejszym artykule zgłębimy informacje na temat składników, które pomogą nam zadbać o nasze usta. Zapraszamy do przeczytania artykułu!
Skóra obejmująca usta charakteryzuje się wieloma dystynktywnymi cechami w porównaniu do skóry w pozostałych częściach ciała. Jest ona bowiem dużo cieńsza oraz nie posiada przydatków skórnych takich jak włosy czy gruczoły potowe. Tylko nieliczna ich część znajduje się w kącikach ust. Usta i obszar wokół nich u każdego może być inny. Różnią się one wielkością, kształtem czy szerokością. Czerwień wargowa może być mniej bądź bardziej intensywna, równa bądź nieasymetryczna. Usta obejmują przede wszystkim wargi (umięśnione fałdy skórne): dolną i górną, łączące się po bokach. Wargi składają się z trzech warstw. Zewnętrzna warstwa dotyczy czerwieni wargowej. Warstwa ta zbudowana jest przez nabłonek płaski, który nie zawiera warstwy rogowej oraz melaniny, a także przez łącznotkankową skórę właściwą. Za kolor czerwony bądź różowy naszych ust odpowiedzialne są naczynia krwionośne. Kolejną warstwę stanowi warstwa mięśniową np. mięsień okrężny ust czy mięsień dźwigacza kąta ust. I trzecią, wewnętrzną warstwą jest natomiast błona śluzowa, która odpowiada za łączenie warg z dziąsłami przy pomocy tzw. wędzidełek.
Usta oraz obszar wokół nich również ulegają starzeniu się i mogą zdradzać nasz wiek. Wielokrotnie pomijana jest pielęgnacja ust oraz jej odpowiednia ochrona przeciwstarzeniowa. Usta z uwagi na swoją charakterystyczną budowę oraz wystawianie ich na wiele nieodpowiednich czynników środowiskowych wymagają określonej pielęgnacji. Starzenie się ust objawia się utratą konturu warg i ich objętości. Rynienka podnosowa także ulega spłaszczeniu przez co zostaje pozbawiona swojego naturalnego kształtu. Z czasem, kontury warg stają się coraz mniej wyraźne, a kąciki ust opadają. Usta tracą swoją intensywność koloru.
Usta bowiem nie posiadają bariery ochronnej w postaci warstwy rogowej odpowiedzialnej za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia i ochronę przed promieniowaniem UV oraz innymi czynnikami. Promieniowanie UV wpływa na rozkład kolagenu, utratę macierzy komórkowej oraz wody w tkankach, co skutkuje zmniejszeniem objętości i generowaniem zmarszczek. Usta pozbawione są gruczołów łojowych, które produkują warstwę lipidową dając tym samym dodatkowe zabezpieczenia przed utratą wody i środowiskiem zewnętrznym. Ponadto, tkanka znajdują się w okolicy górnej wargi jest dość cienka i pod wpływem zwiększonej aktywności mięśnia okrężnego obszar ten może ulegać dodatkowemu powstawaniu zmarszczek. Na starzenie się naszych ust odpowiadają tudzież takie czynniki jak uwarunkowania genetyczne, tryb życia czy stres.
Problem z wysuszonymi i spierzchniętymi ustami może dotknąć nas zarówno zimą jak i latem. Wszystko z powodu tego, że skóra na ustach jest cienka i delikatna. Symptomy suchych ust obejmują: szorstkość, pieczenie, łuszczenie, zaczerwienienie, dyskomfort, a nawet pękanie.
Na wysuszenie ust mogą mieć wpływ przede wszystkim: nadmierna ekspozycja na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych (wiatr, mróz, słońce), częste oblizywanie ust, niedobory witamin, nieprawidłowa pielęgnacja, alergie pokarmowe, a także odwodnienie organizmu.
Prawidłowa pielęgnacja ust powinna obejmować codzienny demakijaż, delikatny peeling, który pomoże nam usunąć martwy naskórek, zmiękczyć i wygładzić usta oraz regularne nawilżanie i natłuszczanie, które zapobiegnie odparowywaniu wody i ochroni nasze usta przed czynnikami zewnętrznymi. Co ważne, nawilżanie powinno odbywać się nie tylko od zewnątrz, istotnym także jest picie odpowiedniej ilości wody. Dzięki regularnej pielęgnacji wyeliminujemy pieczenie, szorstkość i pękanie warg.
Odpowiedni balsam, maska czy pomadka do ust zregeneruje, wzmocni, uelastyczni, odżywi i nawilży nasze wargi. Odpowiednie preparaty tworzą przede wszystkim okluzyjną warstwę ochronną na ustach. Do tego celu najlepiej sprawdzają się takie składniki jak wazelina, lanolina, parafina, wosk mikrokrystaliczny, masła np.: masło Shea, masło kakaowe, masło mango, a także woski np.: wosk pszczeli, wosk Carnauba, czy wosk Candelilla. Dzięki zawartości tych składników w balsamie do ust, balsam nadaje zdrowy połysk i tworzy stosunkowo trwałą i lepką warstwę zabezpieczającą wargi. Oczywiście oleje również mogą stanowić cenny dodatek, który odżywi, złagodzi, zregeneruje i poprawi kondycje naszych ust. W tym celu dobrze sprawdzą się np.: olej kokosowy, olej arganowy, olej jojoba, olej z oliwek, olej ze słodkich migdałów, olej z pestek malin, olej awokado, olej rycynowy czy olej makadamia.
Oprócz tych bazowych składników w pomadkach do ust i innych produktach, firmy zajmujące się produkcją kontraktową stosują również plastyfikatory i emulgatory, odpowiadające za elastyczność, konsystencje i strukturę tych produktów.
Poza olejami w kosmetykach do pielęgnacji ust wykorzystuje się także inne emolienty, takie jak np.:
W celu otrzymania odpowiedniego i przyjemnego smaku do formulacji dodaje się:
W kosmetykach do pielęgnacji ust znaleźć możemy również witaminy, silne antyoksydanty, które dodawane są z uwagi na ochronę przed działaniem wolnych rodników:
Nasze usta, podobnie jak skóra całego ciała, narażone są także na działanie promieniowania UV, szczególnie w okresie letnim. Dlatego w cieplejszych porach roku warto pamiętać, aby stosować balsamy oraz pomadki z SPF. Filtry jakie możemy znaleźć w balsamach do ust to np.: Ethylhexyl Methoxycinnamate czy Ethylhexyl Salicylate.
Innymi składnikami aktywnymi w pomadkach do ust mogą stanowić np.:
To oczywiście tylko część składników jakie możemy znaleźć w produktach do pielęgnacji ust. Nawilżanie oraz natłuszczanie są kluczowe w celu utrzymania ich w dobrej kondycji. Używanie balsamów i pomadek ochronnych jest powszechnym i dobrze znanym sposobem dbania o nasze usta. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji będziesz cieszyć się nawilżonymi ustami cały rok!
Zapraszamy do kontaktu – zajmiemy się produkcją kontraktową produktów do pielęgnacji ust!