Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
    się z tobą najszybciej jak to możliwe

    Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Nowej Wsi, ul. Olsztyńska 1, 14-200 Iława, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

    Pielęgnacja ust

    22.03.24
    Adex
    Pielęgnacja ust

    Usta to jeden z najbardziej charakterystycznych cech naszego wyglądu twarzy, które jednocześnie są narażone na wiele czynników zewnętrznych wpływających na ich kondycje. Od zmieniających się warunków atmosferycznych po używanie produktów do makijażu – nasze usta wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby pozostać zdrowe i gładkie. Choć to niezwykle istotne, podczas codziennej pielęgnacji często o nich zapominamy. Konieczne jest ich ochrona poprzez dokładne nawilżanie oraz natłuszczanie. W niniejszym artykule zgłębimy informacje na temat składników, które pomogą nam zadbać o nasze usta. Zapraszamy do przeczytania artykułu!

    Budowa ust

    Skóra obejmująca usta charakteryzuje się wieloma dystynktywnymi cechami w porównaniu do skóry w pozostałych częściach ciała. Jest ona bowiem dużo cieńsza oraz nie posiada przydatków skórnych takich jak włosy czy gruczoły potowe. Tylko nieliczna ich część znajduje się w kącikach ust. Usta i obszar wokół nich u każdego może być inny. Różnią się one wielkością, kształtem czy szerokością. Czerwień wargowa może być mniej bądź bardziej intensywna, równa bądź nieasymetryczna. Usta obejmują przede wszystkim wargi (umięśnione fałdy skórne): dolną i górną, łączące się po bokach. Wargi składają się z trzech warstw. Zewnętrzna warstwa dotyczy czerwieni wargowej. Warstwa ta zbudowana jest przez nabłonek płaski, który nie zawiera warstwy rogowej oraz melaniny, a także przez łącznotkankową skórę właściwą. Za kolor czerwony bądź różowy naszych ust odpowiedzialne są naczynia krwionośne. Kolejną warstwę stanowi warstwa mięśniową np. mięsień okrężny ust czy mięsień dźwigacza kąta ust. I trzecią, wewnętrzną warstwą jest natomiast błona śluzowa, która odpowiada za łączenie warg z dziąsłami przy pomocy tzw. wędzidełek.

    Starzenie się ust

    Usta oraz obszar wokół nich również ulegają starzeniu się i mogą zdradzać nasz wiek. Wielokrotnie pomijana jest pielęgnacja ust oraz jej odpowiednia ochrona przeciwstarzeniowa. Usta z uwagi na swoją charakterystyczną budowę oraz wystawianie ich na wiele nieodpowiednich czynników środowiskowych wymagają określonej pielęgnacji. Starzenie się ust objawia się utratą konturu warg i ich objętości. Rynienka podnosowa także ulega spłaszczeniu przez co zostaje pozbawiona swojego naturalnego kształtu. Z czasem, kontury warg stają się coraz mniej wyraźne, a kąciki ust opadają. Usta tracą swoją intensywność koloru.

    Usta bowiem nie posiadają bariery ochronnej w postaci warstwy rogowej odpowiedzialnej za utrzymanie odpowiedniego nawilżenia i ochronę przed promieniowaniem UV oraz innymi czynnikami. Promieniowanie UV wpływa na rozkład kolagenu, utratę macierzy komórkowej oraz wody w tkankach, co skutkuje zmniejszeniem objętości i generowaniem zmarszczek. Usta pozbawione są gruczołów łojowych, które produkują warstwę lipidową dając tym samym dodatkowe zabezpieczenia przed utratą wody i środowiskiem zewnętrznym. Ponadto, tkanka znajdują się w okolicy górnej wargi jest dość cienka i pod wpływem zwiększonej aktywności mięśnia okrężnego obszar ten może ulegać dodatkowemu powstawaniu zmarszczek. Na starzenie się naszych ust odpowiadają tudzież takie czynniki jak uwarunkowania genetyczne, tryb życia czy stres.

    Co wpływa na wysuszenie ust?

    Problem z wysuszonymi i spierzchniętymi ustami może dotknąć nas zarówno zimą jak i latem. Wszystko z powodu tego, że skóra na ustach jest cienka i delikatna. Symptomy suchych ust obejmują: szorstkość, pieczenie, łuszczenie, zaczerwienienie, dyskomfort, a nawet pękanie.

    Na wysuszenie ust mogą mieć wpływ przede wszystkim: nadmierna ekspozycja na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych (wiatr, mróz, słońce), częste oblizywanie ust, niedobory witamin, nieprawidłowa pielęgnacja, alergie pokarmowe, a także odwodnienie organizmu.

    Jakie składniki znajdziemy w preparatach do pielęgnacji ust?

    Prawidłowa pielęgnacja ust powinna obejmować codzienny demakijaż, delikatny peeling, który pomoże nam usunąć martwy naskórek, zmiękczyć i wygładzić usta oraz regularne nawilżanie i natłuszczanie, które zapobiegnie odparowywaniu wody i ochroni nasze usta przed czynnikami zewnętrznymi. Co ważne, nawilżanie powinno odbywać się nie tylko od zewnątrz, istotnym także jest picie odpowiedniej ilości wody. Dzięki regularnej pielęgnacji wyeliminujemy pieczenie, szorstkość i pękanie warg.

    Odpowiedni balsam, maska czy pomadka do ust zregeneruje, wzmocni, uelastyczni, odżywi i nawilży nasze wargi. Odpowiednie preparaty tworzą przede wszystkim okluzyjną warstwę ochronną na ustach. Do tego celu najlepiej sprawdzają się takie składniki jak wazelina, lanolina, parafina, wosk mikrokrystaliczny, masła np.: masło Shea, masło kakaowe, masło mango, a także woski np.: wosk pszczeli, wosk Carnauba, czy wosk Candelilla. Dzięki zawartości tych składników  w balsamie do ust, balsam nadaje zdrowy połysk i tworzy stosunkowo trwałą i lepką warstwę zabezpieczającą wargi. Oczywiście oleje również mogą stanowić cenny dodatek, który odżywi, złagodzi, zregeneruje i poprawi kondycje naszych ust. W tym celu dobrze sprawdzą się np.: olej kokosowy, olej arganowy, olej jojoba, olej z oliwek, olej ze słodkich migdałów, olej z pestek malin, olej awokado, olej rycynowy czy olej makadamia.

    Oprócz tych bazowych składników w pomadkach do ust i innych produktach, firmy zajmujące się produkcją kontraktową stosują również plastyfikatory i emulgatory, odpowiadające za elastyczność, konsystencje i strukturę tych produktów.

    Poza olejami w kosmetykach do pielęgnacji ust wykorzystuje się także inne emolienty, takie jak np.:

    • Glyceryl Rosinate – składnik pochodzący z sosny, nadaje połysk i blask, filmotwórczy;
    • Tripelargonin – nawilżający emolient, pozyskiwany z nasion ostropestu, nadaje jedwabiste odczucia, wspomaga regeneracje ust;
    • Diisostearyl Malate – jabłczan, ester kwasu jabłkowego i alkoholu, nadaje połysk, zmiękcza i wygładza, wspomaga utrzymanie miękkości i elastyczności;
    • Squalane – również nawilża, pomaga zachować odpowiedni poziom wilgoci, wygładza i zmiękcza skórę ust;
    • Caprylyl Glycol – tworzy warstwę okluzyjną, ułatwia przenikanie składników aktywnych w głębsze warstwy skóry, nawilża, wygładza i zmiękcza skórę ust;
    • Polybutene i Polyisobutene – plastyfikatory, regulują lepkość, filmotwórcze, wygładzają i zmiękczają skórę ust;
    • Dimethicone – składnik silikonowy, tworzy warstwę ochronną na powierzchni ust, poprawia ich ogólną kondycje, wygładza i zmiękcza skórę ust.

    W celu otrzymania odpowiedniego i przyjemnego smaku do formulacji dodaje się:

    • słodziki – np. Sodium Saccharin czy Sucrose, który nadaje odpowiedni posmak, dodatkowo nawilża i poprawia elastyczność ust;
    • aromaty – Aroma bądź Parfum – nadaje nie tylko odpowiedni posmak, ale również aromat, poprawia doznania związane z aplikacją produktu, zapewniając odpowiedni zapach podczas stosowania.

    W kosmetykach do pielęgnacji ust znaleźć możemy również witaminy, silne antyoksydanty, które dodawane są z uwagi na ochronę przed działaniem wolnych rodników:

    • witamina E – Tocopherol Acetate, posiada właściwości kondycjonujące, łagodzące i zmiękczające, redukuje suchość i szorstkość warg, koi wszelkie podrażnienia oraz wspomaga proces gojenia i regeneracji popękanych ust.
    • Witamina C – w balsamach i pomadkach zazwyczaj Ascorbyl Palmitate, działa ochronnie i kondycjonująco, zapewnia zdrowy wygląd ust, poprawia jędrność i elastyczność.

    Nasze usta, podobnie jak skóra całego ciała, narażone są także na działanie promieniowania UV, szczególnie w okresie letnim. Dlatego w cieplejszych porach roku warto pamiętać, aby stosować balsamy oraz pomadki z SPF. Filtry jakie możemy znaleźć w balsamach do ust to np.: Ethylhexyl Methoxycinnamate czy Ethylhexyl Salicylate.

    Innymi składnikami aktywnymi w pomadkach do ust mogą stanowić np.:

    • wyciąg z ziaren kawy – bogaty m.in: w kofeinę, polifenole czy lipidy, poprawia mikrokrążenie oraz łagodzi podrażnienia;
    • bisabolol – pozyskiwany najczęściej z kwiatów rumianku, wykazuje właściwości kojące, łagodzi wszelkie podrażnienia;
    • propolis – kit pszczeli, bogaty w wiele składników aktywnych takich jak: flawonoidy, witaminy, minerały czy aminokwasy, poprawia kondycje skóry, regeneruje i również łagodzi podrażnienia
    • kwas hialuronowy- Sodium Hyaluronate – dba o odpowiednie nawilżenie warg, zapobiega utracie wody.

    Podsumowanie

    To oczywiście tylko część składników jakie możemy znaleźć w produktach do pielęgnacji ust. Nawilżanie oraz natłuszczanie są kluczowe w celu utrzymania ich w dobrej kondycji. Używanie balsamów i pomadek ochronnych jest powszechnym i dobrze znanym sposobem dbania o nasze usta. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji będziesz cieszyć się nawilżonymi ustami cały rok!

    Zapraszamy do kontaktu – zajmiemy się produkcją kontraktową produktów do pielęgnacji ust!