Zostaw nam swoje dane a my skontaktujemy
  się z tobą najszybciej jak to możliwe

  Administratorem danych osobowych przekazanych za pomocą formularza kontaktowego jest ADEX COSMETICS&PHARMA SP Z O.O. z siedzibą w Nowej Wsi, ul. Olsztyńska 1, 14-200 Iława, który na podstawie art. 6 ust. 1 lit. f RODO przetwarza przekazane dane w celu udzielenia odpowiedzi na zapytanie. Przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do danych i ich sprostowania. Z pełną informacją można zapoznać się TUTAJ

  WELLNESS i jego wpływ na innowacje w branży kosmetycznej

  15.03.24
  Adex
  WELLNESS i jego wpływ na innowacje w branży kosmetycznej

  Trend wellness według Global Wellness Institute (GWI – Globalnego Monitora Gospodarki Wellness) oznacza „aktywne dążenie do aktywności, wyborów i stylu życia, które prowadzą do stanu holistycznego zdrowia”. Ten trend jest bardzo popularny w branży kosmetycznej, a produkty wellness mają za zadanie poprawiać wygląd, stan skóry oraz zapewniać dobre samopoczucie. W artykule koncentrujemy się na wpływie trendu wellness na rozwój formulacji i innowacyjność produktów kosmetycznych.

  Jak trend wellness wpływa na innowacyjność oraz rozwój formulacji?

  Wpływ zapachu

  Pierwszym punktem styku produktu z konsumentem po otwarciu kosmetyku jest zapach. Dlatego opracowanie odpowiedniego zapachu jest kluczowe. Wpływa on bowiem na nastrój, uczucia i emocje. Warto nadmienić, że niektóre zapachy mogą wywoływać pozytywne doznania, a inne kojarzyć się negatywne. Dlatego, aby opracować zapach w duchu wellness, technolog powinien po pierwsze znać grupę docelową kosmetyku i przeprowadzić badania na tej grupie, aby jak najlepiej zgłębić jej potrzeby. Kreacja zapachu powinna uwzględniać takie czynniki jak: uwarunkowania kulturowe, środowisko fizyczne, typ i zdrowotność skóry oraz wiek użytkownika. Firmy kosmetyczne wykorzystują często cytrusowe zapachy (odbierane jako pobudzające) do produkcji żelów pod prysznic. Lawenda stosowana w kremach na noc czy serum wykazuje działanie relaksujące. Coraz bardziej popularny w branży kosmetycznej trend „unisex” powinien zachęcić marki, aby postawiły na nuty zapachowe odpowiednie dla obu płci, a nie typowo „męskie” czy „żeńskie”.

  Znaczenie sensoryki 

  Sensoryka jest nauką przyrodniczą, która opisuje zjawiska zachodzące w otoczeniu za pomocą zmysłów człowieka. Człowiek dokonuje analizy sensorycznej za pomocą zmysłów, a dużą rolę w tym procesie odgrywa węch. Wrażenie zapachu powstaje w wyniku stymulacji receptorów o zróżnicowanych właściwościach. Konsumenci przykładają dużą wagę do właściwości sensorycznych i to na ich podstawie często oceniają skuteczność wyrobu kosmetycznego. Formulatorzy muszą zadbać o odpowiednie cechy produktu. Jeśli chłodzące serum zapewni konsumentowi uczucie nawilżenia, a gęste masło shea będzie przywoływać skojarzenia z ekskluzywnością, to odbiorca będzie chętniej korzystać z kosmetyku i będzie to jeden z czynników decydujących o zakupie. Marki powinny zwrócić uwagę na opis właściwości sensorycznych produktu – nie może być stworzony w jednakowy sposób dla wszystkich grup docelowych. Inne argumenty przemówią do kobiet, inne do mężczyzn. Podobnie będzie z grupami wiekowymi czy też podziałem konsumentów ze względu na miejsce zamieszkania.

  Wygląd

  To właśnie kolor jest jednym z czynników kształtujących doświadczenie wellness, prowadząc do połączenia ciała i umysłu. Większość kosmetyków lub opakowań posiada bezbarwny lub biały kolor – nie jest to przypadkowy wybór, ponieważ są kojarzone z prostotą i świeżością, a takie cechy są pożądane w kosmetykach. Kolor biały historycznie budzi skojarzenia z uzdrawianiem i duchowością. Producenci kosmetyków pod  marką własną czy firmy kosmetyczne lubują się w pastelowych odcieniach – są utożsamieniem łagodności i zapewniają poczucie spokoju oraz relaksu. Firmy coraz częściej sięgają po kolory symbolizujące radość i pozytywną energię. Natomiast nowatorskie tekstury – oczyszczający piasek, topiące się perły do włosów, mogą pozytywnie wpływać na nastrój odbiorców.

  Wpływ na ciało i umysł

  Formulacje powinny wpływać w określony sposób na poprawę samopoczucia, rozwiązywać określone problemy. Formulacje kremów po opalaniu nie tylko łagodzą oparzenia posłoneczne, ale i mogą poprawić samopoczucie odbiorcy. Kosmetyk w formie odświeżającej mgiełki pozwala na złapanie chwili wytchnienia podczas zabieganego dnia. Szampony przeciwłupieżowe nie tylko mają usuwać łupież, ale i zapewniać świeżość i przywracać estetykę włosów, co sprawia, że odbiorca będzie mógł poczuć się lepiej. Pamiętajmy, aby wszystkie deklaracje dotyczące właściwości składników były poparte rzetelnymi badaniami i danymi, które w prosty sposób będzie można zweryfikować.

  Zrównoważony Rozwój 

  Konsumenci zgodnie z panującym trendem Zrównoważonego Rozwoju oczekują formulacji opartych na naturalnych, biodegradowalnych, certyfikowanych składnikach. Komunikacja w tej kwestii powinna być oparta na transparentności.

  Co zrobić aby opracowywanie formulacji było zgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju? Rekomendujemy formułowanie na zimno (bez użycia ciepła), które pozwala na ograniczenie śladu węglowego i energii. Dzięki formulacjom „anhydrous” (niezawierającym wody) czy o zredukowanej zawartości wody, możemy znacznie ograniczyć jej zużycie. Opakowania zgodne z tym trendem powinny nadawać się do recyklingu. Alternatywą jest wprowadzenie rozwiązania „refill”. Praktyki Zrównoważonego Rozwoju wdrażane przez marki kosmetyczne zapewniają konsumentom spokój i pozbawiają ich poczucia winy.

  Inkluzywność

  Aby tworzyć spersonalizowane produkty wellness tj.wegetariańskie, wegańskie, koszerne, dopasowane do różnych typów cery można stworzyć prostą bazę, do której będzie można dodawać wzmacniacze i składniki aktywne. Dzięki temu będzie można tworzyć spersonalizowane produkty, dopasowane do różnych grup docelowych.

  Hybrydowe produkty 

  Produkty wellness są coraz częściej multifunkcyjne. Nie trzeba już stosować wieloetapowej pielęgnacji, co ogranicza konieczność kupowania wielu produktów przez konsumentów. Jeden produkt może pełnić wiele funkcji i zaspokoić wiele potrzeb konsumenta, co zapewni mu relaks i dobre samopoczucie. Multifunkcyjnymi produktami wellness są kremy CC, łączące aspekty kosmetyki kolorowej, pielęgnacji skóry i ochrony UV. Przykładem hybrydowych produktów jest zjawisko sunifikacji, czyli połączenie działania produktów do pielęgnacji z ochroną przeciwsłoneczną.