Często słyszymy w codziennym użyciu słowo standard i ma ono zwykle pozytywną konotację. Mówimy: wysokie standardy, wg standardu czy zgodny z jakimś standardem. Z definicji „standardowy” to odpowiadający określonym normom, spełniający określone wymagania.
W ujęciu makro – gospodarczym Komisja Europejska opisuje to następująco: standaryzacja czyli normalizacja będąca dobrowolnym procesem opartym na konsensusie między różnymi podmiotami gospodarczymi. Normalizacja ta w znacznym stopniu przyczyniła się do zakończenia procesu tworzenia rynku wewnętrznego w kontekście prawodawstwa nowego podejścia, które odnosi się do norm europejskich opracowanych przez instytucje specjalnie do tego powołane.
Standaryzacja produkcji w skali przedsiębiorstwa produkcyjnego dotyczy najbardziej efektywnego sposobu wykonywania danego procesu, biorąc pod uwagę czas, koszty i jakość. A ponieważ przyjęte normy-standardy stanowią podstawę wszelkich działań doskonalących, oznacza to, że bez standardów nie ma żadnego punktu odniesienia do planowanych usprawnień oraz danych pozwalających oszacować faktyczną efektywność procesów w przedsiębiorstwie. Producent kontraktowy kosmetyków także powinien zachować standaryzację, aby móc utrzymać wysoką jakość produkcji, która jest kluczowa do zachowania wysokiej pozycji na rynku.
Normalizacja pracy wiąże się z dokumentacją uzgodnionego (zatwierdzonego), najlepszego sposobu wykonywania danej pracy. Definiuje ona pożądaną sekwencję czynności oraz inne parametry, które gwarantują spójne wykonanie zadania. Standardy to najłatwiejsze i najbezpieczniejsze procesy dla pracowników, które są najbardziej efektywne z punktu widzenia kosztów i produktywności oraz pozwalają firmie zapewniać najlepszą jakość dla klienta. Praca wg przyjętych standardów powoduje, że personel popełnia mniej błędów, przez co osiąga znacznie lepsze wyniki a to przekłada się bezpośrednio na jego poczucie bezpieczeństwa w pracy oraz poziom satysfakcji z osiąganych rezultatów. Standaryzacja pracy obniża poziom stresu i niepokoju wśród pracowników, ponieważ daje jasne odpowiedzi jak należy postępować.
W branży kosmetycznej, gdzie realizacja projektów jest procesem wieloetapowym przyjęcie standaryzacji jako metody usprawnienia jest czymś nieuniknionym.
Celem standaryzacji pracy są zarówno standaryzacja stanowisk pracy (różne sposoby wykonywania czynności, czas wykonywania czynności), jak i wprowadzenie standaryzacji jakościowej np. w zakresie produkcji kosmetyków. W ramach standaryzacji stanowisk wyróżniamy takie cele jak:
Aby standard był skuteczny musi być jasny i czytelny.
Standardy nie zwalniają pracowników z obowiązku myślenia i obserwacji. Mają one jednak zapewnić, aby pracownicy wykonywali swoją pracę lepiej, szybciej i bezpieczniej poprzez redukcję czynności zbędnych, dlatego tak ważne jest, aby widząc opracowany arkusz standaryzacyjny pracownik od razu zrozumiał zawarty w nim sposób pracy.
Analiza procesu – jest to przygotowanie się do tworzenia standardu pracy. Polega na dokładnej obserwacji wybranego procesu i wykonywanych przez pracownika operacji. Obserwacja aktualnej sytuacji powinna wiązać się z jak najdokładniejszą oceną rzeczywistości. Pomiarem czasów i odnotowaniem problemów. Analizę zawsze będzie utrudniała zmieniająca się rzeczywistość w obrębie procesu: np. jeden z komponentów do produkcji kosmetyku jest opóźniony w dostawie, wówczas należy zadziałać nieszablonowo, odchodząc od wcześniej utartej ścieżki działań i postępować po nowemu aby projekt zrealizować z powodzeniem.
Elementy procesu należy możliwie najprecyzyjniej uporządkować, poprzez ustalenie kolejności zadań i ich podział na pomocnicze i podstawowe. Dopiero, gdy proces ocenimy jako stabilny, możemy przejść do standaryzacji.
Standaryzacja optymalizuje proces organizacji pracy oraz jakości pracy. Standaryzacja stanowisk pracy jest czynnikiem optymalizującym koszty pracy oraz eliminującym napotkane błędy, podczas procesu analizy. Wizerunek standaryzacji pracy w każdej organizacji wygląda bardzo podobnie, zawiera w sobie standardy obecne na rynku, uregulowane systemem ISO oraz wewnętrznymi regulacjami.
Wybierając producenta kontraktowego kosmetyków upewnij się, że ma on ustandaryzowane procesy. Współpraca z takim przedsiębiorstwem będzie skuteczniejsza a jakość produktów powtarzalna.